Celtic, Rangers & Aberdeen to learn potential Euro opponents

Callum McGregor celebrates his goal in Celtic's victory against FK Sarajevo
Celtic's potential opponents include Maribor or Qarabag, should they beat Nomme Kalju

Scotland's European hopefuls will learn their potential opponents when the Champions League and Europa League draws are made in Nyon on Monday.

Celtic, seeded in Champions League qualifying, could face Maribor or Qarabag among others in the third round of qualifying if they beat Nomme Kalju.

In the Europa League, should both progress, Rangers may be drawn against English side Wolverhampton Wanderers.

Aberdeen could be in line to face PSV Eindhoven or Eintracht Frankfurt.

Celtic, fresh from their victory over Sarajevo, take on Estonian side Nomme Kalju in their second qualifying round tie.

Rangers set up a reunion with 2017 conquerors Progres Niederkorn of Luxembourg by cruising past Gibraltans St Joseph's.

And Aberdeen face Chikhura Sachkhere of Georgia after surviving a scare to see off RoPS in Lapland.

Champions League

Seeded teams

Ajax (Netherlands)

Celtic or Nomme Kalju (Estonia)

Copenhagen (Denmark) or The New Saints (Wales)

GNK Dinamo (Croatia) or Saburtalo (Georgia)

Bate Borisov (Belarus) or Rosenborg (Norway)

Apoel (Cyprus) or Sutjeska (Montenegro)

Unseeded teams

PAOK (Greece)

Qarabag (Azerbaijan) or Dundalk (Republic of Ireland)

Maribor (Slovenia) or AIK (Sweden)

Crvena Zvezda (Serbia) or HJK Helsinki (Finland)

Maccabi Tel-Aviv (Israel) or Cluj (Romania)

Valletta (Malta) or Ferencvaros (Hungary)

Rangers striker Alfredo Morelos celebrates his hat-trick (left) while Aberdeen hail Lewis Ferguson
Rangers and Aberdeen are gunning for places in the Europa League group stage

Europa League

Group 3

Seeded teams

Wolverhampton Wanderers (England) or Crusaders (Northern Ireland)

Legia Warszawa (Poland) or KuPS Kuopio (Finland)

Gent (Belgium) or Viitorul (Romania)

Midtjylland (Denmark)

AZ Alkmaar (Netherlands) or BK Hacken (Sweden)

Unseeded teams

AEK Larnaca FC (Cyprus) or Levski Sofia (Bulgaria)

Pyunik (Armenia) or Jablonec (Czech Republic)

DAC 1904 Dunajská Streda (Slovakia) or Atromitos (Greece)

Rangers or Progres Niederkorn (Luxembourg)

Mariupol (Ukraine)

Group 4

Seeded teams

PSV Eindhoven (Netherlands) or Basel 1893 (Switzerland)

Connah's Quay Nomads (Wales) or Partizan (Serbia)

Flora Tallinn (Estonia) or Eintracht Frankfurt (Germany)

Rijeka (Croatia)

Jeunesse Esch (Luxembourg) or Vitoria (Portugal)

Unseeded

Fehervar (Hungary) or Vaduz (Liechtenstein)

Haugesund (Norway) or Sturm Graz (Austria)

Malatyaspor (Turkey) or Olimpija Ljubljana (Slovenia)

Chikhura Sachkhere (Georgia) or Aberdeen

Ventspils (Latvia) or Gzira United (Malta)