Rio 2016 - Table Tennis: Men's Singles results

Gold medal match

NameCountryResultNameCountry
Long MaCHN2-0Jike ZhangCHN

Bronze medal match

NameCountryResultNameCountry
Jun MizutaniJPN4-1Vladimir SamsonovBLR

Semi-finals

NameCountryResultNameCountry
Vladimir SamsonovBLR1-4Jike ZhangCHN
Jun MizutaniJPN2-4Long MaCHN

Quarter-finals

NameCountryResultNameCountry
Vladamir SamsonovBLR4-2Dimitrij OvtcharovGER
Jike ZhangCHN4-1Koki NiwaJPN
Jun MizutaniJPN4-2Marcos FreitasPOR
Long MaCHN4-0Aruna QuadriNGA

Round 4

NameCountryResultNameCountry
Marcos FreitasPOR4-0Lei KouUKR
Aruna QuadriNGA4-2Timo BollGER
Jun MizutaniJPN4-2Hugo CalderanoBRZ
Long MaCHN4-0Youngsik JeounKOR
Dimitrji OvtcharovGER4-1Bojan TokicSLO
Paul DrinkhallGB2-4Vladamir SamsonovBLR
Chun Ting WongHK3-4Koki NiwaJPN
Adrian CrisanROM0-4Jike ZhangCHN

Round 3

NameCountryResultNameCountry
Long MaCHN4-0Jonathan GrothDEN
Youngsik JeoungKOR4-1Liam PitchfordGB
Timo BollGER4-3Alexander ShibaevRUS
Aruna QuadriNGA4-0Chih-Yuan ChuangTPE
Marcos FreitasPOR4-1Ovidiu IonescuROM
Lei KouUKR4-1Simon GauzyFRA
Hugo CalderanoBRZ4-2Peng TangHK
Jun MizutaniJPN4-1Panagiotis GionisGRE
Ting Chun WongHK4-0Eugene WangCAN
Koki NiwaJPN4-1Stefan FegerlAUT
Jike ZhangCHN4-0Chien-An ChenTPE
Dimitrij OvtcharovGER4-3Ping LiQAT
Vladimir SamsonovBLR4-2Kristian KarllsonSWE
Paul DrinkhallGB4-2Andrej CacinaCRO
Adrian CrisanROM4-3Sangsu LeeKOR
Bojan TokicSLO4-1Tiago ApoloniaPOR

Round 2

NameCountryResultNameCountry
Jonathan GrothDEN4-0Benedek OlahFIN
Liam PitchfordGB4-1Zokhid KenjaevUZB
Par Gerell SWE1-4Hugo CalderanoBRA
Panagiotis GionisGRE4-0Padasak TanviriyavechakulTHA
Ping LiQAT4-0Adam PattantyusHUN
Ahmet LiTUR0-4Eugene WangCAN
Koki NiwaJAP4-2Segun ToriolaNGR
Chien-An ChenTPE4-2Zhiwen He SPA
Alexander Shibaev RUS4-0Jakub DyjasPOL
Aruna QuadriNGR4-1Yang Wang SVK
Robert Gardos AUT1-4Ovidiu IonescuROM
Lei Kou UKR4-3Omar AssarEGY
Zengyi WangPOL2-4Bojan TokicSLO
Ning GaoSIN3-4Paul DrinkhallGB
Kristian KarlssonSWE4-1Jianan Wang CGO
Emmanuel LebessonFRA3-4Adrian CrisanROU

Round 1

NameCountryResultNameCountry
Benedek OlahFIN4-1Feng ChenSIN
Lubomir JancarikCZE2-4Zokhid KenjaevUZB
Hugo CalderanoBRZ4-0Andy PereiraCUB
Soumyajit GhoshIND1-4Padasak TanviriyavechakulTHA
Adam PattantyusHUN4-1Kirill GerassimenkoKAZ
Eugene WangCAN4-2Jorge CamposCUB
Dmitrij ProkopcovCZE2-4Segun ToriolaNGA
Zhiwen HeSPA4-2Yijun FengUS
Omar AssarEGY4-2Brian AfanadorPUR
Jakub DyjasPOL4-0Marcelo AguirrePAR
Bojan TokicSLO4-1Noshad AlamiyanIRN
Sharath Kamal AchantaIND1-4Adrian CrisanROM
Ovidiu IonescuROM4-1Nima AlamianIRN
Yang WangSVK4-1Marcos MadridMEX
Paul DrinkhallGB4-1Aleksandar KarakasevicSER
Gustavo TsuboiBRZ0-4Jianan WangCGO

Preliminary Round

NameCountryResultNameCountry
Brian AfanadorPUR4-3Suraju SakaCGO
Marcelo AguirrePAR4-0David PowellAUS
Nima AlamianIRN4-1Kanak JhaUS
Marcos MadridMEX4-0Yoshua ShingVAN
Aleksandar KarakasevicSER4-2Xin YanAUS
Khalid AssarEGY3-4Jianan WangCGO