Paralympics 2012: Great Britain athletes on Day Five

Jonathan Fox

A sport-by-sport round-up of how ParalympicsGB athletes perform on Day Five of the 2012 Paralympic Games in London.

ATHLETICS

Dean Miller finishes seventh in the men's 1500m T37 final. Ireland's Michael McKillop completes the middle distance double at the London 2012 Paralympic Games by winning the gold, with Australia's Brad Scott the silver.

GOLD MEDAL - Mickey Bushell wins gold in a Paralympic record time of 14.75 seconds in the men's T53 100m final.

Steve Osbourne finishes fifth in the final of the men's 100m T51 final, with a time of 23.40 seconds.

David Devine qualifies for the men's 800m T12 in a season's best time of 1:55.97.

Jade Jones fails to qualify for the women's 400m T54 after finishing sixth in her heat in a time of 59.14 seconds.

BOCCIA

ParalympicsGB mixed pairs BC3 team of Jessica Hunter, Jacob Thomas and Scott McCowan beat Canada 9-1 in their pool A match.

Peter and Stephen McGuire, ranked number two in the world, succumb to Brazilian pairing of Eilseu Dos Santos and Jose Pinto Dirceu 3-2 in a titanic tussle for what would have been a place in the BC4 Pairs final.

Defending ParalympicGB champions Nigel Murray, Dan Bentley, David Smith and Zoe Robinson lose their semi-final 18-1 against Thailand in the BC1/BC2 Boccia tournament and will now face Canada for the bronze medal.

EQUESTRIAN DRESSAGE

GOLD MEDAL - Natasha Baker wins her second gold of the London 2012 Paralympic Games after posting the highest ever score in grade II freestyle on her horse Cabral (82.800%).

BRONZE MEDAL - Lee Pearson misses out on matching the modern-era record of 11 gold medals currently held by Tanni Grey-Thompson as he wins bronze on his horse Gentleman with a 74.200% routine in the Freestyle Grade 1b event.

FOOTBALL - 7-A-SIDE

ParalympicsGB men lose 7-1 against Ukraine in their second Pool B match and will not feature in the semi-finals having lost 3-0 to Brazil in their opening game.

SITTING VOLLEYBALL

ParalympicsGB men lose 3-0 against Germany in their third Pool A match, they had beaten Morocco 3-0 in their second match.

SAILING

Niki Birrell and Alexandra Rickham win race five of the two-person keelboat (SKUD18) and finish third in race six. They currently hold the silver medal position with five races remaining.

Helena Lucas eases to victories in races five and six of the one-person keelboat (2.4MR) and is in top spot going into the final five races.

John Robertson, Stephen Thomas and Hannah Stodel finish fourth in race five of the three-person keelboar (Sonar). But a poor sixth race saw them finish second last in the field of 14. They currently lie seventh overall with five races remaining.

SWIMMING

BRONZE MEDAL - Great Britain win bronze in the women's 4x100m freestyle 34pts final after missing out on the silver to the United States by just 0.14 seconds. Australia take gold.

Thomas Young, making his Paralympics debut for GB, finishes seventh in the men's 50m freestyle S8 final with a time of 27.71.

BRONZE MEDAL - Susannah Rodgers, who is current European women's 100m freestyle S7 champion, wins bronze in a time of 1:12.61.

Jim Anderson, who won bronze in the men's 100m freestyle S2 in Beijing, finishes eighth in the final with a time of 2:31.33.

Josef Craig finishes fourth in the final of the men's 100m freestyle S7 with a time of 1:02.20. Team mate Jonathan Fox, who won a gold medal on the opening day of the Paralympics in the 100m backstroke S7, finishes fifth, just six hundredths of a second behind Craig.

GOLD MEDAL - Ellie Simmonds wins her second gold of London 2012 in the women's 200m individual medley SM6 with a new world record time of 3:05.39. ParalympicsGB team-mates Natalie Jones takes BRONZE in 3:14.29 and Liz Johnson finishes sixth with 3:25.64.

SILVER MEDAL - Sascha Kindred, defending men's 200m individual medley SM6 Olympic champion, wins silverin the final in a European Record time of 2:41.50.

Matt Whorwood, who won bronze on Saturday in the 400m freestyle S6, also qualifies fifth overall in a time of 2:53.82.

TABLE TENNIS

BRONZE MEDAL - Paul Davies wins 3-2 against South Korea's Lee Chung-Ho to take bronze in the men's class 1.

Sara Head misses out on the bronze medal in the women's class 3, losing her match 3-1 against Slovakia's Alena Kanova.

Ross Wilson loses out on a bronze medal, after Sweden's Emil Andersson secures a 3-0 victory.

WHEELCHAIR BASKETBALL

ParalympicsGB women lose 67-50 against Canada but guarantee at least a fourth-placed spot and quarter-final place.

ParalympicsGB men beat Japan 71-55 to reach the quarter-finals, having won three and lost two.

WHEELCHAIR TENNIS

Marc McCarroll and Gordon Reid are through to the quarter-finals of the men's doubles beating Belgium's Mike Denayer and Joachim Gerard 6-4 6-3.

Alexander Jewitt and Dave Phillipson are out of the men's doubles after a 6-0 6-2 defeat by Stephane Houdet and Michael Jeremiasz of France.

Peter Norfolk and Andrew Lapthorne, who are top seeds in the quad doubles, reach the final beating Japanese duo Shota Kawano and Mitsuteru Moroishi 6-2 6-2.

Lucy Shuker beats Emmy Kaiser of the United States in straight sets 6-0 6-2 to reach the quarter-finals of the women's singles.