Elliot Giles out, but Morgan Lake in for European Indoors

Elliot Giles and Morgan Lake
Giles' withdrawal, combined with the call-up of Lake (right) and five other athletes takes Great Britain's team to 46 athletes

In-form Elliot Giles has withdrawn from next week's European Indoor Championships, but high jumper Morgan Lake is among six athletes added to the Great Britain team.

Giles, 26, who ran the second fastest indoor 800m ever last week, will now focus on a potential Olympic campaign.

Giles faces a strong field of domestic rivals including Daniel Rowden, Jake Wightman, Max Burgin and Kyle Langford.

Lake joins the squad after clearing an impressive 1.96m in Belgrade.

Her performance, just 1cm short of her personal best, puts the 23-year-old third in the 2021 European standings.

Also joining Great Britain's team are Jazmin Sawyers (long jump), Amelia Stricker (shot put), Emily Borthwick (high jump), Joel Khan (high jump) and Charlie Myers (pole vault). Philip Sesemann replaces Marc Scott in the 3,000m,

The team includes 2018 World Indoor 60m hurdles champion Andrew Pozzi and 2019 European Indoor silver medallist Holly Bradshaw, but major names such as Dina Asher-Smith, Katarina Johnson-Thompson and Laura Muir are absent.

The four-day event begins in the Polish city of Torun on Thursday 4 March.

Great Britain squad

Women

400m:

Jessie Knight

Ama Pipi

Jodie Williams

800m:

Ellie Baker

Isabelle Boffey

Keely Hodgkinson

1500m:

Holly Archer

Katie Snowden

3000m:

Amy-Eloise Markovc

Verity Ockenden

Amelia Quirk

4x400m relay:

Zoey Clark

Beth Dobbin

Jessie Knight

Yasmin Liverpool

Ama Pipi

Jodie Williams

60m hurdles:

Emma Nwofor

Tiffany Porter

Cindy Sember

Pole vault:

Holly Bradshaw

Long jump:

Abigail Irozuru

Jazmin Sawyers

High jump:

Emily Borthwick

Shot put:

Sophie McKinna

Amelia Stricker

Pentathlon:

Holly Mills

Men

60m:

Harry Aikines-Aryeetey

Oliver Bromby

Andrew Robertson

400m:

Joe Brier

Lee Thompson

James Williams

800m:

Guy Learmonth

Jamie Webb

1500m:

Piers Copeland

Archie Davis

Neil Gourley

3000m:

Andrew Butchart

Jack Rowe

Philip Sesemann

4x400m relay:

Joe Brier

Efe Okoro

Tom Somers

Owen Smith

Lee Thompson

James Williams

60m hurdles:

Andrew Pozzi

Long jump:

Jacob Fincham-Dukes

High jump:

Joel Khan

Pole vault:

Charlie Myers

Top Stories

Elsewhere on the BBC

Also in Sport

Featured