Swimming results

SWIMMING

Click on a date:
Sunday, 5 October, 2014

Sunday, 5 October, 2014
FINA Swimming World Cup, Moscow:

Men's

50m Backstroke Final:

1 Christian Diener (Ger) 23.44secs

2 Robert Hurley (Aus) 23.63

3 Tom Shields (USA) 23.83

4 Evgeny Rylov (Rus) 24.21

5 Rustam Rybin (Club) 24.75

6 Pavel Kosmynin (Club) 24.80

7 Sergei Haukka (Fin) 25.08

8 Pavels Vilcans (Lat) 25.10



50m Freestyle Final:

1 Chad Le Clos (Rsa) 21.33secs

2 Steffan Deibler (Ger) 21.61

3 OlegTikhobaev (Rus) 21.75

4 Marius Radu (Rou) 21.92

5 Artyom Machekin (Blr) 22.12

6 Evgeny Rylov (Rus) 22.26

7 Ivan Rybkin (Club) 22.31

8 Evgeniy Ayzetullov (Club) 22.37



100m Butterfly Final: 1 Chad Le Clos (Rsa) 48.99secs

2 Tom Shields (USA) 49.32

3 Steffan Deibler (Ger) 50.07

4 Evgeny Korotyshkin (Club) 50.50

5 Viacheslav Prudnikov (Rus) 51.85

6 Riku Poeytaekivi (Fin) 52.04

7 Evgeny Koptelov (Rus) 52.08

8 Masato Sakai (Jpn) 52.99



100m Breaststroke Final:

1 Daniel Gyurta (Hun) 57.20secs

2 Marco Koch (Ger) 57.38

3 Yasuhiro Kosei (Jpn) 58.22

4 Kirill Prigoda (Club) 58.69

5 Sergei Geibel (Club) 58.80

6 Martin Liivamagi (Est) 59.44

7 Andrei Nikolaev (Rus) 59.50

8 Alexander Polyanskiy (Club) 1:00.03



200m Backstroke Final:

1 Christian Diener (Ger) 1mins 50.96secs

2 Velimir Stjepanovic (Srb) 1:55.84

3 Nikita Babchenko (Club) 1:57.60

4 Fu Wang (Chn) 1:57.85

5 Sergiy Varvaruk (Ukr) 1:58.32

6 Roman Larin (Club) 1:58.57

7 Denis Kovalenko (Club) 1:59.73

8 Yegor Chornyy (Ukr) 2:00.36



200m Freestyle Final:

1 Thomas Fraser-Holmes (Aus) 1mins 42.98secs

2 Velimir Stjepanovic (Srb) 1:43.92

3 Mikhail Polishchuk (Club) 1:45.16

4 Robert Hurley (Aus) 1:46.92

5 Viacheslav Andrusenko (Rus) 1:47.02

6 Ivan Alexeev (Club) 1:47.87

7 Evgeniy Ayzetullov (Club) 1:48.07

8 Aleksandr Kudashev (Rus) 1:48.18



200m Individual Medley Final:

1 Chad Le Clos (Rsa) 1mins 52.72secs

2 Thomas Fraser-Holmes (Aus) 1:53.13

3 Hiromasa Fujimori (Jpn) 1:54.46

4 Marco Koch (Ger) 1:56.56

5 Martin Liivamagi (Est) 1:56.69

6 Viktor B. Bromer (Den) 1:57.72

7 Kirill Prigoda (Club) 1:58.61

8 David Verraszto (Hun) 2:02.45



1500m Freestyle Final (12 competitors

no Gbr):

1 Sergiy Frolov (Ukr) 14mins 38.21secs

2 Gergely Gyurta (Hun) 14:46.29

3 David Verraszto (Hun) 14:53.13

4 Yongwei Li (Chn) 15:00.95

5 Sergey Strelnikov (Club) 15:03.64

6 Roman Kozhevnikov (Club) 15:15.96

7 Alexander Zotov (Club) 15:28.32

8 Ilya Druzhinin (Club) 15:38.69

9 Dmitry Kuznetsov (Club) 15:41.23

10 Roman Yusupov (Club) 15:50.47



Women's



50m Butterfly Final:

1 Inge Dekker (Ned) 25.31secs

2 Anastasia Lyazeva (Club) 26.11

3 Katinka Hosszu (Hun) 26.29

4 Ekaterina Shapanikova (Club) 26.71

5 Daria Tcvetkova (Club) 26.72

6 Arina Surkova (Club) 27.02

7 Nika Godun (Club) 27.65

8 Margaryta Smirnova (Ukr) 28.10



50m Breaststroke Final:

1 Jena Laukkanen (Fin) 30.83secs

2 Natalia Ivaneeva (Club) 30.88

3 Rie Kaneto (Jpn) 31.02

4 Louise Dalgaard (Den) 31.08

5 Daria Deeva (Club) 31.24

6 Maria Astashkina (Rus) 31.62

7 Vitalina Simonova (Rus) 31.67

8 Vera Kalashnikova (Club) 31.72

100m Freestyle Final:

1 Inge Dekker (Ned) 52.83secs

2 Julie Levisen (Den) 53.39

3 Veronika Popova (Rus) 53.71

4 Arina Openysheva (Rus) 54.12

5 Yue Wu (Chn) 54.87

6 Elizaveta Bazarova (Rus) 54.96

7 Jiayu Zhi (Chn) 55.21

8 Irina Shvaeva (Club) 55.49



100m Backstroke Final:

1 Katinka Hosszu (Hun) 56.63secs

2 Mie Oe Nielsen (Den) 56.80

3 Daryna Zevina (Ukr) 57.57

4 Alina Kendzior (Club) 59.62

5 Jie Chen (Chn) 1:00.47

6 Irina Prikhodko (Rus) 1:00.56

=7 Polina Lapshina (Rus) 1:01.21

=7 Polina Egorova (Club) 1:01.21



100m Individual Medley Final:

1 Katinka Hosszu (Hun) 58.93secs

2 Mie Oe Nielsen (Den) 59.34

3 Irina Shvaeva (Club) 1:01.85

4 Evelyn Verraszto (Hun) 1:02.24

5 Daria Kartashova (Club) 1:02.28

6 Daria Ustinova (Club) 1:02.60

7 Julie Levisen (Den) 1:03.88

8 Vitalina Simonova (Rus) 1:04.63



200m Butterfly Final:

1 Katinka Hosszu (Hun) 2mins 02.99secs

2 Mireia Belmonte (Spa) 2:04.01

3 Evelyn Verraszto (Hun) 2:08.68

4 Min Xin (Chn) 2:08.71

5 Maria Arsenyeva (Club) 2:12.33

6 Daria Shmakova (Club) 2:13.44

7 Liting Wang (Chn) 2:13.66

8 Daria Budasova (Club) 2:15.46



200m Breaststroke Final:

1 Rie Kaneto (Jpn) 2mins 9.29secs

2 Vitalina Simonova (Rus) 2:21.52

3 Maria Astashkina (Rus) 2:22.50

4 Jenna Laukkanen (Fin) 2:23.60

5 Sofia Andreeva (Club) 2:25.71

6 Daria Chikunova (Club) 2:25.90

7 Natalia Ivaneeva (Club) 2:26.16

8 Olga Tovstogan (Ukr) 2:27.21



400m Freestyle Final:

1 Mireia Belmonte (Spa) 4mins 01.54secs

2 Yirong Bi (Chn) 4:03.47

3 Anastasia Osipenko (Club) 4:06.56

4 Katinka Hosszu (Hun) 4:09.87

5 Daria Mullakaeva (Rus) 4:10.10

6 Valeria Salamatina (Rus) 4:11.47

7 Daryna Zevina (Ukr) 4:16.27

8 Anastasia Guzhenkova (Club) 4:17.67



400m Individual Medley Final (10 competitors):

1 Katinka Hosszu (Hun) 4mins 5.33secs

2 Mireia Belmonte (Spa) 4:27.34

3 Evelyn Verraszto (Hun) 4:34.20

4 Yirong Bi (Chn) 4:37.00

5 Alina Kendzior (Club) 4:44.42

6 Natalia Vinokurenkova (Club) 4:50.22

7 Diana Sheludchenko (Club) 4:52.65

8 Polina Retyunskaya (Club) 4:55.04

9 Kristina Stukova (Club) 4:57.18

10 Dinara Gimazetdinova (Club) 5:02.05



Mixed



4x50m Free Final:

1 Russia 1mins 32.75secs

2 Club Russia St Petersburg 1:34.41

3 Club¬ Russia Moscow 1:35.84

4 China 1:36.70

,

^^ Back to top