Main content

The List of 2019 Winners

Many congratulations to this year's winners!

The winners of the BBC Audio Drama Awards 2019 were announced at a ceremony in the Radio Theatre at BBC Broadcasting House, London, on the evening of Sunday 3 February 2019.

The BBC Audio Drama Awards – presented by the BBC together with the Society of Authors and the Writers’ Guild of Great Britain – celebrate the range, originality and cut-through quality of audio drama on air and online and give recognition to the creativity of actors, writers, producers, sound designers and others who work in this genre.

OUTSTANDING CONTRIBUTION
Home Front – BBC Radio 4’s epic drama which ran from 2014-2018, marking the centenary of the First World War. Editor – Jessica Dromgoole; Core Writing Team – Sebastian Baczkiewicz, Lucy Catherine, Sarah Daniels, Katie Hims, Shaun McKenna, and Mike Walker.

Home Front

BEST ORIGINAL SINGLE DRAMA

WINNER: County Lines by Amelia Bullmore, producer/director Mary Peate, BBC Radio Drama London, BBC Radio 4

BEST ORIGINAL SERIES OR SERIAL

WINNER: The Truth about Hawaii by Oliver Emanuel, producer/director Kirsty Williams, BBC Scotland, BBC Radio 4

BEST ADAPTATION

WINNER: A Tale of Two Cities: Aleppo and London by Charles Dickens, adapted by Ayeesha Menon, director Polly Thomas, producers Gill Parry and Emma Hearn, Goldhawk Productions, BBC Radio 4

COMMENDATION: Das Kapital by Karl Marx, adapted by Sarah Woods, producer/director James Robinson, BBC Cymru Wales, BBC Radio 4

BEST ACTRESS

Best Actor: David Threlfall

WINNER: Eve Myles, 19 Weeks, director Helen Perry, BBC Cymru Wales, BBC Radio 4

COMMENDATION: Sydney Wade, D for Dexter, director Mary Ward-Lowery, BBC Bristol, BBC Radio 4

BEST ACTOR

WINNER: David Threlfall, Spike and the Elfin Oak, director Gemma Jenkins, BBC Radio Drama London, BBC Radio 4

BEST DIRECTOR

WINNER: Abigail le Fleming, The Effect, BBC Radio Drama London, BBC Radio 3

COMMENDATION: Steve Bond and Judith Kampfner, Shadowbahn, Corporation for Independent Media, BBC Radio 4

BEST DEBUT PERFORMANCE

WINNER: Daisy Head, Love Henry James: the Golden Bowl, director Nadia Molinari, BBC Radio Drama North, BBC Radio 4

BEST USE OF SOUND

WINNER: Love Henry James: The Turn of the Screw, sound by Steve Brooke, producer/director Nadia Molinari, BBC Radio Drama North, BBC Radio 4

BEST SCRIPTED COMEDY (LONGFORM)

Love Henry James

WINNER: Rob Newman’s Total Eclipse of Descartes by Rob Newman, producer John Harvey, Hat Trick Productions, BBC Radio 4

BEST SCRIPTED COMEDY (SKETCH SHOW)

WINNER: John Finnemore’s Souvenir Programme by John Finnemore, producer Ed Morrish, BBC Studios, BBC Radio 4

BEST PODCAST OR ONLINE AUDIO DRAMA

WINNER: Red Moon written, directed and produced by Robert Valentine, The Wireless Theatre Company

COMMENDATIONS

  • ATA Girl by Gemma Page, Victoria Saxton, Helen Goldwyn and Jane Slavin, director Louise Jameson, producer Helen Goldwyn, Big Finish Productions
  • Tracks: Strata by Matthew Broughton, producer/director James Robinson, BBC Cymru Wales, BBC Radio 4

BEST EUROPEAN DRAMA

WINNER: Munch and Munch – Diptych written and directed by Jasna Mesarić, producer Katja Šimunić, HRT Croatian Radio

IMISON AWARD

WINNER: Lulu Raczka for Of a Lifetime, producers Polly Thomas and Eloise Whitmore, Naked Productions, BBC Radio 3

TINNISWOOD AWARD

WINNER: Oliver Emanuel for When the Pips Stop, producer Kirsty Williams, BBC Scotland, BBC Radio 4

Drama and Storytelling on Radio 4