BBC Sport | Olympics 2000
Result and Schedule
All times shown are British Summer Time. Local time in Sydney is 10 hours ahead. Events timed between 2100-0000 BST are listed under the following day's date due to time difference.

Results by Sport Athletics Track | Athletics Field | Boxing | Cycling | Swimming | Equestrian | Football | Gymnastics | Hockey | Martial Arts | Racquet sports | Water sports | Other sports
ATHLETICS-TRACK
choose an event:

Men's
100m
200m
400m
800m
1500m
5000m
10000m
110m Hurdles
400m Hurdles
3000m Steeplechase
4 x 100m Relay
4 x 400m Relay
20km Walk
Decathlon
Marathon
Wheelchair 1500m

Women's
100m
200m
400m
800m
1500m
5000m
10000m
100m Hurdles
400m Hurdles
4 x 100m Relay
4 x 400m Relay
20km Walk
Heptathlon
Marathon
Wheelchair 800m
Athletics Mens 100m
Olympic Stadium

September 23rd
Men's 100m Final
1 M Greene (USA) 9.87secs
2 A Boldon (Tri) 9.99
3 O Thompson (Bar) 10.04
4 D Chambers (Gbr) 10.08
5 J Drummond (USA) 10.09
6 D Campbell (Gbr) 10.13
7 K Collins (KNA) 10.17
Dnf: A Zakari GHA)

Men's 100m Semi-finals Heat 2
1 M Greene (USA) 10.06secs
2 J Drummond (USA) 10.10
3 A Boldon (Tri) 10.13
4 A Zakari (Gha) 10.16
5 M Shirvington (Aus) 10.26
6 A Deji (Ngr) 10.32
7 S Emmanuel (Ngr) 10.45
8 B Surin (Can) 50.94

Men's 100m Semi-finals Heat 1
1 D Chambers (Gbr) 10.14secs
2 O Thompson (Bar) 10.15
3 D Campbell (Gbr) 10.19
4 K Collins (Skn) 10.20
5 L Myles-Mills (Gha) 10.25
6 C Johnson (USA) 10.27
7 K Ito (Jpn) 10.39
8 L Frater (Jam) 10.46

September 22nd
Men's 100m Round 2 Heat 5
1 D Campbell (Gbr) 10.21secs
2 C Johnson (USA) 10.24
3 A Deji (Ngr) 10.29
4 G Theodoridis (Gre) 10.29
5 P Johnson (Aus) 10.44
6 C Sousa (Bra) 10.47
7 A Marcoullides (Cyp) 10.48
8 V Jose (Spa) 10.53

Men's 100m Round 2 Heat 4
1 D Chambers (Gbr) 10.12secs
2 J Drummond (USA) 10.15
3 K Ito (Jpn) 10.25
4 S Buckland (Mri) 10.26
5 A Boussombo (Gab) 10.27
6 S Tilli (Ita) 10.27
7 M Quinn (Rsa) 10.27
8 P Jarrett (Jam) 16.40

Men's 100m Round 2 Heat 3
1 O Thompson (Bar) 10.04secs
2 M Shirvington (Aus) 10.13
3 A Zakari (Gha) 10.22
4 L Frater (Jam) 10.23
5 V Lima (Bra) 10.28
6 D Patros (Fra) 10.33
7 K Rurak (Ukr) 10.38
8 D Bailey (Can) 11.36

Men's 100m Round 2 Heat 2
1 A Boldon (Tri) 10.11secs
2 K Collins (Skn) 10.19
3 B Surin (Can) 10.20
4 J Gardener (Gbr) 10.27
5 C Williams (Jam) 10.30
6 F Mayola (Cub) 10.35
7 P Balcerzak (Pol) 10.38
8 M Lachkovics (Aut) 10.44
9 JB Don (Cmr) 10.52

Men's 100m Round 2 Heat 1
1 M Greene (USA) 10.10secs
2 L Myles-Mills (Gha) 10.23
3 S Emmanuel (Ngr) 10.36
4 M Nowak (Pol) 10.37
5 S Cooper (Lbr) 10.37
6 I Meite (Civ) 10.40
7 S Bengono Ii (Cmr) 10.46
8 S Kawabata (Jpn) 10.60

Men's 100m Round 1 Heat 11
1. C Williams (Jam) 10.35
2. M Quinn (Rsa) 10.44
3. K Ito (Jpn) 10.45
4. H Viera (Uru) 10.54
5. G Antonio Simon (Arg) 10.56
6. E Heru Susanto (Ina) 10.87
7. M Sebergue (Cha) 11.00
8. G Dongo (Sur) 11.10
9. N Lucas (Sey) 11.15

Men's 100m Round 1 Heat 10
: 1. J Gardener (Gbr) 10.38
2. L Frater (Jam) 10.45
3. K Rurak (Ukr) 10.48
4. S Vries (Nam) 10.53
5. N Alexander (Tri) 10.56
6. S Bychkov (Rus) 10.68
7. R Rusidze (Geo) 10.70
8. A B Kamara (Sle) 10.74
9. V Medvedev (Kaz) 10.75

Men's 100m Round 1 Heat 9
1. J Drummond (USA) 10.20
2. M Shirvington (Aus) 10.35
3. P Jarrett (Jam) 10.41
4. A Dovgal (Ukr) 10.48
5. O M Gonzalez (Gua) 10.54
6. S Kojima (Jpn) 10.59
7. C Douglas (Aho) 10.69
8. A Kepsin (Van) 11.12
9. P Am Garcia (Gum) 11.21

Men's 100m Round 1 Heat 8
1. A Boldon (Tri) 10.04
2. A Boussombo (Gab) 10.13
3. L Myles-Mills (Gha) 10.15
4. I Meite (IVC) 10.24
5. C Sousa (Bra) 10.31
6. A Marcoullides (Cyp) 10.32
7. Y Raubaba (Ina) 10.54
8. O Luli (Alb) 11.08
9. M S Ani Ali (Nig) 11.25

Men's 100m Round 1 Heat 7
1. S Buckland (Mri) 10.35
2. D Chambers (Gbr) 10.38
3. D Bailey (Can) 10.39
4. M Blume (Ger) 10.42
5. P di Bella (Aus) 10.52
6. E Antonio Serpas (Esa) 10.63
7. H Saindou Djaffar (Com) 10.68
8. K Nakanelua (Asa) 10.93
9. J Randriamamitiana (Mad) 12.50

Men's 100m Round 1 Heat 6
1. M Greene (USA) 10.31
2. K Collins (KNA) 10.39
3. J Batang Don (Cmr) 10.45
4. A Colombo (Ita) 10.52
5. W Nyambek (Mas) 10.61
6. J Herman Muray (Ina) 10.68
7. T Teiti (Cok) 11.22
A Pavlakakis (Gre) DNS
C Detenamo (Nru) DNS

Men's 100m Round 1 Heat 5
1. D Campbell (Gbr) 10.28
2. S Bengono Ii (Cmr) 10.35
3. P Balcerzak (Pol) 10.42
4. T Kafri (Isr) 10.43
5. C Nsiah (Gha) 10.44
6. F Scuderi (Ita) 10.50
7. I Sanou (Bur) 10.60
8. Y Simpara (Mli) 10.82
R Promesse (Lca) DNF

Men's 100m Round 1 Heat 4
1. O Thompson (Bar) 10.23
2. A Deji (Ngr) 10.35
3. S Kawabata (Jpn) 10.39
4. S Tilli (Ita) 10.40
5. R Oliveira (Bra) 10.44
6. P Brizzel (Irl) 10.62
7. P Yankov (Bul) 10.63
8. C Adolf (Plw) 11.01
9. T Koula (Tga) 11.01

Men's 100m Round 1 Heat 3
1. C Johnson (USA) 10.30
2. V Lima (Bra) 10.31
3. G Theodoridis (Gre) 10.34
4. B Surin (Can) 10.41
5. R Wells (Bah) 10.47
6. D Vojnovic (Cro) 10.50
7. T Hartonen (Fin) 10.53
8. S Ogunkoya (Ngr) 10.72
F Arlete (GNB) DNF

Men's 100m Round 1 Heat 2
1. M Nowak (Pol) 10.27
2. S Emmanuel (Ngr) 10.31
3. F Mayola (Cub) 10.33
4. S Cooper (Lbr) 10.33
5. D Patros (Fra) 10.38
6. W Hung Chiang (Hkg) 10.64
7. T Gasimov (Aze) 10.97
8. H Asli (Bru) 11.11
9. S Vongphakdy (Lao) 11.47

Men's 100m Round 1 Heat 1
1. A Zakari (Gha) 10.31
2. P Johnson (Aus) 10.31
3. V Jose (Spa) 10.36
4. M Lachkovics (Aut) 10.41
5. N Macrozonaris (Can) 10.45
6. J A Al Saffar (Ksa) 10.75
7. T Thien Luong (VIT) 10.85
8. P Modou Gai (Gam) 11.03
9. M Bonello (Mlt) 11.06



© 2000 IOC. Official Results powered by IBM. Timing by SWATCH