BBC Sport | Olympics 2000
Result and Schedule
All times shown are British Summer Time. Local time in Sydney is 10 hours ahead. Events timed between 2100-0000 BST are listed under the following day's date due to time difference.

Results by Sport Athletics Track | Athletics Field | Boxing | Cycling | Swimming | Equestrian | Football | Gymnastics | Hockey | Martial Arts | Racquet sports | Water sports | Other sports
ATHLETICS-TRACK
choose an event:

Men's
100m
200m
400m
800m
1500m
5000m
10000m
110m Hurdles
400m Hurdles
3000m Steeplechase
4 x 100m Relay
4 x 400m Relay
20km Walk
Decathlon
Marathon
Wheelchair 1500m

Women's
100m
200m
400m
800m
1500m
5000m
10000m
100m Hurdles
400m Hurdles
4 x 100m Relay
4 x 400m Relay
20km Walk
Heptathlon
Marathon
Wheelchair 800m
Athletics Mens 5000m
Olympic Stadium

September 30th
Men's 5000m Final
1 M Wolde (Eth) 13mins 35.49secs
2 A Saidi-Sief (Alg) 13:36.20
3 B Lahlafi (Mar) 13:36.47
4 F Bayissa (Eth) 13:37.035
5 D Chelule (Ken) 13:37.13
6 D Alemu (Eth) 13:37.17
7 S Lebid (Ukr) 13:37.80
8 J Arndt (Ger) 13:38.57
9 J Gitahi (Ken) 13:39.11
10 R Limo (Ken) 13:39.43
11 R Benzine (Alg) 13:40.95
12 M Mehari (Aus) 13:42.03
13 A Goucher (USA) 13:43.20
14 M Ahmed S Taib (Qat) 13:45.10
15 T Takaoka (Jpn) 13:46.90

September 27th
Men's 5000m Round 1 Heat 2
1 A Saidi-Sief (Alg) 13mins 29.24secs
2 S Lebid (Ukr) 13:29.69
3 D Alemu (Eth) 13:29.93
4 D Chelule (Ken) 13:29.98
5 T Takaoka (Jpn) 13:29.99
6 M Ahmed S Taib (Qat) 13:30.12
7 M Carroll (Irl) 13:30.60
8 C Mottram (Aus) 13:31.06
9 Y El Nasri (Spa) 13:34.49
10 M Said El Wardi (Mar) 13:35.18
11 B Hauser (USA) 13:39.41
12 P Olmedo Castanon (Mex) 13:40.34
13 M Essaid (Fra) 13:40.82
14 S Mfula Mwape (Zam) 13:41.72
15 V Niyongabo (Bdi) 13:49.57
16 B Asmerom (Eri) 14:15.26
17 G Bahadur Bohara (Nep) 14:34.15
18 S Houna Murad Murad (Irq) 14:49.40
19 M Maung Nge (Mya) 15:12.93
DNS: Mohammed Mourhit (Bel)

Men's 5000m Round 1 Heat 1
1 B Lahlafi (Mar) 13mins 22.70secs
2 M Wolde (Eth) 13:22.75
3 F Bayissa (Eth) 13:22.92
4 R Benzine (Alg) 13:23.10
5 J Gitahi (Ken) 13:23.12
6 R Limo (Ken) 13:23.17
7 A Goucher (USA) 13:24.34
8 M Mehari (Aus) 13:24.56
9 J Arndt (Ger) 13:26.18
10 K Hanada (Jpn) 13:41.31
11 M Bakken (Nor) 13:44.80
12 N Rogers (USA) 13:46.18
13 M Power (Aus) 13:51.00
14 A Ibrahim Hashim (Qat) 14:00.30
15 K Bowditch (Gbr) 14:08.92
16 A Garcia (Spa) 14:11.65
17 H Ornelas (Por) 14:29.01
J David Galvan Martinez (Mex) DNS



© 2000 IOC. Official Results powered by IBM. Timing by SWATCH