BBC Sport | Olympics 2000
Result and Schedule
All times shown are British Summer Time. Local time in Sydney is 10 hours ahead. Events timed between 2100-0000 BST are listed under the following day's date due to time difference.

Results by Sport Athletics Track | Athletics Field | Boxing | Cycling | Swimming | Equestrian | Football | Gymnastics | Hockey | Martial Arts | Racquet sports | Water sports | Other sports
ATHLETICS-TRACK
choose an event:

Men's
100m
200m
400m
800m
1500m
5000m
10000m
110m Hurdles
400m Hurdles
3000m Steeplechase
4 x 100m Relay
4 x 400m Relay
20km Walk
Decathlon
Marathon
Wheelchair 1500m

Women's
100m
200m
400m
800m
1500m
5000m
10000m
100m Hurdles
400m Hurdles
4 x 100m Relay
4 x 400m Relay
20km Walk
Heptathlon
Marathon
Wheelchair 800m
Athletics Womens 10000m
Olympic Stadium

September 30th
Women's 10000m Final
1 D Tulu (Eth) 30mins 17.49secs
2 G Wami (Eth) 30:22.48
3 F Ribeiro (Por) 30:22.88
4 P Radcliffe (Gbr) 30:26.97
5 T Loroupe (Ken) 30:37.26
6 S O'Sullivan (RIrl) 30:53.37
7 J Li (Chn) 31:06.94
8 E Meyer (Rsa) 31:14.70
9 L Grigoryeva (Rus) 31:21.27
10 Y Kawakami (Jpn) 31:27.44
11 O Jevtic (Yug) 31:29.65
12 B Adere (Eth) 31:40.52
14 A Timbilil (Ken) 31:50.22
15 C Takahashi (Jpn) 31:52.59
16 L Hickman (USA) 31:56.94
17 S Barsosio (Ken) 31:57.41
18 A Leghzaoui (Mar) 31:59.21
19 J Celnova-Prokopcuka (Lat) 32:17.72
20 H Hiroyama (Jpn) 32:24.17

September 27th
Women's 10000m Round 1 Heat 2
1 S Barsosio (Ken) 32mins 34.07secs
2 A Timbilil (Ken) 32:34.15
3 B Adere (Eth) 32:34.62
4 G Wami (Eth) 32:34.63
5 C Takahashi (Jpn) 32:34.70
6 P Radcliffe (Gbr) 32:34.73
7 E Meyer (Rsa) 32:35.32
8 Y Kawakami (Jpn) 32:36.60
9 L Grigorieva (Rus) 32:44.43
10 L Hickman (USA) 32:59.28
11 B Dennehy-Willis (Irl) 33:17.45
12 A Dias (Por) 33:21.69
13 S Sommaggio (Ita) 33:24.13
14 F Yvelain (Fra) 33:44.48
15 M Abel (Spa) 34:05.44
16 G Bogomolova (Rus) 34:06.21
17 K Risk (Aus) 34:30.91
18 D Drossin (USA) 34:40.86
19 B Chaabi (Mar)34:49.35
20 MYM Chan (Hkg) 35:21.20
Dns: C Montgomery (Can)
Dnf: G Haugen (Nor)

Women's 10000m Round 1 Heat 1
1 D Tulu (Eth) 32mins 06.19secs
2 T Loroupe (Ken) 32:06.41
3 F Ribeiro (Por) 32:06.43
4 O Jevtic (Yug) 32:06.54
5 H Hiroyama (Jpn) 32:07.68
6 J Li (Chn) 32:28.96
7 S O'Sullivan (Irl) 32:29.93
8 J Celnova-Prokopcuka (Lat) 32:32.87
9 L Biktacheva (Rus) 32:52.00
10 A Leghzaoui (Mar) 32:56.63
11 RJ Kemi (Tan) 33:12.18
12 A Kalovics (Hun) 33:20.40
13 P Wassiluk (Ger) 33:23.03
14 MT Recio (Spa)33:36.44
15 C Fearnley (Aus) 33:47.23
16 J Rhines (USA) 34:08.28
17 N Harvey (Aus) 34:12.90
18 NL Rocha de la Cruz (Mex) 34:37.84
19 T Connelly (Can) 34:46.04
20 N Baghdad (Alg) 35:31.53
Dns: M Renders (Bel)
C Iakovou (Gre)



© 2000 IOC. Official Results powered by IBM. Timing by SWATCH