Main content
Sorry, this episode is not currently available

08/10/2017

The best in folk-roots and acoustic music from the Celtic countries and beyond. Plus Frank's weekly Celtic gig guide.

2 hours

Last on

Sun 8 Oct 2017 19:00

Music Played

  • Sharon Shannon

    Frenchie's Reel

    • Sacred Earth.
  • Rhys Meirion & Frank Hennessy

    Gwaed Ar Ei Dwylo

    • From S4C Series 'Dauawdau'.
  • Gwyneth Glyn

    Far Ago

    • Tro.
  • Jezz Hellard & The Djukella Orchestra

    Canned Goods (Live)

    • D'rect From The Shires.
  • Harry Bird & Rubber Wellies

    There Is A River

    • Bricks & Feathers.
  • Emmylou Harris & John Prine

    Magnolia Wind

    • This One's For Him.
  • Sam Kelly & The Lost Boys

    If I Were A Blackbird

    • Pretty Peggy.
  • Foxglove Trio

    Si Hei Lwli

    • Distant Havens.
  • Luke Daniels

    Berkshire Lad

    • Singing Ways To Feel More Junior.
  • The 4 of Us

    Going South

    • Sugar Island.
  • Benjamin William Pike

    The Hand You’ve Been Dealt

    • A Burdensome Year.
  • David Jaycock & Marri Waterson

    Smallways And Slowly

    • Death Had Quicker Wings Than Love.
  • Clive Gregson & Liz Simcock

    The Light

    • Underwater Dancing.
  • Jon Boden

    All The Stars Are Coming Out Tonight

    • Afterglow.
  • Bernie Heaney

    Johnny Brown

    • Plenty Of Steel.
  • Gwyneth Glyn

    Os Na Wela'i Di

    • Tro.
  • Christy Sheridan

    Planxty Irwin

    • Silver Notes.
  • Gigspanner

    Bold Riley

    • The Wife Of Urban Law.
  • Tim Henderson

    Maria Consuelo Arroyo

    • Gone To Texas.
  • Greta Isaac

    Down By The Water

    • Down By The Water.
  • Sharon Shannon & Finbar Fury

    He'll Have To Go

    • Sacred Earth.
  • Sam Kelly & The Lost Boys

    Angeline The Baker

    • Pretty Peggy.
  • Gwyneth Glyn

    What's A Girl To Do

    • Tro.
  • Clive Gregson & Liz Simcock

    The End

    • Underwater Dancing.

This Week's Gig Guide

Tuesday 10th October

Front Country - Burnett’s Hill Chapel, Martletwy

 

Wednesday 11th October                       

The Rubber Wellies -  Llantrisant Folk Club at Pontyclun Institute Athletic Club, Castan Rd. Pontyclun

 

Thursday 12th October 

Luke Daniels  - Pontardawe Arts Centre, Pontardawe

Los Pacaminos - Maesteg Town Hall, Maesteg

 

Friday 13th October  

Leon Hunt & Jason Titley + Gina Gri - Llandeilo Acoustic at The Angel, Llandeilo

Mara (Brigitte Kloareg Trio) - Al Ponte, Pontcanna, Cardiff

 

Saturday 14th October 

Mara - Clwb Y Bont , Pontypridd

Zervas & Pepper - Clwb Ifor Bach, Cardiff

Crannog - Ruff Ceilidh at Sports & Social Club, University Hospital Of Wales

Welsh Pipes, Pibgorn & Whistle Day - The Scout Hut, Ynyscedwyn, Tirwaun Lane Off Brecon Rd. Ystradgynlais

Diwali Celebration - Wales Millennium Centre, Cardiff

 

Sunday 15th October  

Richard Thompson + Josienne Clarke & Ben Walker - Wales Millennium Centre, Cardiff

Mara - Café Chameleon, Ystradgynlais

 

Tuesday 17th October 

Mara - Medina’s, Aberystwyth

 

Thursday 19th October 

Mara - Y Talardd, Llanllwni

 

Friday 20th – Sunday 22nd  October 

Pentreffest Dance Festival - Rudry

 

Wednesday 18th  October 

The Young'uns - Theatre Brycheiniog. Brecon 

Broadcast