Celtic draw Reykjavik in Champions League first qualifying round

Callum McGregor playing for Celtic against Reykjavik in 2014
Celtic played Reykjavik at Murrayfield in 2014 after their ground was used for the Commonwealth Games

Celtic will face KR Reykjavik in the Champions League first qualifying round on 18 or 19 August.

Neil Lennon's seeded side were drawn as the home team in Nyon, with ties at this stage of the tournament played as one-off matches.

Northern Ireland's Linfield or Drita of Kosovo, who meet in Tuesday's preliminary round, will take on Legia Warsaw in the first qualifying round.

Wales' Connah's Quay Nomads are at home to Sarajevo of Bosnia and Herzegovina.

Meanwhile, the Republic of Ireland's Dundalk visit Celje of Slovenia.

The draw for the second qualifying round will take place on Monday.

The second and third qualifying rounds will also be one-legged ties and the play-off round will be two-legged.

Having already beaten Tre Fiori of San Marino in their preliminary round semi-final, Linfield face Drita on Tuesday.

Celtic manager Neil Lennon pointed out that the venue of his side's tie against Reykjavik was yet to be confirmed with the Icelandic league suspended because of Covid-19 cases.

"Reykjavik is hopefully going to be a home tie, which is all you can ask for, really," he said. "We're looking forward to that and getting back to Celtic Park."

Celtic last played Reykjavik in 2014, Ronny Deila's first matches as manager of the Glasgow side, and won the Champions League qualifier 5-0 on aggregate.

The Scottish side last reached the group stage of the competition under Brendan Rodgers in 2017-18, finishing third in their section and entering the Europa League last 32.

Lennon twice led Celtic to the group stage during his first spell as manager, reaching the last 16 in season 2012-13.

Champions League, first qualifying round

Ferencvaros (Hungary) v Djurgarden (Sweden)

Celtic (Scotland) v KR Reykjavík (Iceland)

Legia Warszawa (Poland) v Drita (Kosovo)/Linfield (Northern Ireland)

Sheriff (Moldova) v Fola Esch (Luxembourg)

Connah's Quay Nomads (Wales) v Sarajevo (Bosnia and Herzegovina)

Crvena Zvezda (Serbia) v Europa (Gibraltar)

Buducnost Podgorica (Montenegro) v Ludogorets (Bulgaria)

Ararat-Armenia (Armenia) v Omonia (Cyprus)

Floriana (Malta) v Cluj (Romania)

Maccabi Tel-Aviv (Israel) v Riga (Latvia)

Qarabag (Azerbaijan) v Sileks (Macedonia)

Dinamo Tbilisi (Georgia) v Tirana (Albania)

Dynamo Brest (Belarus) v Astana (Kazakhstan)

Molde (Norway) v KuPS (Finland)

Flora Tallinn (Estonia) v Suduva (Lithuania)

Celje (Slovenia) v Dundalk (Republic of Ireland)

KI (Faroe Islands) v Slovan Bratislava (Slovakia)

Ties to be played 18/19 August