Shanghai Masters 2012: schedule and results

SUNDAY 23 SEPTEMBER

Final latest: (best of 19 frames)

John Higgins (Sco) 10-9 Judd Trump (Eng)

Frame scores (Higgins first): 0-112 (112), 0-121 (80), 12-92 (74), 16-111 (111), 50-74 (59), (147 maximum) 147-0, 37-69 (51), 62-51 (51), 0-63 (53), (89) 89-0, (74) 74-22, 78-12, (76) 76-0, (71) 71-0, 64-58, 2-119 (105), (64) 69-31, 47-63, (61) 66-36

SATURDAY 22 SEPTEMBER

Semi-finals (best of 11 frames):

Result:

Judd Trump (Eng) 6-4 Mark Williams (Wal)

John Higgins (Sco) 6-3 Shaun Murphy (Eng)

FRIDAY 21 SEPTEMBER

Quarter-finals (best of nine frames):

Results:

Ali Carter (Eng) 3-5 John Higgins (Sco)

Mark Williams (Wal) 5-4 Joe Perry (Eng)

Shaun Murphy (Eng) 5-1 Stuart Bingham (Eng)

Judd Trump (Eng) 5-4 Graeme Dott (Sco)

THURSDAY 20 SEPTEMBER

Second round: (best of nine frames)

Results:

Mark King (Eng) 3-5 Shaun Murphy (Eng)

Mark Allen (NI) 2-5 Judd Trump (Eng)

Stephen Lee (Eng) 1-5 Graeme Dott (Sco)

John Higgins (Sco) 5-0 Ryan Day (Wal)

Mark Williams (Wal) 5-2 Ricky Walden (Eng)

Stuart Bingham (Eng) 5-1 Jamie Cope (Eng)

Ali Carter (Eng) 5-0 Stephen Maguire (Sco)

Joe Perry (Eng) 5-0 Neil Robertson (Aus)

WEDNESDAY 19 SEPTEMBER

First round: (best of nine frames)

Results:

Stephen Lee (Eng) 5-3 Marcus Campbell (Eng)

Neil Robertson (Aus) 5-2 Chen Feilong (Chn)

Stuart Bingham (Eng) 5-4 Tom Ford (Eng)

Ricky Walden (Eng) 5-4 Steve Davis (Eng)

John Higgins (Sco) 5-2 Jamie Jones (Wal)

Judd Trump (Eng) 5-3 Barry Hawkins (Eng)

Graeme Dott (Sco) 5-2 Jin Long (Chn)

Martin Gould (Eng) 4-5 Ryan Day (Wal)

TUESDAY 18 SEPTEMBER

First round: (best of nine frames)

Results:

Ding Junhui (Chn) 4-5 Mark King (Eng)

Ali Carter (Eng) 5-4 Robert Milkins (Eng)

Shaun Murphy (Eng) 5-4 Dominic Dale (Wal)

Mark Allen (NI) 5-2 Lu Haotian (Chn)

Wildcard round

Fergal O'Brien (Ire) 1-5 Chen Feilong (Chn)

Jimmy Robertson (Eng) 4-5 Jin Long (Chn)

First round

Mark Selby (Eng) 1-5 Jamie Cope (Eng)

Stephen Maguire (Sco) 5-3 Peter Ebdon (Eng)

MONDAY 17 SEPTEMBER

Results:

Wildcard round

Steve Davis (Eng) 5-1 Zhu Yinghui (Chn)

Marco Fu (HK) 4-5 Lu Haotian (Chn)

Jamie Jones (Wal) 5-2 Lu Ning (Chn)

Robert Milkins (Eng) 5-4 Zhou Yuolong (Chn)

Mark King (Eng) 5-3 Zhao Xintong (Chn)

Ryan Day (Wal) 5-0 Wang Yuchan (Chn)

First round

Mark Williams (Wal) 5-1 Mark Davis (Eng)

Matthew Stevens (Wal) 2-5 Joe Perry (Eng)