BBC Sport | Olympics 2000
Result and Schedule
All times shown are British Summer Time. Local time in Sydney is 10 hours ahead. Events timed between 2100-0000 BST are listed under the following day's date due to time difference.

Results by Sport Athletics Track | Athletics Field | Boxing | Cycling | Swimming | Equestrian | Football | Gymnastics | Hockey | Martial Arts | Racquet sports | Water sports | Other sports
ATHLETICS-TRACK
choose an event:

Men's
100m
200m
400m
800m
1500m
5000m
10000m
110m Hurdles
400m Hurdles
3000m Steeplechase
4 x 100m Relay
4 x 400m Relay
20km Walk
Decathlon
Marathon
Wheelchair 1500m

Women's
100m
200m
400m
800m
1500m
5000m
10000m
100m Hurdles
400m Hurdles
4 x 100m Relay
4 x 400m Relay
20km Walk
Heptathlon
Marathon
Wheelchair 800m
Athletics Mens 200m
Olympic Stadium

September 28th
Men's 200m Final
1 K Kenteris (Gre) 20.09
2 D Campbell (Gbr) 20.14
3 A Boldon (Tri) 20.20
4 O Thompson (Bar) 20.20
5 C Malcolm (Gbr) 20.23
6 C Silva (Bra) 20.28
7 C Miller (USA) 20.35
8 J Capel Jr (USA) 20.49

Men's 200m Semi-finals Heat 2
1 K Kenteris (Gre) 20.20secs
2 D Campbell (Gbr) 20.23
3 C Silva (Bra) 20.30
4 C Miller (USA) 20.45
5 K Collins (Skn) 20.57
6 F Heard (USA) 20.63
7 K Ito (Jpn) 20.67
8 S Suetsugu (Jpn) 20.69

Men's 200m Semi-finals Heat 1
1. J Capel Jr (USA) 20.10
2. C Malcolm (Gbr) 20.19
3. A Boldon (Tri) 20.20
4. O Thompson (Bar) 20.21
5. C Williams (Jam) 20.47
6. S Buckland (Mri) 20.56
7. F Obikwelu (Ngr) 20.71
8. T Hartonen (Fin) 20.88

September 27th
Men's 200m Round 2 Heat 4
1 F Heard (USA) 20.24secs
2 C Williams (Jam) 20.25
3 F Obikwelu (Ngr) 20.33
4 S Buckland (Mri) 20.53
5 O Loum (Sen) 20.60
6 A Marcoullides (Cyp) 20.71
7 M Devonish (Gbr) 20.82
M Shirvington (Aus) DNS

Men's 200m Round 2 Heat 3
1 J Capel Jr (USA) 20.13secs
2 C Malcolm (Gbr) 20.19
3 C Silva (Bra) 20.24
4 T Hartonen (Fin) 20.47
5 J Batang Don (Cmr) 20.55
6 A Cavallaro (Ita) 20.69
7 P Johnson (Aus) 20.87
8 R Wells (Bah) 21.26

Men's 200m Round 2 Heat 2
1 O Thompson (Bar) 20.16secs
2 C Miller (USA) 20.37
3 K Collins (Kna) 20.47
4 K Ito (Jpn) 20.56
5 D Thomas (Jam) 20.58
6 P Yankov (Bul) 20.75
7 V Jose (Spa) 20.79
8 U Emedolu (Ngr) 20.93

Men's 200m Round 1 Heat 9
1 C Silva (Bra) 20.70secs
2 D Thomas (Jam) 20.85
3 O Loum (Sen) 20.87
4 P Brizzel (Irl) 20.98
5 M Al Hooti (Oma) 21.19
6 D Demeritte (Bah) 21.47
7 J Loua (Gui) 21.60
8 N Barnes (Ant) 21.82

Men's 200m Round 1 Heat 8
1 J Capel Jr (USA) 20.49secs
2 C Malcolm (Gbr) 20.52
3 A Cavallaro (Ita) 20.58
4 H Viera (Uru) 20.82
5 P Johnson (Aus) 20.88
6 A Gkousis (Gre) 21.10
7 SMM Al Yami (Ksa) 21.18

Men's 200m Round 1 Heat 7
1 O Thompson (Bar) 20.69secs
2 J Batangdon (Cmr) 20.70
3 A Boussombo (Gab) 20.78
4 M Shirvington (Aus) 20.91
5 CA Gats (Arg) 21.15
6 RR Gonzalez (Chi) 21.20
7 EK Sambu (Ken) 21.23
8 S James (Dmc) 22.40

Men's 200m Round 1 Heat 6
1 C Williams (Jam) 20.45secs
2 S Suetsugu (Jpn) 20.60
3 V Jose (Spa) 20.95
4 M Lachkovics (Aut) 21.00
5 A Tynes (Bah) 21.00
6 J Pino (Col) 21.42
7 P Dangbo (Ben) 21.54
8 M Ahmad (Pak) 21.70

Men's 200m Round 1 Heat 5
1 K Kenteris (Gre) 20.57secs
2 A Marcoullides (Cyp) 20.83
3 M Devonish (Gbr) 20.89
4 A Silva (Bra) 20.95
5 A Ryabov (Rus) 21.02
6 M Vanderka (Svk) 21.28
7 AKRA Al Neyadi (UAE) 21.93
8 C van Wyk (Nam) 46.57

Men's 200m Round 1 Heat 4
1 C Miller (USA) 20.49secs
2 D Campbell (Gbr) 20.71
3 U Emedolu (Ngr) 20.87
4 AY Douhou (Ivc) 20.98
5 R Williams (Jam) 21.09
6 J Raeburn (Tri) 21.21
7 K Cline (Ivb) 21.42

Men's 200m Round 1 Heat 3
1 A Boldon (Tri) 20.52secs
2 K Collins (Skn) 20.52
3 M Urbas (Pol) 20.62
4 G Moen (Nor) 20.76
5 G Jablonka (Isr) 20.92
6 G Chernovol (Kaz) 20.95
Dns: A Alexopoulos (Gre)

Men's 200m Round 1 Heat 2
1 F Heard (USA) 20.68secs
2 K Ito (Jpn) 20.75
3 T Hartonen (Fin) 20.82
4 P Yankov (Bul) 20.91
5 D Wohlsen (Aus) 20.98
6 P Browne (Can) 21.28
Disq: T Braimah (Gha)

Men's 200m Round 1 Heat 1
1 F Obikwelu (Ngr) 20.76secs
2 S Buckland (Mri) 20.81
3 R Wells (Bah) 20.95
4 J Ertzgaard (Nor) 21.00
5 S Cooper (Lbr) 21.10
6 A Agyemang (Gha) 21.22
7 J Jones (Biz) 22.20
Dnf: MM Alam (Ban)
1 D Campbell (Gbr) 20.13secs
2 K Kenteris (Gre) 20.14
3 A Boldon (Tri) 20.28
4 S Suetsugu (Jpn) 20.37
5 M Urbas (Pol) 20.43
6 G Moen (Nor) 20.65
7 A Boussombo (Gab) 20.71
8 H Viera (Uru) 20.97



© 2000 IOC. Official Results powered by IBM. Timing by SWATCH