BBC Sport | Olympics 2000
Result and Schedule
All times shown are British Summer Time. Local time in Sydney is 10 hours ahead. Events timed between 2100-0000 BST are listed under the following day's date due to time difference.

Results by Sport Athletics Track | Athletics Field | Boxing | Cycling | Swimming | Equestrian | Football | Gymnastics | Hockey | Martial Arts | Racquet sports | Water sports | Other sports
ATHLETICS-TRACK
choose an event:

Men's
100m
200m
400m
800m
1500m
5000m
10000m
110m Hurdles
400m Hurdles
3000m Steeplechase
4 x 100m Relay
4 x 400m Relay
20km Walk
Decathlon
Marathon
Wheelchair 1500m

Women's
100m
200m
400m
800m
1500m
5000m
10000m
100m Hurdles
400m Hurdles
4 x 100m Relay
4 x 400m Relay
20km Walk
Heptathlon
Marathon
Wheelchair 800m
Athletics Womens Heptathlon
Olympic Stadium

September 24th
Women's Heptathlon Overall Standings
1 D Lewis (Gbr) 6584pts
2 Y Prokhorova (Rus) 6531
3 N Sazanovich (Blr) 6527
4 U Wlodarczyk (Pol) 6470
5 S Braun (Ger) 6104
6 N Roshchupkina (Rus) 6237
7 K Ertl (Ger) 6209
8 T Hautala (Fin) 6173
9 D Nathan (USA) 6150
10 J Jamieson (Aus) 6104
11 M Garcia (Cub) 6054
12 A Skujyte (Lit) 6034
13 S Rajamaki (Fin) 6021
14 G Bacher (Ita) 5989
15 D Koritskaia (Rus) 5975
16 S Kazanina (Kaz) 5898
17 Y Azizi (Alg) 5896
18 VS Tigau (Rom) 5893
19 N Teppe (Fra) 5851
20 L Necheporuk (Ukr) 5762
21 I Naumenko (Kaz) 5634
22 M Mark (Tri) 5627
23 L Blonska (Ukr) 5585
24 PG Ganapathy (Ind) 5548
25 S Biswas (Ind) 5481
26 S Burrell (USA) 5345
27 S Kabanova (Uzb) 5101
Dnf:
E Barber (Fra)
A Retzke (Ger)
A Vanakara (Gre)
R Inancsi (Hun)
I Clopes (Spa)
G Sha'a'a (Syr)

Women's 800m Round 1 Heat 4
1 Y Prokhorova (Rus) 2mins 10.32secs
2 U Wlodarczyk (Pol) 2:12.15
3 N Roshchupkina (Rus) 2:12.24
4 K Ertl (Ger) 2:16.25
5 N Sazanovich (Blr) 2:16.41
6 D Nathan (USA) 2:16.67
7 D Lewis (Gbr) 2:16.83
8 S Braun (Ger) 2:19.14

Women's 800m Round 1 Heat 3
1 T Hautala (Fin) 2mins 14.90secs
2 J Jamieson (Aus) 2:16.57
3 S Rajamaki (Fin) 2:18.47
4 M Garcia (Cub) 2:19.64
5 VS Tigau (Rom) 2:19.65
6 A Skujyte (Lit) 2:20.25
7 Y Azizi (Alg) 2:21.82

Women's 800m Round 1 Heat 2
1 G Bacher (Ita) 2mins 09.08secs
2 D Koritskaia (Rus) 2:09.77
3 S Kazanina (Kaz) 2:10.45
4 N Teppe (Fra) 2:18.56
5 L Necheporuk (Ukr) 2:19.94
6 M Mark (Tri) 2:32.36

Women's 800m Round 1 Heat 1
1 S Burrell (USA) 2mins 12.22secs
2 L Blonska (Ukr) 2:13.52
3 I Naumenko (Kaz) 2:18.49
4 S Kabanova (Uzb) 2:20.11
5 PG Ganapathy (Ind) 2:20.86
6 S Biswas (Ind) 2:22.17

Women's Heptathlon Javelin Throw Group B
1 M Garcia (Cub) 50.31m
2 D Lewis (Gbr) 50.19
3 S Braun (Ger) 48.56
4 U Wlodarczyk (Pol) 46.16
5 A Skujyte (Lit) 45.43
6 T Hautala (Fin) 45.40
7 J Jamieson (Aus) 45.32
8 Y Prokhorova (Rus) 45.05
9 N Sazanovich (Blr) 43.97
10 N Roshchupkina (Rus) 43.87
11 S Burrell (USA) 43.72
12 D Nathan (USA) 43.48
13 K Ertl (Ger) 42.70
14 S Rajamaki (Fin) 37.00
Dns: E Barber (Fra)

Women's Heptathlon Javelin Throw Group A
1 M Mark (Tri) 48.99m
2 N Teppe (Fra) 46.98
3 Y Azizi (Alg) 46.28
4 L Necheporuk (Ukr) 44.57
5 S Kazanina (Kaz) 43.53
6 VS Tigau (Rom) 43.38
7 L Blonska (Ukr) 42.50
8 G Bacher (Ita) 41.14
9 D Koritskaia (Rus) 40.67
10 S Biswas (Ind) 39.59
11 S Kabanova (Uzb) 36.61
12 PG Ganapathy (Ind) 36.02
13 I Naumenko (Kaz) 32.53
Dns:
A Vanakara (Gre)
I Clopes (Spa)

Women's Heptathlon Long Jump Group B
1 S Burrell (USA) 6.05m
2 VS Tigau (Rom) 6.01
3 PG Ganapathy (Ind) 5.96
4 N Teppe (Fra) 5.94
5 M Garcia (Cub) 5.92
6 M Mark (Tri) 5.90
7 L Necheporuk (Ukr) 5.89
8 Y Azizi (Alg) 5.88
9 I Naumenko (Kaz) 5.88
10 S Kazanina (Kaz) 5.84
11 S Biswas (Ind) 5.64
12 L Blonska (Ukr) 5.57
13 S Kabanova (Uzb) 5.22

Women's Heptathlon Long Jump Group A
1 Y Prokhorova (Rus) 6.59m
2 N Sazanovich (Blr) 6.50
3 D Lewis (Gbr) 6.48
4 S Rajamaki (Fin) 6.36
5 U Wlodarczyk (Pol) 6.31
6 K Ertl (Ger) 6.22
7 S Braun (Ger) 6.22
8 T Hautala (Fin) 6.12
9 J Jamieson (Aus) 6.09
10 D Nathan (USA) 6.06
11 A Skujyte (Lit) 5.97
12 E Barber (Fra) 5.93
13 G Bacher (Ita) 5.84
14 D Koritskaia (Rus) 5.56
15 N Roshchupkina (Rus) 5.47

September 23rd
Women's Heptathlon 200m Heat 4
1 N Roshchupkina (Rus) 23.53secs
2 Y Prokhorova (Rus) 23.72
3 S Burrell (USA) 24.01
4 D Koritskaia (Rus) 24.08
5 U Wlodarczyk (Pol) 24.29
6 D Lewis (Gbr) 24.34
7 E Barber (Fra) 24.47
8 S Braun (Ger) 24.74

Women's Heptathlon 200m Heat 3
1 N Sazanovich (Blr) 24.12secs
2 K Ertl (Ger) 24.64
3 VS Tigau (Rom) 24.80
4 D Nathan (USA) 24.84
5 J Jamieson (Aus) 25.27
6 L Necheporuk (Ukr) 25.76
7 N Teppe (Fra) 26.39
Dns: A Retzke (Ger)

Women's Heptathlon 200m Heat 2
1 PG Ganapathy (Ind) 24.69secs
2 S Biswas (Ind) 24.73
3 T Hautala (Fin) 25.00
4 S Kazanina (Kaz) 25.04
5 I Naumenko (Kaz) 25.19
6 A Skujyte (Lit) 25.35
7 L Blonska (Ukr) 26.36
Dns: R Inancsi (Hun)

Women's Heptathlon 200m Heat 1
1 S Rajamaki (Fin) 24.03secs
2 M Garcia (Cub) 24.58
3 Y Azizi (Alg) 24.59
4 G Bacher (Ita) 24.96
5 M Mark (Tri) 25.35
6 A Vanakara (Gre) 25.78
7 I Clopes (Spa) 26.25
8 S Kabanova (Uzb) 27.27

Women's Heptathlon Shot Put
Group 1:
1 D Lewis (Gbr) 15.55m
2 N Sazanovich (Blr) 14.79
3 U Wlodarczyk (Pol) 14.45
4 S Braun (Ger) 14.33
5 D Nathan (USA) 14.22
6 N Roshchupkina (Rus) 14.03
7 J Jamieson (Aus) 13.59
8 L Necheporuk (Ukr) 13.56
9 K Ertl (Ger) 13.55
10 D Koritskaia (Rus) 13.53
11 N Teppe (Fra) 13.44
12 S Burrell (USA) 13.32
13 Y Prokhorova (Rus) 13.21
14 VS Tigau (Rom) 11.53
15 E Barber (Fra) 11.27
No Mark: A Retzke (Ger)
Group 2:
1 A Skujyte (Lit) 15.09m
2 Y Azizi (Alg) 14.17
3 S Rajamaki (Fin) 13.87
4 L Blonska (Ukr) 13.57
5 T Hautala (Fin) 13.31
6 M Garcia (Cub) 13.29
7 S Kazanina (Kaz) 12.97
8 G Bacher (Ita) 12.75
9 I Clopes (Spa) 12.70
10 S Biswas (Ind) 11.69
11 S Kabanova (Uzb) 11.56
12 M Mark (Tri) 11.44
13 I Naumenko (Kaz) 11.26
14 PG Ganapathy (Ind) 11.14
15 A Vanakara (Gre) 10.74
No Mark: R Inancsi (Hun)

Women's Heptathlon High Jump Group B
1 I Naumenko (Kaz) 1.84m
2 Y Prokhorova (Rus) 1.81
3 G Bacher (Ita) 1.75
4 S Kabanova (Uzb) 1.72
5 VS Tigau (Rom) 1.72
6 D Koritskaia (Rus) 1.72
6 L Blonska (Ukr) 1.72
8 PG Ganapathy (Ind) 1.69
9 A Vanakara (Gre) 1.69
10 S Rajamaki (Fin) 1.66
11 I Clopes (Spa) 1.66
12= M Garcia (Cub) 1.66
12= M Mark (Tri) 1.66
14 S Biswas (Ind) 1.63
15 Y Azizi (Alg) 1.60
16 A Retzke (Ger) 1.57
No height: S Burrell (USA)

Women's Heptathlon High Jump Group A
1 E Barber (Fra) 1.84m
2 N Sazanovich (Blr) 1.84
3 N Roshchupkina (Rus) 1.84
4 J Jamieson (Aus) 1.81
4 S Braun (Ger) 1.81
6 K Ertl (Ger) 1.78
7 T Hautala (Fin) 1.78
8 U Wlodarczyk (Pol) 1.78
9 D Nathan (USA) 1.78
10 A Skujyte (Lit) 1.78
11= D Lewis (Gbr) 1.75
11= S Kazanina (Kaz) 1.75
13 N Teppe (Fra) 1.72
14 L Necheporuk (Ukr) 1.72
15 R Inancsi (Hun) 1.69
Dns: G Sha'a'a (Syr)

Women's Heptathlon 100m Hurdles Heat 4
1 E Barber (Fra) 12.97secs
2 D Lewis (Gbr) 13.23
3 S Burrell (USA) 13.30
4 U Wlodarczyk (Pol) 13.33
5 S Braun (Ger) 13.49
6 Y Prokhorova (Rus) 13.63
7 N Roshchupkina (Rus) 13.70
8 D Koritskaia (Rus) 13.88
Dnf: G Sha'a'a (Syr)

Women's Heptathlon 100m Hurdles Heat 3
1 VS Tigau (Rom) 13.39secs
2 K Ertl (Ger) 13.43
3 N Sazanovich (Blr) 13.45
4 D Nathan (USA) 13.74
5 A Retzke (Ger) 13.92
6 N Teppe (Fra) 14.02
7 J Jamieson (Aus) 14.09
8 L Necheporuk (Ukr) 14.53

Women's Heptathlon 100m Hurdles Heat 2
1 T Hautala (Fin) 13.62secs
2 S Biswas (Ind) 14.11
3 PG Ganapathy (Ind) 14.22
4 I Naumenko (Kaz) 14.26
5 A Skujyte (Lit) 14.37
6 S Kazanina (Kaz) 14.71
7 R Inancsi (Hun) 15.11
8 L Blonska (Ukr) 15.12

Women's Heptathlon 100m Hurdles Heat 1
1 M Garcia (Cub) 13.46secs
2 S Rajamaki (Fin) 13.60
3 Y Azzizi (Alg) 13.64
4 M Mark (Tri) 13.72
5 G Bacher (Ita) 13.82
6 A Vanakara (Gre) 14.19
7 I Clopes (Spa) 14.20
8 S Kabanova (Uzb) 14.89



© 2000 IOC. Official Results powered by IBM. Timing by SWATCH