Swalec League, Bowl & Plate results

5 JANUARY 2013

Also see details from the Principality Welsh Premiership

Swalec Championship

View full Swalec Championship details

Division 1 East

View full Division 1 East details

Division 1 North

View full Division 1 North details

Division 1 West

View full Division 1 West details

DIVISION TWO EAST

Abercynon 34-32 Senghenydd

Fleur de Lys 13-43 Bedlinog

Garndiffaith 16-18 Llanishen

Rhiwbina P-P Tylorstown

DIVISION TWO NORTH

Abergele 18-10 Colwyn Bay

COBRA 27-10 Machynlleth

Llandudno 23-35 Llangollen

Rhyl 18-7 Llanidloes

Shotton Steel 13-27 Denbigh

DIVISION TWO WEST

Maesteg Quins 8-13 Haverfordwest

Penclawdd 19-20 Builth Wells

Seven Sisters 12-12 Taibach

DIVISION THREE EAST

Abergavenny 18-28 Abertillery B G

Caerphilly 53-12 Tredegar Ironsides

Gwernyfed 10-21 Newport HSOB

DIVISION THREE SOUTH EAST

Dowlais 25-12 Aberdare

Nantymoel 24-46 Fairwater

Pontyclun 8-8 Pentyrch

St Peters 36-15 Brecon

Tonyrefail 28-30 Cardiff Quins

DIVISION THREE SOUTH WEST

Aberavon Green Stars 9-33 Maesteg Celtic

Bryncoch 21-35 Pencoed

Morriston 17-25 Trebanos

Neath Athletic 34-0 Vardre

Resolven 18-24 Brynamman

DIVISION THREE WEST

Amman United 40-19 Cardigan

Lampeter 16-29 Pontarddulais

Milford Haven 10-50 Newcastle Emlyn

Pontyberem 18-32 Gorseinon

Tenby Utd 17-18 Llanelli Wanderers

Tumble 36-14 Llandeilo

DIVISION THREE NORTH

Bangor 51-19 Welshpool

Harlech 83-0 Holyhead

Menai Bridge 47-0 Benllech

Porthmadog P-P Flint

Wrexham 17-6 Newtown

DIVISION FOUR EAST

Blaenavon 24-6 Ynysddu

Cilfynydd 39-0 Machen

Oakdale P-P Blaina

DIVISION FOUR SOUTH EAST

Barry 27-3 Taffs Well

Llandaff 23-27 CRC Caerdydd

Old Illtydians 12-12 Llandaff North

Penygraig 7-16 Llantwit Major

DIVISION FOUR SOUTH WEST

Briton Ferry 41-7 Abercrave

Cefn Cribbwr 12-23 Glyncorrwg

Cwmavon 13-0 Bridgend Sports

Nantyffyllon 26-26 Bryncethin

Pontardawe 48-3 Birchgrove

DIVISION FOUR WEST

Fishguard 24-12 Aberaeron

Hendy 9-36 Nantgaredig

Laugharne 6-17 Trimsaran

Llanybydder 47-17 Burry Port

Neyland 8-19 Betws

DIVISION FIVE EAST

Crumlin 27-20 Trinant

Llanhilleth 23-28 Caerleon

DIVISION FIVE SOUTH EAST

Blackwood Stars 38-13 Pontllanfraith

Cefn Coed P-P Markham

Deri 3-34 St Josephs (Cardiff)

St Albans 18-38 Caerau Ely

Ynysowen 24-19 Canton

DIVISION FIVE SOUTH CENTRAL

Ferndale 8-58 Porthcawl

Rhigos 8-15 Dinas Powys

DIVISION FIVE SOUTH WEST

Alltwen 101-0 Llangadog

Cwmtwrch 43-3 Banwen

Penybanc 62-17 Glais

Ystradgynlais P-P Llandybie

DIVISION FIVE WEST

Cefneithin 0-24 New Dock Stars

Gowerton 27-0 Pontyates

Llangwm 6-38 Bynea

Pembroke Dock Quins 12-10 Pembroke

St Clears 8-15 Swansea Uplands

St Davids 29-15 Penygroes

DIVISION SIX EAST

Cwmcarn 0-102 Blaina Utd

Girling P-P Forgeside

Trefil 18-12 Hollybush

DIVISION SIX SOUTH EAST

Cardiff Saracens 24-18 Llanrumney

Whiteheads 20-8 St Julians HSOB

DIVISION SIX SOUTH CENTRAL

Crickhowell 58-0 Tongwynlais

Llandrindod Wells 20-8 Aberbargoed

Cambrian Welfare 93-0 Tref Y Clawdd

DIVISION SIX WEST

Llansawel P-P Aberavon Naval Club

Mynydd y Garreg 29-0 Fall Bay

South Gower P-P Tonmawr

Tregaron 26-28 Pantyffynnon

DIVISION SEVEN

Aberbeeg 24-12 Old Tylerians

Rhayader 10-33 Cathays

Sea View P-P Whitchurch

West Mon 5-25 Abersychan

SWALEC PLATE ROUND TWO

Croesyceiliog 12-23 Pill Harriers

Crymych 19-17 Aberystwyth

Kenfig Hill 33-17 Skewen

Llantwit Fardre 13-28 Gilfach Goch

Mountain Ash 10-24 Llantrisant

Mumbles 30-36 Waunarlwydd

Penallta 48-3 Penarth

Pontypool United 37-7 Abercarn

Rhymney 26-10 Rhydyfelin

Rumney 3-7 Nelson

Tredegar 5-9 Brynmawr

SWALEC BOWL ROUND THREE

Baglan 13-23 Pontrhydyfen

Bettws 27-12 Caldicot

Furnace United 7-16 Penlan

Hartridge 23-32 New Tredegar

Hirwaun 9-32 Glyncoch

Nantyglo 9-3 Abertysswg

New Panteg 21-23 Brynithel

Pontycymmer 33-12 Crynant

Rogerstone 15-20 Monmouth

RTB Ebbw Vale 12-14 Hafodyrynys

Treharris 0-12 Abercwmboi