Boxing schedule and results 2019

Anthony Joshua with his IBF, WBA and WBO heavyweight belts
Anthony Joshua will defend his IBF, WBA Super and WBO heavyweight titles against Andy Ruiz at Madison Square Garden in New York on Saturday, 1 June

Schedule

June

1: Madison Square Garden, New York - Anthony Joshua v Andy Ruiz (WBA Super, WBO, IBF world heavyweight titles); Katie Taylor v Delfine Persoon (WBA, WBO, IBF & WBC lightweight)

15: Leeds Arena, Leeds - Josh Warrington v Kid Galahad (IBF world featherweight title)

Thomas & Mack Center, Las Vegas, Nevada - Tyson Fury v Tom Schwarz (heavyweight)

July

20: The O2, London - Dillian Whyte v Oscar Rivas (heavyweight); Dave Allen v David Price (heavyweight)

Results

May

25: Victoria Warehouse, Manchester: Hughie Fury bt Chris Norrad by second-round stoppage (heavyweight)

Kissimmee Civic Center, Kissimmee, Florida - Jamel Herring bt Masayuki Ito by unanimous decision (WBO world super featherweight title)

MGM National Harbor, Maryland - Jessica McCaskill bt Anahi Sanchez by unanimous decision (WBC & WBA world super-lightweight unification)

May

18: Barclays Center, Brooklyn, New York

Lamex Stadium, Stevenage

The SSE Hydro, Glasgow

13: Korakuen Hall, Tokyo, Japan

  • Moruti Mthalane bt Masayuki Kuroda by unanimous decision (IBF world flyweight title)

11: EagleBank Arena, Fairfax, Virginia

Convention Center, Tucson, Arizona

  • Miguel Berchelt bt Francisco Vargas by sixth-round stoppage (WBC world super featherweight title)
  • Emanuel Navarrete bt Isaac Dogboe by 12th-round TKO (WBO world super bantamweight title)

Stadthalle, Magdeburg, Sachsen-Anhalt, Germany

  • Stefan Haertel bt Robin Krasniqi by unanimous decision (EBU European super middleweight title)

10: Nottingham Arena, Nottingham

4: T-Mobile Arena, Las Vegas

Stockton Arena, Stockton, California

April

27: SSE Arena, Wembley, London

Cajun Dome, Lafayette, Louisiana

  • Nonito Donaire bt Stephon Young by sixth-round knockout (WBA Super bantamweight title)
  • Regis Prograis bt Kiryl Relikh by sixth-round stoppage (WBA regular world super lightweight title)

26: The Forum, Inglewood, California

25: Radisson Blu Hotel, Glasgow, Scotland

20: Madison Square Garden, New York

O2 Arena, London

  • Dave Allen bt Lucas Browne by third-round stoppage (heavyweight)
  • Derek Chisora bt Senad Gashi (heavyweight) by unanimous decision
  • Josh Kelly bt Przemyslaw Runowski (WBA international welterweight title) by unanimous decision
  • Joe Cordina bt Andy Townend (British lightweight title) by technical knockout
  • Conor Benn bt Josef Zahradnik by points decision (welterweight)

13: Boardwalk Hall, Atlantic City, New Jersey, USA

Arena Monterrey, Monterrey, Mexico

  • Jaime Munguia bt Dennis Hogan by majority decision (WBO world super welterweight title)
  • Arely Mucino bt Yairineth Altuve by majority decision (WBO world female flyweight title)

12: Staples Center, Los Angeles, USA

6: Ballhaus Forum, Unterschleissheim, Germany

  • Tina Rupprecht v Maricela Quintero ends in a draw (WBC world female strawweight title)

March

30: Echo Arena, Liverpool

2300 Arena, Philadelphia, Pennsylvania

  • Oleksandr Gvozdyk bt Doudou Ngumbu by fifth-round TKO following a non-contact injury to Ngumbu (WBC world light heavyweight title)

Sky City Convention Centre, Auckland, New Zealand

  • Geovana Peres bt Lani Daniels by unanimous decision (WBO world female light heavyweight title)

Club Huracan, Buenos Aires, Argentina

  • Daniela Romina Bermudez bt Irma Garcia by unanimous decision (WBO world female bantamweight title)

23: Copper Box Arena, London

Leicester Arena, Leicester

Kenyatta International Conference Centre, Nairobi, Kenya

  • Fatuma Zarika bt Catherine Phiri by unanimous decision (WBC world female super bantamweight title)

22: Belleheide Center, Pamel-Roosdaal, Belgium

  • Elin Cederroos bt Femke Hermans by majority decision (vacant IBF world female super middleweight title)

16: AT&T Stadium, Arlington, Texas

Memorial Center, Gifu, Japan

  • Kosei Tanaka bt Ryoichi Taguchi by unanimous decision (WBO world flyweight title)

Hotel W, Barcelona, Spain

  • Elhem Mekhaled bt Danila Ramos by unanimous decision (WBC world female super featherweight title)

15: Liacouras Center, Philadelphia, Pennsylvania

9: MGM Grand, Las Vegas, Nevada

  • Shawn Porter bt Yordenis Ugas by split decision (WBC world welterweight title)

Turning Stone Resort Casino, Verona, New York

  • Dmitry Bivol bt Joe Smith Jr by unanimous decision (WBA world light heavyweight title)
  • Maurice Hooker bt Mikkel LesPierre by unanimous decision (WBO world super-lightweight title)
  • Callum Johnson bt Sean Monaghan by third-round stoppage (light heavyweight)

Kortrijk, West-Vlaanderen, Belgium

  • Delfine Persoon bt Melissa St Vil by sixth-round stoppage (WBC world lightweight title)

8: Royal Albert Hall, London

Metrodome, Barnsley

  • Brad Foster bt Josh Wale by unanimous decision (British super-bantamweight title)

February

23: 02 Arena, London

Minneapolis Armory, Minnesota

16: Los Angeles, California

  • Leo Santa Cruz bt Rafael Rivers by unanimous decision (WBA super world featherweight title)

15: Grand Casino, Hinckley, Minnesota

  • Rob Brant bt Khasan Baysangurov by 11th-round technical knockout (WBA regular world middleweight title)

10: Save Mart Arena, Fresno, California

  • Jose Carlos Ramirez bt Jose Zepeda by majority points decision (WBC world super-lightweight title)

9: Dignity Health Sports Park, Carson, California

Fantasy Springs Casino, Indio, California

  • Andrew Cancio bt Alberto Machado by fourth-round stoppage (WBA regular world super-featherweight title)
  • Rey Vargas bt Franklin Manzanilla by unanimous decision (WBC world super-bantamweight title)

2: Ford Center, Frisco, Texas

  • Sergey Kovalev bt Eleider Alvarez (WBO world light-heavyweight title)
  • Richard Commey bt Isa Chaniev by second-round knockout (IBF world lightweight title)
  • Oscar Valdez bt Carmine Tommasone by seventh-round technical knockout (WBO world featherweight title)

02 Arena, London

January

26: Barclays Center, Brooklyn, New York

  • Keith Thurman bt Josesito Lopez by unanimous points decision (WBA world super-welterweight title)
  • Adam Kownacki bt Gerald Washington by second-round knockout (heavyweight)

Toyota Center, Houston, Texas

  • Can Xu bt Jesus M Rojas by unanimous points decision (WBA regular world featherweight title);
  • Jaime Munguia bt Takeshi Inoue by unanimous points decision (WBO world super-welterweight title)

19: MGM Grand, Las Vegas, Nevada

  • Manny Pacquiao bt Adrien Broner by unanimous points decision (WBA regular world welterweight title)
  • Nordine Oubaali bt Rau'shee Warren by unanimous points decision (WBC world bantamweight title)
  • Marcus Browne bt Badou Jack by unanimous points decision (interim WBA regular world light-heavyweight title)

Struer Arena, Struer, Denmark

  • Dina Thorslund bt Alesia Graf by unanimous decision (WBO world super-bantamweight title)

18: Madison Square Garden Theater, New York

  • Demetrius Andrade bt Artur Akavov by technical knockout (WBO world middleweight title)
  • TJ Doheny bt Ryohei Takahashi by technical knockout (IBF world super-bantamweight title)
  • Amanda Serrano bt Eva Voraberger by first-round knockout (WBO world super-flyweight title)
  • Pablo Cesar Cano bt Jorge Linares by first-round stoppage (super-lightweight)

13: Microsoft Theater, Los Angeles, California

  • Caleb Plant bt Jose Uzcategui by unanimous decision (IBF world super-middleweight title)