Rowing results

ROWING

Click on a date:
Sunday, 30 March, 2014

Sunday, 30 March, 2014
Rowing World Cup, Sydney, Australia:

Lightweight Men's Single Sculls Final A

1 Tiexin Wang (Chn) 7mins 05.54secs

2 Richard Coakley (Aus) 7:13.54

3 Jackson Harrison (Aus) 7:20.87

4 Linh Nguyen (Van) (Vie) 7:22.75

5 Wai Kin Wong (Hkg) 7:33.45

6 Luigi Teilemb (Van) 7:54.72



Lightweight Women's Single Sculls Final A

1 Wenyi Huang (Chn) 7mins 50.84

2 Dandan Pan (Chn) 7:54.09

3 Miao Wang (Chn) 8:01.37

4 Annabel Gibson (Aus) 8:04.38

5 Sarah Pound (Aus) 8:07.21

6 Yoo Jin Ji (Kor) 8:10.4



Men's Quadruple Sculls Final A

1 John Linke/Nick Hudson/Cameron Girdlestone/Alexander Belonogoff (Aus) 5mins 50.68

2 Jian Ma/Zhiyu Liu/Cunming Li/Quan Zhang (Chn) 5:52.13

3 Kieran Kobelke/James Mcrae/David Watts/Hamish Playfair (Aus) 5:53.02

4 Maxim Babadzhanov/Evgenii Kashirin/Semen Yaganov/Pavel Sorin (Rus) 6:09.62



Women's Quadruple Sculls Final A

1 Jessica Hall/Kerry Hore/Madeleine Edmunds/Jennifer Cleary (Aus) 6mins 25.88secs

2 Marie-Catherine Arnold/Carina Baer/Lisa Schmidla/Britta Oppelt (Ger) 6:27.20

3 Sylwia Lewandowska/Joanna Leszczynska/Magdelena Fularczyk/Natalia Madaj (Pol) 6:31 31

4 Trinh Thi Nguyen/An Tran/An Le/Hai Phamthi (Vie) 7:11 83



Mens's Pair Final A

1 Rogier Blink/Mitchel Steenman (Ned) 6mins 34.38secs

2 Thomas Murray/Alex Ken(Ned) (Nzl) 6:39.16

3 Zengxin Yang/Dongjian Li (Chn) 6:42.14

4 Kang Guo/Fengzhi An (Chn) 6:43.60

5 Nathan Bowden/Jed Nicolle (Aus) 6:54.11



Women's Pair Final A

1 Louise Trappitt/Rebecca Scown (Nzl) 7mins 09.70secs

2 Min Zhang/Tian Miao (Chn) 7:14.62

3 Natalie Mastracci/Susanne Grainger (Can) 7:17.02

4 Christine Roper/Ashley Brzozowicz (Can) 7:24.91

5 Linlin Guo/Liqin Yi (Chn) 7:26.69

6 Kara Kohler/Agatha Nowinski (USA) 7:31.59



Men's Four Final A

1 Angus Moore/Alexander Hill/Spencer Turrin/Alexander Lloyd (Aus) 5mins 56.05secs

2 Boaz Meylink/Vincent van der Want/Mechiel Versluis/Robert Luecken (Ned) 5:59.94

3 William Lockwood/Scott Laidler/Joshua Dunkley-Smith/Fergus Pragnell (Aus) 6:03.09

4 Brook Robertson/Isaac Grain(Ger)/Shaun Kiekham/Stephen Jones (Nzl) 6:05.91

5 David Crawshay/Thomas Larkins/Samuel Hookway/Joshua Booth (Aus) 6:06.69

6 Nicholas Silcox/Samuel Beltz/Alister Foot/Darryn Purcell (Aus) 6:08.71



Lightweight Men's Double Sculls Final A

1 Eleftherios Konsolas/Spryidon Giannaros (Gre) 6mins 34.08secs

2 Xiaoxiong Li/Tianfeng Dong (Chn) 6:37.05

3 Perry Ward/Adam Kachyckyj (Aus) 6:37.29

4 Hui Li/Deming Kong (Chn) 6:39.32

5 Kwong Wing Chow/Chiu Mang Tang (Hkg) 6:44.84

6 William Day/Timothy Day (Aus)2 6:50.63



Lightweight Women's Double Sculls Final A

1 Hannah Everyhall/Maia Simmonds (Aus) 7mins 02.26secs

2 Lucy Strack/Julia Edwards (Nzl) 7:05.46

3 Ella Flecker/Georgia Nesbitt (Aus) 7:07.54

4 Monika Novakova II/Marketa Pazderkova (Cze) 7:20.46

5 Yoo Jin Ji/Hyewon Jung (Kor) 7:30.39

6 Yeonhee Park/Sol Ji Kim (Kor) 7:32.13



Men's Double Sculls Final A

1 Rolandas Mascinskas/Saulius Ritter (Ltu) 6mins 15.10secs

2 Cameron Girdlestone/Alexander Belonogoff (Aus)1 6:17.43

3 Francesco Fossi/Romano Battisti (Ita) 6:20.48, 4 Samuel Stitt/William Cowles (USA) 6:31.27

5 Christopher Morgan/Nick Hudson (Aus) 6:32.87

6 Sverri Nielsen/Sophus Johannesen (Den) 6:34.38



Women's Double Sculls Final A

1 Olympia Adlersey/Sally Kehoe (Aus) 6mins 54.69secs

2 Donata Vistartaite/Milda Valciukaite(Ltu) 6:57.07

3 Julia Lier/MareikeAdams (Ger) 6:59.69, 4 Annekatrian Thiele/Julia Richter (Ger) 7:01.75

5 Carling Zeeman/Antje von Seydlitz-Kurzbach (Can) 7:11.23

6 Mette Petersen/Lisbet Jakobsen (Den) 7:16.79



Men's Single Sculls Final A

1 Dirk Uittenbogaard (Ned) 6mins 55.69secs

2 Mindaugas Griskonis LTU 6:58.95

3 Liang Zhang (Chn) 7:00.93

4 Rhys Grant (Aus) 7:02.06

5 Jozef Klaassen (Ned) 7:07.04

6 Nicholas Purnell (Aus) 7:11.63



Women's Single Sculls Final A

1 Emma Twigg (Nzl) 7mins 25.02secs

2 Kim Crow (Aus) 7:25.16

3 Jingli Duan (Chn) 7:30.15

4 Mirka Knapkova (Cze) 7:31.52

5 Yan Jiang (Chn) 7:34.85

6 Weiwei Zhu (Chn) 7:37.39



Men's Eight Final A

1 William Lockwood/Scott Laidler/Angus Moore/Alexander Hill/Fergus Pragnell/Joshua Dunkley-Smith/Spencer Turrin/Alexander Lloyd/David Webster (Aus) 5mins 35.58secs

2 Sjoerd De Groot/Govert Viergever/Stefan Broenink/Thomas Doornbos/David Kuiper/Tone Wieten/Gerbren Spoelstra/Boudewijn Roell/Peter Wiersum (Ned) 5:37.76

3 Thomas Murray/George Howard/Jonathan F Wright/Isaac Grainger/Shaun Kirkham/Alex Kennedy/Brook Robertson/Stephen Jones/Caleb Shepherd (Nzl) 5:40.74

4 Nathan Bowden/Jed Nicolle/George Ellis/Tom Gatti/Thomas Larkins/David Crawshay/Samuel Hookway/David Watts/Timothy Webster (Aus) 5:48.27

5 Zengxin Yang/Tiexin Wang/Jian Ma/Cunming Li/Quan Zhang/Fengzhi An/Kang Guo/Dongjian Li/Roy Zhang (Chn) 5:59.40

,

^^ Back to top