BBC Sport | Olympics 2000
Result and Schedule
All times shown are British Summer Time. Local time in Sydney is 10 hours ahead. Events timed between 2100-0000 BST are listed under the following day's date due to time difference.

Results by Sport Athletics Track | Athletics Field | Boxing | Cycling | Swimming | Equestrian | Football | Gymnastics | Hockey | Martial Arts | Racquet sports | Water sports | Other sports
ATHLETICS-TRACK
choose an event:

Men's
100m
200m
400m
800m
1500m
5000m
10000m
110m Hurdles
400m Hurdles
3000m Steeplechase
4 x 100m Relay
4 x 400m Relay
20km Walk
Decathlon
Marathon
Wheelchair 1500m

Women's
100m
200m
400m
800m
1500m
5000m
10000m
100m Hurdles
400m Hurdles
4 x 100m Relay
4 x 400m Relay
20km Walk
Heptathlon
Marathon
Wheelchair 800m
Athletics Womens 800m
Olympic Stadium

September 25th
Women's 800m Final
1. ML Mutola (Moz) 1:56.15
2. S Graf (Aut) 1:56.64
3. K Holmes (Gbr) 1:56.80
4. B Langerholc (Slo) 1:58.51
5. H Fuchsova (Cze) 1:58.56
6. Z Calatayud (Cub) 1:58.66
7. H Clark (USA) 1:58.75
8. HB Hassi (Mar) 1:59.27

September 23rd
Women's 800m Semi-finals Heat 2
1 S Graf (Aut) 1min 57.56secs
2 K Holmes (Gbr) 1:58.45
3 H Fuchsova (Cze) 1:58.82
4 B Langerholc (Slo) 1:59.05
5 H Clark (USA) 1:59.12
6 T Hodgkinson (Nzl) 1:59.84
7 I Mistiukevich (Rus) 2:02.95
8 J Clark (USA) 2:04.12

Women's 800m Semi-finals Heat 1
1 ML Mutola (Moz) 1min 58.86secs
2 HB Hassi (Mar) 1:59.19
3 Z Calatayud (Cub) 1:59.30
4 T Lewis (Aus) 1:59.33
5 J Miles-Clark (USA) 1:59.44
6 C Gesell (Ger) 1:59.69
7 C Howell (Jam) 2:00.63
8 MT Martinez (Spa) 2:03.27

September 22nd
Women's 800m Round 1 Heat 5
1. S Graf (Aut) 1:58.39
2. C Gesell (Ger) 1:58.56
3. H Fuchsova (Cze) 1:58.97
4. T Hodgkinson (Nzl) 1:59.37
5. D Modahl (Gbr) 2:02.41
6. A Njie (Gam) 2:07.90
7. A Nasilyan (Arm) 2:14.86
T Paulino (Moz) DNF

Women's 800m Round 1 Heat 4
1. K Holmes (Gbr) 2:01.76
2. H Clark (USA) 2:01.99
3. N Tsyganova (Rus) 2:02.26
4. S Stals (Bel) 2:02.33
5. S Andrews (Aus) 2:03.31
6. I Latve (Lat) 2:06.05
7. D Cassinda (Ang) 2:15.02

Women's 800m Round 1 Heat 3
1. M Teresa Martinez (Spa) 1:59.60
2. I Mistiukevich (Rus) 1:59.73
3. Z Calatayud (Cub) 2:00.18
4. J Clark (USA) 2:00.19
5. C Howell (Jam) 2:01.14
6. C Mukamutesi (Rwa) 2:14.15
7. A Cape (GNB) 2:17.05. L Formanova (Cze) DNF

Women's 800m Round 1 Heat 2
1. J Miles-Clark (USA) 2:01.79
2. B Langerholc (Slo) 2:01.89
3. O Raspopova (Rus) 2:01.95
4. L Vriesde (Sur) 2:02.09
5. M Ait Hammou (Mar) 2:03.25
6. L Tsiba (COG) 2:04.08
7. E Iagar (Rom) 2:07.56
8. R Ali Wais (Dji) 2:31.71

Women's 800m Round 1 Heat 1
1. M Mutola (Moz) 1:59.88
2. T Lewis (Aus) 2:00.23
3. H Benhassi (Mar) 2:00.50
4. N Dukhnova (Blr) 2:03.20
5. G Birungi (Uga) 2:03.32
6. O Buzhenko (Ukr) 2:03.48
7. F Hunt (Aho) 2:03.78
8. D Banasso (Tog) 2:13.67



© 2000 IOC. Official Results powered by IBM. Timing by SWATCH