International Championship 2013: Results

Sunday 3 November

Final result

Marco Fu (HK) 9-10 Ding Junhui (Chn)

Saturday 2 November

Semi-final result

Ding Junhui (Chn) 9-7 Graeme Dott (Sco)

Friday 1 November

Semi-final result

Joe Perry (Eng) 8-9 Marco Fu (HK)

Thursday 31 October

Quarter-final results

Ryan Day (Wal) 1-6 Joe Perry (Eng)

Marco Fu (HK) 6-5 Mark Selby (Eng)

Graeme Dott (Sco) 6-3 Liang Wenbo (Chn)

Peter Ebdon (Eng) 3-6 Ding Junhui (Chn)

Wednesday 30 October

Third round results

M Stevens (Wal) 1-6 D Junhui (Chn)

M Davis (Eng) 1-6 L Wenbo (Chn)

S Bingham (Eng) 1-6 M Selby (Eng)

R Day (Wal) 6-3 F O'Brien (Ire)

Neil Robertson (Aus) 5-6 Peter Ebdon (Eng)

Mark Allen (NI) 4-6 Joe Perry (Eng)

Zhao Xintong (Chn) 2-6 Marco Fu (HK)

G Dott (Sco) 5-6 K Maflin (Nor)

Tuesday 29 October

Second round results

Peter Ebdon (Eng) 6-5 Mark Joyce (Eng)

Peter Lines (Eng) 4-6 Mark Selby (Eng)

Fergal O'Brien (Ire) 6-4 Rod Lawler (Eng)

Liang Wenbo (Chn) 6-4 Ronnie O'Sullivan (Eng)

Stuart Bingham (Eng) 6-4 Martin Gould (Eng)

Barry Hawkins (Eng) 1-6 Zhao Xintong (Chn)

Neil Robertson (Aus) 6-1 Thepchaiya Un-Nooh (Tha)

Mark Davis (Eng) 6-3 Stuart Carrington (Eng)

Mark Allen (NI) 6-4 Dave Harold (Eng)

John Higgins (Sco) 2-6 Matthew Stevens (Wal)

Joe Perry (Eng) 6-3 David Gilbert (Eng)

Mark Williams (Wal) 2-6 Kurt Maflin (Nor)

Alan McManus (Sco) 4-6 Ryan Day (Wal)

Xiao Guodong (Chn) 4-6 Marco Fu (HK)

Kyren Wilson (Eng) 1-6 Graeme Dott (Sco)

James Wattana (Tha) 3-6 Ding Junhui (Chn)

Monday 28 October

First round results

Ben Woollaston (Eng) 4-6 Fergal O'Brien (Ire)

Rod Lawler (Eng) 6-3 Aditya Mehta (Ind)

Cao Yupeng (Chn) 5-6 Ding Junhui (Chn)

Stephen Maguire (Sco) 3-6 Kyren Wilson (Eng)

Xiao Guodong (Chn) 6-2 Alfie Burden (Eng)

Adam Duffy (Eng) 2-6 Marco Fu (HK)

Judd Trump (Eng) 5-6 Alan McManus (Sco)

Mark King (Eng) 3-6 Peter Lines (Eng)

Mike Dunn (Eng) 4-6 Ryan Day (Wal)

David Gilbert (Eng) 6-4 Shaun Murphy (Eng)

Jamie Burnett (Sco) 0-6 Mark Selby (Eng)

Peter Ebdon (Eng) 6-2 Jack Lisowski (Eng)

Gary Wilson (Eng) 5-6 James Wattana (Tha)

Mark Williams (Wal) 6-2 Paul S Davison (Eng)

Barry Hawkins (Eng) 6-2 Jimmy White (Eng)

Zhao Xintong (Chn) 6-2 Craig Steadman (Eng)

Neil Robertson (Aus) 6-4 Alex Davies (Eng)

Thepchaiya Un-Nooh (Tha) 6-1 Zhang Anda (Chn)

Sunday 27 October

First round results

Michael Leslie (Sco) 4-6 Stuart Carrington (Eng)

Stuart Bingham (Eng) w/o Robin Hull (Eng)

Matthew Selt (Eng) 3-6 Martin Gould (Eng)

John Higgins (Sco) 6-2 Joe Swail (NI)

Mark Davis (Eng) 6-4 Oliver Brown (Eng)

Mark Allen (NI) 6-1 Tian Pengfei (Chn)

Joe Perry (Eng) 6-5 Jamie Jones (Wal)

Michael White (Wal) 4-6 Graeme Dott (Sco)

Li Yan (Chn) 3-6 Liang Wenbo (Chn)

Anthony McGill (Sco) 2-6 Ronnie O'Sullivan (Eng)

Dave Harold (Eng) 6-2 Pankaj Advani (Ind)

Rory McLeod (Eng) 4-6 Matthew Stevens (Wal)

Wildcard round results

Jimmy White (Eng) 6-4 Yuan Sijun (Chn)

Steve Davis (Eng) 1-6 Zhao Xintong (Chn)

Kyren Wilson (Eng) 6-1 Lin Shuai (Chn)

Alan McManus (Sco) 6-5 Zhou Yuelong (Chn)