BBC Sport | Olympics 2000
Result and Schedule
All times shown are British Summer Time. Local time in Sydney is 10 hours ahead. Events timed between 2100-0000 BST are listed under the following day's date due to time difference.

Results by Sport Athletics Track | Athletics Field | Boxing | Cycling | Swimming | Equestrian | Football | Gymnastics | Hockey | Martial Arts | Racquet sports | Water sports | Other sports
ATHLETICS-TRACK
choose an event:

Men's
100m
200m
400m
800m
1500m
5000m
10000m
110m Hurdles
400m Hurdles
3000m Steeplechase
4 x 100m Relay
4 x 400m Relay
20km Walk
Decathlon
Marathon
Wheelchair 1500m

Women's
100m
200m
400m
800m
1500m
5000m
10000m
100m Hurdles
400m Hurdles
4 x 100m Relay
4 x 400m Relay
20km Walk
Heptathlon
Marathon
Wheelchair 800m
Athletics Womens 20km Walk
Olympic Stadium

September 28th
Women's 20km Walk
1 L Wang (Chn) 1hr 29mins 05secs
2 K Plaetzer (Nor) 1:29:33
3 M Vasco (Spa) 1:30:23
4 E Alfridi (Ita) 1:31:25
5 MGS Gomez (Mex) 1:31:33
6 N Cimpean (Rom) 1:31:50
7 K Saxby-Junna (Aus) 1:32:02
8 T Gudkova (Rus) 1:32:35
9 N Misyulya (Blr) 1:33:08
10 G O'Sullivan (Irl) 1:33:10
11 A Papagianni (Gre) 1:33:14
12 V Savchuk (Ukr) 1:33:22
13 AM Groza (Rom) 1:33:38
14 S Feitor (Por) 1:33:53
15 YY Fang (Mas) 1:34:19
16 K Saltanovic (Lit) 1:34:24
17 M Rohl (USA) 1:34:26
18 MU Rosza (Hun) 1:34:45
19 B Gummelt (Ger) 1:34:59
20 E Granados (Spa) 1:35:06
21 S Tolstaya (Kaz) 1:35:19
22 N Leksir (Fra) 1:35:29
23 F Ouaali (Fra) 1:35:35
24 V Zozulya (Ukr) 1:35:43
25 M-J Kim (Kor) 1:36:09
26 MI Lopez (Mex) 1:36:17
27 E Perez (Spa) 1:36:35
28 V Tsybulskaya (Blr) 1:36:44
29 A Szebenszky (Hun) 1:36:46
30 J Dukure (Lat) 1:36:54
31 S Milusauskaite (Lit) 1:37:14
32 L Khmelnitskaya (Blr) 1:37:39
33 L Kehler (Gbr) 1:37:47
34 IH Martinez (Esa) 1:38:07
35 O Loughnane (Irl) 1:38:23
36 C Kokotou (Gre) 1:38:52
37 A Liepina (Lat) 1:39:17
38 Y Chen (USA) 1:39:36
39 L Sheridan-Paolini (Aus) 1:40:57
40 Y Kuznetsova (Kaz) 1:42:45
41 TNC Ramos (Gua) 1:43:28
42 GI Pinto (Bol) 1:43:34
43 Z Blazekova (Svk) 1:44:03
44 D Lawrence (USA) 1:47:20
45 B Boussad (Alg) 1:52:50
Disq:
J Saville (Aus)
J Mccaffrey (Can)
L Hongyu (Chn)
E Perrone (Ita)
MGM Barrios (Mex)
Dnf:
A Isayeva (Aze)
K Boyde (Ger)
A Sidoti (Ita)
M Sozonova (Kaz)
K Radtke (Pol)
O Polyakova (Rus)
I Stankina (Rus)



© 2000 IOC. Official Results powered by IBM. Timing by SWATCH