Swalec League results

WRU Swalec Leagues

14 September 2013

Also see details from the Principality Welsh Premiership

Swalec Championship

Blackwood 16-33 Llanharan

Cardiff Met 41-5 Bonymaen

Ebbw Vale 33-16 Bargoed

Narberth 18-22 RGC 1404

Newbridge 23-20 Tata Steel

Pontypool 31-24 Bridgend Athletic

League 1 East

Bedlinog 26-21 Rhydyfelin

Heol y Cyw 53-21 Nelson

Penallta 34-15 Glamorgan Wanderers

Treorchy 21-57 Merthyr

Ynysybwl 47-18 Gilfach Goch

Ystrad Rhondda 29-35 Rumney

League 1 West

Builth Wells 27-13 Ammanford

Crymych 35-29 Kenfig Hill

Cwmllynfell 34-22 Loughor

Kidwelly 15-17 Waunarlwydd

Llangennech 17-23 Glynneath

Whitland 24-26 Carmarthen Athletic

League 1 North

Bethesda 24-7 COBRA

Bro Ffestiniog 12-19 Dolgellau

Pwllheli 9-10 Nant Conwy

Ruthin 25-20 Denbigh

League 2 East

Abercynon 27-37 Tredegar

Abertillery B G 27-23 Llantwit Fardre

Fleur De Lys 32-13 Garndiffaith

Llanishen 7-21 Rhiwbina

Llantrisant 24-8 Dowlais

Mountain Ash 38-41 Senghenydd

League 2 West

Aberavon Quins 5-61 Trebanos

Amman United 41-22 Seven Sisters

Dunvant 10-10 Skewen

Maesteg 25-6 Aberystwyth

Mumbles 25-32 Felinfoel

Newcastle Emlyn 10-29 Maesteg Quins

League 2 North

Colwyn Bay 29-3 Rhyl

Llangefni 43-17 Shotton Steel

Machynlleth 20-19 Abergele

Newtown 3-66 Mold

Wrexham 7-45 Llandudno

League 3 East

Brynmawr 7-80 Pontypool United

Caerphilly 13-42 Abergavenny

Cilfynydd 5-29 Blaenavon

Newport HSOB 14-39 Pill Harriers

Rhymney 17-97 Risca

Talywain 31-12 Croesyceiliog

League 3 West

Cardigan 24-28 Llandeilo

Gorseinon 32-29 Haverfordwest

Penclawdd 47-15 Llanelli Wanderers

Tenby Utd 43-14 Llanybydder

Tumble 26-20 Pontyberem

Tycroes21-17 Pontarddulais

League 3 North

Bangor 43-22 Bangor University

Flint 12-19 Llanidloes

Harlech 54-0 Benllech

Holyhead 24-29 Llangollen

Menai Bridge 35-10 Rhosllanerchrugog

Porthmadog P-P Welshpool

League 3 South East

Brecon 19-71 Gwernyfed

Penarth 20-14 Pentyrch

Pontyclun 24-14 Aberdare

Porth Harlequins 22-17 Fairwater

St Peters 31-8 Tylorstown

Wattstown 15-27 Cardiff Quins

League 3 South West

Bryncoch 10-15 Penlan

Glyncorrwg 13-14 Brynamman

Morriston 19-15 Pontycymmer

Neath Athletic 34-37 Resolven

Pencoed 35-39 Maesteg Celtic

Ystalyfera 39-17 Taibach

League 4 East

Abertysswg 33-12 Old Illtydians

Chepstow 11-18 New Tredegar

Cwmbran 22-10 Monmouth

Hafodyrynys 22-37 Abercarn

Oakdale 14-30 Caldicot

Ynysddu 14-24 Nantyglo

League 4 West

Aberaeron 6-32 Trimsaran

Furnace United 16-29 Hendy

Laugharne 0-76 Lampeter

Milford Haven 14-83 Gowerton

Swansea Uplands 22-41 Penybanc

League 4 South East

CRC Caerdydd 60-5 Tonyrefail

Llandaff26-17 Abercwmboi

Llandaff North 21-51 Bryncethin

Llantwit Major 23-10 Barry

Nantymoel 41-35 Cowbridge

St Josephs (Cardiff) 22-17 Glyncoch

League 4 South West

Aberavon Green Stars 19-13 Cefn Cribbwr

Betws 24-12 Vardre

Bridgend Sports 24-20 Cwmavon

Briton Ferry 14-24 Pyle

Cwmgors 69-0 Cwmtwrch

Nantyffyllon 44-0 Pontardawe

League 5 East

Beaufort 59-5 Blaina

Caerleon 17-3 Brynithel

Deri 0-47 Blackwood Stars

Llanhilleth 30-11 Crumlin

Pontllanfraith 7-13 Trefil

League 5 West

Cefneithin 50-0 Pembroke Dock Quins

Llangwm 0-18 Pantyffynnon

New Dock Stars 55-8 Llangadog

Pembroke 15-5 Bynea

Pontyates 37-24 Neyland

St Clears 43-5 Penygroes

League 5 South Central

Cambrian Welfare 45-8 Treharris

Cefn Coed P-P Rhigos

Dinas Powys 71-14 Ferndale

Hirwaun 16-22 Penygraig

Treherbert 53-9 Porthcawl

Ynysowen 21-8 Ogmore Vale

League 5 South East

Bettws 24-12 Old Penarthians

Canton 9-18 Caerau Ely

Newport Saracens 10-35 St Albans

Rogerstone 20-35 Machen

Sully Sports 27-19 New Panteg

Taffs Well 17-9 Cardiff Saracens

League 5 South West

Abercrave 59-0 Cwmgwrach

Banwen P-P Tonmawr

Crynant 13-13 Glais

Pontrhydyfen 32-15 Baglan

Tonna 3-20 Alltwen

Ystradgynlais 17-10 Birchgrove

League 6 East

Crickhowell 27-23 Trinant

Hollybush 39-6 Rhayader

Llandrindod Wells 21-12 Aberbeeg

Old Tylerians 7-71 Markham

Tredegar Ironsides 65-0 Tref y Clawdd

League 6 West

Fall Bay 3-3 Blaenau

Llandybie 59-5 Llansawel

South Gower 11-6 Mynydd y Garreg

Tregaron 26-33 Burry Port

League 6 South Central

Aberbargoed 29-13 Llanrumney

Cathays 35-5 Tongwynlais

CIACS 32-22 Cefn Fforest

Sea View 21-12 Whitchurch

Wick 25-21 Blaengarw

League 6 South East

Abersychan 38-0 Malpas

Cwmcarn 14-48 St Julians HSOB

Hartridge 53-10 iGirling

Newbridge Utd 20-29 West Mon

Whiteheads 29-11 Forgeside