BDO World Darts Championships results

Lakeside, Frimley Green - 2-10 January

*Denotes preliminary round, also best of five sets.

Results

Sunday, 10 January

Men's final (best of 13 sets)

Scott Waites (Eng) 7-1 Jeff Smith (Can)

Saturday, 9 January

Men's semi-finals (best of 11 sets)

Richard Veenstra (Ned) 5-6 Jeff Smith (Can)

Scott Waites (Eng) 6-1 Jamie Hughes (Eng)

Women's final (best of five sets)

Deta Hedman (Eng) 2-3 Trina Gulliver (Eng)

Friday, 8 January

Men's quarter-finals (best of nine sets)

W Harms (Ned) 1-5 J Hughes (Eng)

G Durrant (Eng) 4-5 S Waites (Eng)

J Smith (Can) 5-2 D Harbour (Eng)

S Mitchell (Eng) 3-5 R Veenstra (Ned)

Women's semi-finals (best of three sets)

D Hedman (Eng) 2-0 A-L Peters (Den)

T Gulliver (Eng) 2-1 Aileen De Graaf (Ned)

Results

Thursday, 7 January

Youth Final (best of five sets)

J Richardson (Eng) 3-2 J Boyce (Ire)

Men's second round (best of seven sets)

M Atkins (Eng) 0-4 R Veenstra (Ned)

S Waites (Eng) 4-3 G de Vos (Bel)

M McGeeney (Eng) 3-4 S Mitchell (Eng)

Women's quarter-finals (best of three sets)

A de Graaf (Ned) 2-1 A Zijlstra (Ned)

L Winstanley (Eng) 0-2 D Hedman (Eng)

A-L Peters (Den) 2-1 Z Jones (Eng)

T Gulliver (Eng) 2-1 L Ashton (Eng)

Wednesday, 6 January

Men's second round (best of seven sets)

D Harbour (Eng) 4-1 M Phillips (Wal)

J Hughes (Eng) 4-1 M Razma (Lat)

B Dawson (Eng) 1-4 J Smith (Can)

L Butler (US) 0-4 G Durrant (Eng)

J Williams (Wal) 3-4 W Harms (Ned)

Women's first round (best of three sets)

L Winstanley (Eng) 2-0 R Brooks (Eng)

Tuesday, 5 January

Men's first round (best of five sets)

G de Vos (Bel) 3-1 K Pantelidis (Gre)

W Harms (Ned) 3-2 S Asada (Jpn)

B Dawson (Eng) 3-2 J Walton (Eng)

M Adams (Eng) 0-3 J Smith (Can)

M McGeeney (Eng) 3-0 P Sajwani (Swe)

G Robson (Eng) 1-3 M Razma (Lat)

Women's first-round (best of three sets)

Z Jones (Eng) 2-1 T Osborne (NZ)

D Hedman (Eng) 2-0 C Hammond (Aus)

Monday, 4 January

Men's first-round (best of five sets)

R Modra (Aus) 0-3 J Walton (Eng)*

J de Graaf (Ned) 2-3 R Veenstra (Ned)

P Blackwell (Eng) 0-3 M Atkins (Eng)

R de Vreede (Ned) 2-3 L Butler (US)

J Hughes (Eng) 3-0 R Montgomery (Sco)

M Phillips (Wal) 3-0 T Hankey (Eng)

Women's first-round (best of three sets)

A de Graaf (Ned) 2-0 C Gallagher (Eng)

Sunday, 3 January

Men's first-round (best of five sets)

* denotes preliminary round

K Pantelidis (Gre) 3-2 D Peetoom (Eng)*

S Asada (Jpn) 3-1 D Labanauskas (Ltu)*

S Waites (Eng) 3-0 W Mandigers (Ned)

S Mitchell (Eng) 3-2 C Caldwell (NZ)

P Sajwani (Swe) 3-2 S Hewson (Eng) *

D Cameron (Can) 0-3 T Hankey (Eng)*

Women's first-round (best of three sets)

F Sherrock (Eng) 1-2 A-L Peters (Den)

T Gulliver (Eng) 2-1 D Bateman (Eng)

Saturday, 2 January

Men's first-round (best of five sets)

L Butler (US) 3-2 J Hurrell (Eng)*

M Medhurst (Ned) 0-3 J Smith (Can)*

G Durrant (Eng) 3-0 D Reynolds (Wal)

J Williams (Wal) 3-0 T O'Shea (Eng)

C Caldwell (NZ) 3-1 A Soutar (Sco)*

D Fitton (Eng) 2-3 D Harbour (Eng)

Women's first-round (best of three sets)

A Dobromyslova (Rus) 1-2 A Zijlstra (Ned)

L Ashton (Eng) 2-0 P Jacklin (Eng)