Week 2 - Challenges for Year 1 and P2

Friday is challenge day on Bitesize Daily!

We've partnered with White Rose Maths to create a series of challenges to test your problem-solving skills. Each one gets a bit more difficult, so see how many you and your family can do together!

Let us know how you're getting on @bbcbitesize and @White Rose Maths with the hashtag #BitesizeChallenge.

Challenge 1

This is half of Lee's strawberries.

How many strawberries does Lee have?

This is half of Lee's shape.

What could the whole shape look like?

Challenge 2

Tim buys a lolly and a chew.

The lolly costs 12p more than the chew.

The total cost of the two items is 82p.

How much does the lolly cost?

Answers

Challenge 1 - 8 strawberries

Challenge 2 - 47p

There's more to learn

Have a look at these other resources around the BBC and the web.

Bitesize Daily lessons
Maths
BBC Teach