Solve 'best-buy' problems

Home learning focus

Learn about getting value for money by knowing how to work out which products are the best to buy.

This lesson includes:

  • one video
  • a learning summary
  • two activities with answers

Created in partnership with Sparx

Learn

Going shopping and getting value for money

Think about all the times you have seen special offers on all kinds of different products in shops. These might be straightforward discounts or reductions, special prices for buying 'in bulk', or offers known nowadays as a 'BOGOF' ('buy one, get one free').

These offers can be tricky to navigate, as even though they're tempting, it's not always easy to know whether you're actually getting good value for money when you buy.

Something else that can be tricky is when you're faced with products that contain the same thing, for example breakfast cereal, but that come in different sizes. How do you know which one will give you the best value?

'Best-buy' products

It's useful to know which products are the 'best buy'. Have a look at the following slideshow to learn how you can work out the best value for money and solve best-buy problems.

Value for money when shopping

Value for money when shopping

If one shop is better value for money than another, it means that it costs less to buy the same amount. Working out which option is better value can help you to save money. For example, a shop that sold cereal for 50p per 100 g would be better value than one that sold the same cereal for 60p per 100 g.

1 of 4

Working out the best price

Now watch this short video from BBC Bitesize Functional Skills Maths to learn how you can use the 'bar method' to compare items to work out which is the best value.

Finding the best supermarket deal using bar modelling

Practise

Activity 1

Working out and comparing prices per litre

Following on from the video you have just watched, have a go at these two activities to test your skills, firstly in working out the cost per litre of cooking oil, and then secondly deciding which of three items is the best value, based on its price per litre. You can check your answers in the activities.

Activity 2

Best-buy problems - practise

Now practise your skills in working out 'best-buy' problems with this worksheet from Sparx. Write your answers on a piece of paper.

Value for money - 'best-buy' problems

Click here to see the correct answers to the questions.

There's more to learn

Have a look at these other resources around the BBC and the web.

BBC Bitesize Daily
KS3 Maths
See an exhibit from home
11-14 Maths
Maths Challenge
audio
Bitesize Support