Main content

Players

First Violins

Leaders: Yuri Torchinsky / Zoë Beyers

Assistant Leader: Midori Sugiyama

Sub Leader: Tom Bangbala

Principal: Alison Fletcher

Sub Principal: Kevin Flynn

Austeja Juskaityte

Toby Tramaseur

Anna Banaszkiewicz- Maher

Karen Mainwaring

Martin Clark

Clare Dixon

Julian Gregory

Catherine Mandelbaum

Anya Muston

Robert Wild

Second Violins

Section Principal: Lisa Obert

Assistant Principal: Glen Perry

Rachel Porteous

Gemma Bass

Lily Whitehurst

Helen Charlesworth

Lucy Flynn

Simon Gilks

Sophie Szabo

Nigel Jay

Christina Knox

Rebecca Mathews

Claire Sledd

Alyson Zuntz

Melody Prophet

Matthew Watson

Violas

Section Principal: Steven Burnard

Assistant Principal: Kimi Makino

Sub Principal: Bernadette Anguige

Kathryn Anstey

Matthew Compton

Fiona Dunkley

Alexandra Fletcher

Nicholas Howson

Rachel Weld

Ruth Montgomery

Roisin Ni Dhuill

Cellos

Principal: Peter Dixon

Assistant Principal: Maria Zachariadou

Sub Principal: Steven Callow

Jessica Schaefer

Rebecca Aldersea

Melissa Edwards

Elinor Gow

Miriam Skinner

Marina Vidal Valle

Elise Wild

Double Basses

Section Principal: Ronan Dunne

Sub Principal: Alice Durrant

Dan Whibley

Miriam Shaftoe

Peter Willmott

Andrew Vickers

James Goode

Flutes

Section Principal: Alex Jakeman

Victoria Daniel

Piccolo

Jennifer Hutchinson

Oboes

Section Principal: Jennifer Galloway

Kenny Sturgeon

Cor Anglais

Gillian Callow

Clarinets

Section Principal: John Bradbury

Fraser Langton

Bass Clarinet

Colin Pownall

Bassoons

Principal: Roberto Giaccaglia

Contra Bassoon

Bill Anderson

Horns

Principal: Ben Hulme

Phillip Stoker

Rebecca Hill

Tom Kane

Jonathan Barrett

Trumpets

Gary Farr

Trombone

Section Principal: Richard Brown

Gary MacPhee

Bass Trombone

Russell Taylor

Tuba

Chris Evans

Timpani

Section Principal: Paul Turner

Percussion

Section Principal: Paul Patrick

Geraint Daniel

Harp

Principal: Clifford Lantaff

Administration

Orchestra Director - Simon Webb

Team Assistant - Diane Asprey

Senior Producer - Mike George

Assistant Producer - Kathy Jones

Programme Manager - Stephen Rinker

Orchestra Manager - Tom Baxter

Assistant Orchestra Manager - Stefanie Farr

Orchestra Personnel Manager - Helena Nolan

Marketing Manager - Amy Shaw

Marketing Executive- Jenny Whitham

Marketing Assistant- Kate Highmore

Orchestra Assistant - Maria Villa

Technical Producer - Simon Highfield

Manager, Learning and Digital - Jen Redmond/ Beth Wells

Learning Projects Co-ordinator - Youlanda Daly/ Roisin Ni Dhuill

Librarian - Edward Russell

Transport Manager - Steve Hilton

Stage Manager - Thomas Hilton