Rowing: Women's Single Sculls

Final A

RankCountryAthleteTime
1 AUSKimberley Brennan07:21.540
2 USGenevra Stone07:22.920
3 CHNJingli Duan07:24.130
4 NZEmma Twigg07:24.480
5 SWIJeannine Gmelin07:29.690
6 AUTMagdalena Lobnig07:34.860

Final B

RankCountryAthleteTime
1 CZEMiroslava Topinkova Knapkova07:22.860
2 BLREkaterina Karsten07:25.030
3 DENFie Udby Erichsen07:25.130
4 CANCarling Zeeman07:28.620
5 ZIMMicheen Barbara Thornycroft07:30.570
6 MEXKenia Lechuga Alanis07:40.390

Final C

RankCountryAthleteTime
1 IRESanita Puspure07:27.600
2 LTULina Saltyte07:30.380
3 SWEAnna Malvina Svennung07:32.540
4 BERMichelle Pearson07:34.410
5 ARGLucia Palermo07:50.590
6 KORYeji Kim07:52.680

Final D

RankCountryAthleteTime
1 PARGabriela Mosqueira07:44.620
2 NGAChierika Ukogu07:44.760
3 ALGAmina Rouba07:46.550
4 TRIFelice Chow07:50.230
5 SINSaiyidah Mohamed Rafa'Ee07:55.730
6 EGYNadia Negm08:09.470

Semi-final A/B 1

RankCountryAthleteTimeQualified
1 AUSKimberley Brennan07:47.880Qualified for Final A 
2 NZEmma Twigg07:48.200Qualified for Final A 
3 SWIJeannine Gmelin07:49.830Qualified for Final A 
4 CANCarling Zeeman07:54.070Qualified for Final B 
5 ZIMMicheen Barbara Thornycroft08:00.530Qualified for Final B 
6 MEXKenia Lechuga Alanis08:14.760Qualified for Final B

Semi-final A/B 2

RankCountryAthleteTimeQualified
1 CHNJingli Duan07:43.970Qualified for Final A 
2 USGenevra Stone07:44.560Qualified for Final A 
3 AUTMagdalena Lobnig07:45.480Qualified for Final A 
4 CZEMiroslava Topinkova Knapkova07:47.530Qualified for Final B 
5 BLREkaterina Karsten07:48.890Qualified for Final B 
6 DENFie Udby Erichsen08:08.650Qualified for Final B 

Semi-final E/F One

PositionCountryNameTimeQualified
1 TPEYi-Ting Huang08:38.210Final E 
2 IRNMahsa Javar08:45.540Final E 
3 THAPhuttharaksa Neegree08:51.990Final E 
4 PERCamila Valle Granados09:11.910Final F 

Semi-final E/F Two

PositionCountryNameTimeQualified
1 KAZSvetlana Germanovich08:29.180Final E 
2 INADewi Yuliawati08:39.950Final E 
3 BAHEmily Morley08:46.090Final E 
4 TOGAkossiwa Claire Ayivon09:25.600Final F 

Quarter-final One

Position CountryNameTimeQualified
1 NZEmma Twigg07:31.790Q
2 CZEMiroslava Topinkova Knapkova07:37.040Q
3 MEXKenia Lechuga Alanis07:44.110Q
4 KORYeji Kim07:51.800Semi-final C/D
5 PARGabriela Mosquueira07:54.490Semi-final C/D
6 SINSaiyidah Mohamed Rafa'Ee07:56.000Semi-final C/D

Quarter-final Two

Position CountryNameTimeQualified
1 USGenevra Stone07:27.040Q
2 SWIJeannine Gmelin07:29.660Q
3 AUTMagdalena Lobnig07:35.370Q
4 SWEAnna Malvina Svennung07:38.070Semifinal C/D 
5 TRIFelice Chow08:02.530Semifinal C/D 
6 EGYNadia Negm08:25.750Semifinal C/D 

Quarter-final Three

PositionCountryNameTimeQualified
1 DENUdby Fie Erichsen07:33.000Q
2 ZIMBarbara Micheen Thornycroft07:34.000Q
3 CANCarling Zeeman07:34.000Q
4 BERMichelle Pearson07:34.000Semi-final C/D
5 NGRChierika Ukogu07:54.000Semi-final C/D
6 ALGAmina Rouba08:21.000Semi-final C/D

Quarter-final Four

PositionCountryNameTimeQualified
1 AUSKimberley Brennan07:26.860Q
2 CHNJingli Duan07:27.880Q
3 BLREkaterina Karsten07:28.030Q
4 IRESanita Puspure07:28.680Semi-final C/D 
5 LTULina Saltyte07:38.390Semi-final C/D 
6 ARGLucia Palermo07:56.610Semi-final C/D 

Repechage One

PositionCountryNameTimeQualified
1 ALGAmina Rouba08:04.210Q
2 TRIFelice Chow08:04.910Q
3 IRNMahsa Javar08:06.570Semi-final E/F 
4 BAHEmily Morley08:22.770Semi-final E/F 
5 PERCamila Valle Granados08:32.660Semi-final E/F 

Repechage Two

PositionCountryNameTimeQualified
1 KORYeji Kim07:59.590Q
2 ARGLucia Palermo08:00.590Q
3 TPEYi-Ting Huang08:01.270Semi-final E/F 
4 TOGAkossiwa Claire Ayivon09:04.760Semi-final E/F 

Repechage Three

PositionCountryNameTimeQualified
1 SWEAnna Malvina Svennug07:46.350Q
2 PARGabriela Mosqueira07:59.320Q
3 KAZSvetlana Germanovich08:00.420Semi-final E/F 
4 THAPhuttharaksa Neegree08:07.920Semi-final E/F 
5 INADewi Yuliawati08:14.810Semi-final E/F 

Heat One

RankCountryNameTimeQualified
1 MEXKenia Lechuga Alanis08:11.440Q
2 ZIMMicheen Barbara Thornycroft08:18.880Q
3 AUSKimberley Brennan08:22.820Q
4 KORYeji Kim08:24.790R
5 SWEAnna Malvina Svennung08:48.460R
6 BAHEmily Morley09:22.120R

Heat Two

RankCountryNameTimeQualified
1 USGenevra Stone08:29.670Q
2 DENFie Udby Erichsen08:30.070Q
3 LITLina Saltyte08:35.920
4 IRNMahsa Javar08:39.280R
5 ARGLucia Palermo08:47.010R
6 INDDewi Yuliawati09:36.100R

Heat Three

RankCountryNameTimeQualified
1 CANCarling Zeeman08:41.120
2 IRESanita Puspure09:11.450Q
3 EGYNadia Negm09:14.550Q
4 THAPhuttharaksa Neegree09:17.950R
5 PERCamila Valle Granados09:30.600R

Heat Four

RankCountryNameTimeQualified
1 CHNJingli Duan08:18.570Q
2 SWIJeanine Gmelin08:28.100Q
3 SINSaiyidah Mohamed Rafa'Ee08:44.710Q
4 TPEYi-Ting Huang08:51.740R
5 KAZSvetlana Germanovich09:34.150R

Heat Five

RankCountryNameTimeQualified
1 AUTMagdalena Lobnig08:26.830Q
2 CZEMiroslava Topinkova Knapkova08:28.900Q
3 NGRChierika Ukogu08:35.340Q
4 ALGAmina Rouba08:55.090R
5 TOGAkossiwa Claire Ayivon09:56.430R

Heat Six

RankCountryNameTimeQualified
1 NZLEmma Twigg08:17.020
2 BLREkaterina Karsten08:21.210
3 BERMichelle Pearson08:22.150
4 PARGabriela Mosqueira08:27.390R
5 TRIFelice Chow08:31.830R

Q= Qualified for Quarter-finals

R= Qualified for Repechage