UK Snooker Championship 2013 results

Sunday 8 December

Final

Neil Robertson (Aus) 10-7 Mark Selby (Eng)

1-130 (130), 76-0 (63), 10-75, 0-89, 22-68 (57), 39-68, 65-21 (54), 123-0 (123), 22-70, 101-0 (56), 122-0 (122), 132-0 (132), 71-26, 61-28, 0-116 (74), 59-47, 82-36 (57)

Saturday 7 December

Semi-final result

Mark Selby (Eng) 9-5 Ricky Walden (Eng)

Friday 6 December

Semi-final result

Neil Robertson (Aus) 9-8 Stuart Bingham (Eng)

Thursday 5 December

Quarter-final results

Neil Robertson (Aus) 6-2 Stephen Maguire (Sco)

Stuart Bingham (Eng) 6-4 Ronnie O'Sullivan (Eng)

Mark Selby (Eng) 6-5 Barry Hawkins (Eng)

Mark Allen (NI) 2-6 Ricky Walden (Eng)

Wednesday 4 December

Last 16 results

David Morris (Ire) 1-6 Stuart Bingham (Eng)

Ricky Walden (Eng) 6-4 Ding Junhui (Chn)

Judd Trump (Eng) 4-6 Mark Allen (NI)

Mark Selby (Eng) 6-2 Graeme Dott (Sco)

Robert Milkins (Eng) 0-6 Ronnie O'Sullivan (Eng)

Neil Robertson (Aus) 6-1 Joe Perry (Eng)

Tuesday 3 December

Last 16 results

John Higgins (Sco) 3-6 Stephen Maguire (Sco)

Barry Hawkins (Eng) 6-5 Shaun Murphy (Eng)

Third round results

Neil Robertson (Aus) 6-3 Li Hang (Chn)

Marcus Campbell (Sco) 2-6 Ronnie O'Sullivan (Eng)

Fergal O'Brien (Ire) 1-6 Ding Junhui (Chn)

Mark Selby (Eng) 6-0 Stuart Carrington (Eng)

Mark Allen (NI) 6-5 Michael Holt (Eng)

Mark Williams (Wal) 5-6 Ricky Walden (Eng)

Mitchell Travis (Eng) 1-6 David Morris (Ire)

Matthew Stevens (Wal) 2-6 Robert Milkins (Eng)

Monday 2 December

Third round results

Liang Wenbo (Chn) 5-6 Stephen Maguire (Sco)

Graeme Dott (Sco) 6-3 Ali Carter (Eng)

Judd Trump (Eng) 6-2 Xiao Guodong (Chn)

Jamie Burnett (Sco) 4-6 John Higgins (Sco)

Noppon Saengkham (Tha) 2-6 Shaun Murphy (Eng)

Scott Donaldson (Sco) 3-6 Joe Perry (Eng)

Stuart Bingham (Eng) 6-2 Anthony McGill (Sco)

Gary Wilson (Eng) 4-6 Barry Hawkins (Eng)

Adam Duffy (Eng) 3-6 Ronnie O'Sullivan (Eng)

Mark Selby (Eng) 6-3 Tian Pengfei (Chn)

Neil Robertson (Aus) 6-1 Robbie Williams (Eng)

Mitchell Travis (Eng) 6-4 Kurt Maflin (Nor)

Sunday 1 December

Second round results

Peter Lines (Eng) 2-6 Ricky Walden (Eng)

Mark Davis (Eng) 5-6 Scott Donaldson (Sco)

Luca Brecel (Bel) 5-6 Stephen Maguire (Sco)

Yu De Lu (Chn) 5-6 Matthew Stevens (Wal)

Andrew Higginson (Eng) 4-6 Li Hang (Chn)

Jamie Burnett (Sco) 6-5 Chris Wakelin (Eng)

Chris Norbury (Eng) 0-6 Anthony McGill (Sco)

Stuart Bingham (Eng) 6-2 Jimmy White (Eng)

Judd Trump (Eng) 6-0 Dechawat Poomjaeng (Tha)

Liu Chuang (Chn) 5-6 Robert Milkins (Eng)

Rod Lawler (Eng) 1-6 John Higgins (Sco)

Rory McLeod (Eng) 3-6 Mark Williams (Wal)

Mark Allen (NI) 6-3 Dave Harold (Eng)

Joe Perry (Eng) 6-3 Daniel Wells (Wal)

James Wattana (Tha) 1-6 Ding Junhui (Chn)

John J Astley (Eng) 1-6 Stuart Carrington (Eng)

Saturday 30 November

Second round results

Graeme Dott (Sco) 6-5 Nigel Bond (Eng)

Ali Carter (Eng) 6-0 Jimmy Robertson (Eng)

Gary Wilson (Eng) 6-3 Vinnie Calabrese (Aus)

Zhang Anda (Chn) 3-6 Barry Hawkins (Eng)

Sean O'Sullivan (Eng) 4-6 Noppon Saengkham (Tha)

Paul S Davison (Eng) 3-6 Shaun Murphy (Eng)

Xiao Guodong (Chn) 6-2 Jamie O'Neill (Eng)

Peter Ebdon (Eng) 1-6 David Morris (Ire)

Michael Holt (Eng) 6-4 Alan McManus (Sco)

Michael White (Wal) 4-6 Marcus Campbell (Sco)

Michael Leslie (Sco) 3-6 Liang Wenbo (Chn)

Fergal O'Brien (Ire) 6-3 Mark King (Eng)

First round results

Ronnie O'Sullivan (Eng) 6-0 Rhys Clark (Sco)

Ding Junhui (Chn) 6-3 Antony Parsons (Eng)

Friday 29 November

First round results

Mark Selby (Eng) 6-4 Shane Castle (Eng)

Neil Robertson (Aus) 6-0 Dylan Mitchell (Eng)

Ricky Walden (Eng) 6-0 Cao Xin Long (Chn)

Mark Davis (Eng) 6-2 Robin Hull (Eng)

Marco Fu (HK) 5-6 Mitchell Travis (Eng)

Robert Milkins (Eng) 6-3 Patrick Einsle (Ger)

Tian Pengfei (Chn) 6-1 Pankaj Advani (Ind)

Matthew Selt (Eng) 4-6 Scott Donaldson (Sco)

Rod Lawler (Eng) 6-3 Thanawat Tirapongpaiboon (Tha)

Kurt Maflin (Nor) 6-4 Liam Highfield (Eng)

John Higgins (Sco) 6-2 Alex Borg (Mal)

Stephen Maguire (Sco) 6-2 Sanderson Lam (Eng)

Matthew Stevens (Wal) 6-4 Ryan Clark (Eng)

Joe Perry (Eng) 6-3 James Cahill (Eng)

Alfie Burden (Eng) 4-6 Daniel Wells (Wal)

Mike Dunn (Eng) 4-6 Luca Brecel (Bel)

James Wattana (Tha) 6-2 Ian Burns (Eng)

Dechawat Poomjaeng (Tha) 6-5 Tehepchaiya Un-Nooh (Tha)

Adam Duffy (Eng) 6-5 Barry Pinches (Eng)

Aditya Mehta (Ind) 2-6 Robbie Williams (Eng)

Thursday 28 November

First round results

Ken Doherty (Ire) 5-6 John J Astley (Eng)

Graeme Dott (Sco) 6-2 Fraser Patrick (Sco)

Ali Carter (Eng) 6-1 Ratchayothin Yotharuck (Tha)

Michael Holt (Eng) 6-1 Lee Page (Eng)

Nigel Bond (Eng) 6-3 Craig Steadman (Eng)

Ben Woollaston (Eng) 2-6 Stuart Carrington (Eng)

Jamie Cope (Eng) 4-6 David Morris (Ire)

Jimmy Robertson (Eng) 6-3 Li Yan (Chn)

Barry Hawkins (Eng) 6-0 Alexander Ursenbacher (Swi)

Shaun Murphy (Eng) w/o Lee Spick (Eng)

Stuart Bingham (Eng) 6-0 Ahmed Saif (Qat)

Jimmy White (Eng) 6-4 Michael Wasley (Eng)

Cao Yupeng (Chn) 3-6 Zhang Anda (Chn)

Gerard Greene (NI) 4-6 Paul S Davison (Eng)

Rory McLeod (Eng) 6-3 Martin O'Donnell (Eng)

Dave Harold (Eng) 6-1 Chen Zhe (Chn)

Judd Trump (Eng) 6-2 Gareth Green (Eng)

Mark Allen (NI) 6-1 Jak Jones (Wal)

Mark Williams (Wal) 6-2 Allan Taylor (Eng)

Peter Ebdon (Eng) 6-1 Andrew Norman (Eng)

Peter Lines (Eng) 6-2 Sam Baird (Eng)

Liu Chuang (Chn) 6-1 Tony Drago (Mal)

Wednesday 27 November

First round results

Andrew Higginson (Eng) 6-2 Hammad Miah (Eng)

David Gilbert (Eng) 4-6 Li Hang (Chn)

Michael White (Wal) 6-0 Joe Swail (NI)

Marcus Campbell (Sco) 6-5 Lyu Haotian (Chn)

Jamie Burnett (Sco) 6-4 Simon Bedford (Eng)

Ryan Day (Wal) 5-6 Chris Wakelin (Eng)

Jack Lisowski (Eng) 4-6 Michael Leslie (Sco)

Liang Wenbo (Chn) 6-2 Elliot Slessor (Eng)

Martin Gould (Eng) 3-6 Chris Norbury (Eng)

Anthony McGill (Sco) 6-5 Kyren Wilson (Eng)

Yu De Lu (Chn) 6-3 David Grace (Eng)

Alan McManus (Sco) 6-5 Joel Walker (Eng)

Tuesday 26 November

First round results

Jamie Jones (Wal) 0-6 Gary Wilson (Eng)

Dominic Dale (Wal) 5-6 Vinnie Calabrese (Aus)

Anthony Hamilton (Eng) 4-6 Sean O'Sullivan (Eng)

Tom Ford (Eng) 2-6 Noppon Saengkham (Tha)

Xiao Guodong (Chi) 6-1 Andrew Pagett (Wal)

Mark Joyce (Eng) 2-6 Jamie O'Neill (Eng)

Mark King (Eng) 6-1 Ross Muir (Sco)

Fergal O'Brien (Ire) 6-2 Alex Davies (Eng)