From the 27th of July 2012 over 10,000 athletes from more than 200 countries competed in 30 venues

  1. Lynne Beattie
    Great Britain & N. Ireland Volleyball

  2. Laura Bechtolsheimer
    Great Britain & N. Ireland Equestrian

    One to watch Medallist

  3. Craig Bellamy
    Great Britain & N. Ireland Football

  4. Ryan Bennett
    Great Britain & N. Ireland Football

  5. Craig Benson
    Great Britain & N. Ireland Swimming

  6. Anna Bentley
    Great Britain & N. Ireland Fencing

  7. Maria Bertelli
    Great Britain & N. Ireland Volleyball

  8. Ryan Bertrand
    Great Britain & N. Ireland Football

  9. Stuart Bithell
    Great Britain & N. Ireland Sailing

    Medallist

  10. Alicia Blagg
    Great Britain & N. Ireland Diving

  11. Julia Bleasdale
    Great Britain & N. Ireland Athletics

  12. Holly Bleasdale
    Great Britain & N. Ireland Athletics

    One to watch

  13. Eric Boateng
    Great Britain & N. Ireland Basketball

  14. Louise Bond-Williams
    Great Britain & N. Ireland Fencing

  15. Tim Brabants
    Great Britain & N. Ireland Canoe Sprint

    One to watch

  16. Sophie Bradley
    Great Britain & N. Ireland Football

  17. Rachel Bragg
    Great Britain & N. Ireland Volleyball

  18. Scott Brash
    Great Britain & N. Ireland Equestrian

    Medallist

  19. Richard Brickell
    Great Britain & N. Ireland Shooting

  20. Adam Brown
    Great Britain & N. Ireland Swimming

  21. Rachel Brown
    Great Britain & N. Ireland Football

  22. Alistair Brownlee
    Great Britain & N. Ireland Triathlon

    One to watch Medallist

  23. Jonny Brownlee
    Great Britain & N. Ireland Triathlon

    Medallist

  24. Karina Bryant
    Great Britain & N. Ireland Judo

    Medallist

  25. Richard Buck
    Great Britain & N. Ireland Athletics

  26. Abdul Buhari
    Great Britain & N. Ireland Athletics

  27. Steven Burke
    Great Britain & N. Ireland Cycling - Track

    Medallist

  28. Simon Burnett
    Great Britain & N. Ireland Swimming

  29. Euan Burton
    Great Britain & N. Ireland Judo

  30. Olga Butkevych
    Great Britain & N. Ireland Wrestling

  31. Jack Butland
    Great Britain & N. Ireland Football

  32. Kim Butler
    Great Britain & N. Ireland Basketball