Swalec League results

20 OCTOBER 2012

Also see details from the Principality Welsh Premiership

Swalec Championship

View full Swalec Championship details

Division 1 East

View full Division 1 East details

Division 1 North

View full Division 1 North details

Division 1 West

View full Division 1 West details

British & Irish Cup

Bridgend 25-7 Cardiff (Pool 1)

Neath 45-27 Bedwas (Pool 2)

Cross Keys 20-24 Newport (Pool 4)

Pontypridd 25-23 Leinster (Pool 5)

Llanelli 38-28 Gala (Pool 6)

Division Two East

Abercynon 11-6 Pill Harriers

Garndiffaith 29-3 Tylorstown

Llanishen 10-9 Rhymney

Llantwit Fardre 34-25 Nelson

Rhiwbina 30-18 Bedlinog

Senghenydd 17-19 Llantrisant

Division Two West

Aberystwyth 29-13 Maesteg

Dunvant 31-19 Taibach

Felinfoel 33-10 Crymych

Maesteg Quins 27-12 Seven Sisters

Penclawdd 21-18 Haverfordwest

Division Two North

Abergele 6-17 COBRA

Colwyn Bay 15-26 Denbigh

Llanidloes 32-13 Machynlleth

Rhyl 17-32 Llandudno

Shotton Steel 21-34 Llangollen

Division Three North

Benllech 8-31 Newtown

Harlech 26-8 Porthmadog

Holyhead 0-71 Welshpool

Menai Bridge 43-0 Bangor

Rhosllanerchrugog 22-20 Wrexham

Division Three West

Amman United 23-11 Pontarddulais

Lampeter 18-9 Pontyberem

Llandeilo 18-22 Newcastle Emlyn

Llanelli Wanderers 23-8 Gorseinon

Tenby Utd 53-22 Milford Haven

Tumble 34-17 Cardigan

Division Three East

Abercarn20-15 Croesyceiliog

Abergavenny 33-18 Risca

Abertillery B G 30-6 Newport HSOB

Brynmawr 23-26 Gwernyfed

Caerphilly 25-20 Talywain

Pontypool United P-P Tredegar Ironsides

Division Three South East

Cardiff Quins 18-37 Pentyrch

Fairwater 3-17 Aberdare

Nantymoel 14-59 Brecon

Penarth 14-74 Pontyclun

St Peters 27-5 Porth Harlequins

Tonyrefail 24-57 Dowlais

Division Three South West

Aberavon Green Stars 23-10 Neath Athletic

Bryncoch 3-24 Mumbles

Morriston 21-16 Resolven

Pencoed 21-8 Brynamman

Trebanos 42-14 Vardre

Ystalyfera 42-10 Maesteg Celtic

Division Four East

Blaenavon 42-10 New Tredegar

Blaina 7-41 Cwmbran

Caldicot 26-0 Monmouth

Hafodyrynys 37-12 Machen

Oakdale 11-17 Cilfynydd

Ynysddu 25-20 Chepstow

Division Four West

Furnace United 26-49 Llanybydder

Hendy 15-20 Fishguard

Laugharne 27-20 Neyland

Nantgaredig 62-0 Betws

Trimsaran 33-7 Burry Port

Tycroes 56-8 Aberaeron

Division Four South East

Barry 13-31 Old Illtydians

Cowbridge 18-5 Penygraig

CRC Caerdydd 28-22 Llandaff North

Llandaff 31-18 Abercwmboi

Pontycymmer 16-15 Wattstown

Taffs Well 14-18 Llantwit Major

Division Four South West

Abercrave 5-18 Bridgend Sports

Briton Ferry 26-11 Pontardawe

Bryncethin 70-10 Birchgrove

Nantyffyllon 33-5 Cefn Cribbwr

Penlan 24-18 Glyncorrwg

Pyle 34-15 Cwmavon

Division Five East

Bettws 35-13 Crumlin

Brynithel 26-15 Beaufort

Caerleon 12-16 Nantyglo

Llanhilleth 24-15 RTB Ebbw Vale

Newport Saracens 39-12 Usk

Rogerstone 29-26 Trinant

Division Five West

Cefneithin 29-10 St Clears

Gowerton 88-10 Llangwm

New Dock Stars 25-11 Bynea

Pembroke 12-15 Swansea Uplands

Pembroke Dock Quins 47-21 St Davids

Pontyates 15-44 Penygroes

Division Five South East

Blackwood Stars 18-17 Deri

Caerau Ely 16-13 St Josephs

Markham 13-26 Canton

Old Penarthians 7-43 Cefn Coed

Pontllanfraith 3-47 Abertysswg

St Albans 3-12 Ynysowen

Division Five South West

Alltwen 15-25 Crynant

Banwen 14-64 Cwmgors

Cwmtwrch 27-7 Cwmgwrach

Llandybie 23-45 Baglan

Llangadog 12-34 Glais

Ystradgynlais 12-67 Penybanc

Division Five South Central

Blaengarw 3-53 Dinas Powys

Glyncoch 32-0 Porthcawl

Hirwaun 15-19 Ferndale

Ogmore Vale 21-27 Rhigos

Treherbert 27-16 Tonna

Division Six East

Cwmcarn 10-34 Girling

Hollybush 10-8 Forgeside

New Panteg 20-22 Blaina Utd

Trefil 53-12 Malpas

Division Six West

Fall Bay 12-7 Blaenau

Mynydd y Garreg 8-13 Tregaron

Pantyffynnon P-P Aberavon Naval

Tonmawr P-P Llansawel

Division Six South East

CIACS 10-31 Cardiff Saracens

Hartridge 8-23 Sully Sports

St Julians HSOB 10-24 Llanrumney

STAR 17-35 Whiteheads

Division Six South Central

Aberbargoed 15-24 Wick

Cefn Fforest 49-0 Tref y Clawdd

Llandrindod Wells 5-74 Treharris

Tongwynlais 7-125 Cambrian Welfare

Division Seven

Cathays 52-0 Sea View

Old Tylerians 0-25 Whitchurch

Rhayader 23-16 Newbridge Utd

West Mon 19-7 Aberbeeg