BBCi CATEGORIES   TV   RADIO   COMMUNICATE   WHERE I LIVE   INDEX    SEARCH 

BBC Sport Front Page | Football | World Cup 2002
World Cup 2002
WORLD CUP 2002 SECTION DAY-BY-DAY LIST JAPAN VENUES KOREA VENUES

To find out fixture information, click on the group of interest below
Group A
 France
 Senegal
 Uruguay
 Denmark
Group B
 Spain
 Slovenia
 Paraguay
 South Africa
Group C
 Brazil
 Turkey
 China
 Costa Rica
Group D
 South Korea
 Poland
 USA
 Portugal
Group E
 Germany
 Saudi Arabia
 Rep of Ireland
 Cameroon
Group F
 Argentina
 Nigeria
 England
 Sweden
Group G
 Italy
 Ecuador
 Croatia
 Mexico
Group H
 Japan
 Belgium
 Russia
 Tunisia
Second Round
Fixtures
Quarter Final
Fixtures
Semi Final
Fixtures
Final

Group A Fixtures (Korea)
 France  v   Senegal
Seoul | Fri 31 May | 12.30 BST
 Uruguay  v   Denmark
Ulsan | Sat 1 June | 10.00 BST
 Denmark  v   Senegal
Daegu | Thu 6 June | 07.30 BST
 France  v   Uruguay
Busan | Thu 6 June | 12.30 BST
 Senegal  v   Uruguay
Suwon | Tue 11 June | 07.30 BST
 Denmark  v   France
Incheon | Tue 11 June | 07.30 BST
Group B Fixtures (Korea)
 Paraguay  v   South Africa
Busan | Sun 2 June | 08.30 BST
 Spain  v   Slovenia
Gwangju | Sun 2 June | 12.30 BST
 Spain  v   Paraguay
Jeonju | Fri 7 June | 10.00 BST
 South Africa  v   Slovenia
Daegu | Sat 8 June | 07.30 BST
 South Africa  v   Spain
Daejeon | Wed 12 June | 12.30 BST
 Slovenia  v   Paraguay
Seogwipo | Wed 12 June | 12.30 BST

  back to top

Group C Fixtures (Korea)
 Brazil  v   Turkey
Ulsan | Mon 3 June | 10.00 BST
 China  v   Costa Rica
Gwangju | Tue 4 June | 07.30 BST
 Brazil  v   China
Seogwipo | Sat 8 June | 12.30 BST
 Costa Rica  v   Turkey
Incheon | Sun 9 June | 10.00 BST
 Costa Rica  v   Brazil
Suwon | Thu 13 June | 07.30 BST
 Turkey  v   China
Seoul | Thu 13 June | 07.30 BST
Group D Fixtures (Korea)
 South Korea  v   Poland
Busan | Tue 4 June | 12.30 BST
 USA  v   Portugal
Suwon | Wed 5 June | 10.00 BST
 South Korea  v   USA
Daegu | Mon 10 June | 07.30 BST
 Portugal  v   Poland
Jeonju | Mon 10 June | 12.30 BST
 Poland  v   USA
Daejeon | Fri 14 June | 12.30 BST
 Portugal  v   South Korea
Incheon | Fri 14 June | 12.30 BST

  back to top

Group E Fixtures (Japan)
 Rep of Ireland  v   Cameroon
Niigata | Sat 1 June | 07.30 BST
 Germany  v   Saudi Arabia
Sapporo | Sat 1 June | 12.30 BST
 Germany  v   Rep of Ireland
Ibaraki | Wed 5 June | 12.30 BST
 Cameroon  v   Saudi Arabia
Saitama | Thu 6 June | 10.00 BST
 Saudi Arabia  v   Rep of Ireland
Yokohama | Tue 11 June | 12.30 BST
 Cameroon  v   Germany
Shizuoka | Tue 11 June | 12.30 BST
Group F Fixtures (Japan)
 Argentina  v   Nigeria
Ibaraki | Sun 2 June | 06.30 BST
 England  v   Sweden
Saitama | Sun 2 June | 10.30 BST
 Sweden  v   Nigeria
Kobe | Fri 7 June | 07.30 BST
 Argentina  v   England
Sapporo | Fri 7 June | 12.30 BST
 Sweden  v   Argentina
Miyagi | Wed 12 June | 07.30 BST
 Nigeria  v   England
Osaka | Wed 12 June | 07.30 BST

  back to top

Group G Fixtures (Japan)
 Croatia  v   Mexico
Niigata | Mon 3 June | 07.30 BST
 Italy  v   Ecuador
Sapporo | Mon 3 June | 12.30 BST
 Italy  v   Croatia
Ibaraki | Sat 8 June | 10.00 BST
 Mexico  v   Ecuador
Miyagi | Sun 9 June | 07.30 BST
 Ecuador  v   Croatia
Yokohama | Thu 13 June | 12.30 BST
 Mexico  v   Italy
Oita | Thu 13 June | 12.30 BST
Group H Fixtures (Japan)
 Japan  v   Belgium
Saitama | Tue 4 June | 10.00 BST
 Russia  v   Tunisia
Kobe | Wed 5 June | 07.30 BST
 Japan  v   Russia
Yokohama | Sun 9 June | 12.30 BST
 Tunisia  v   Belgium
Oita | Mon 10 June | 10.00 BST
 Belgium  v   Russia
Shizuoka | Fri 14 June | 07.30 BST
 Tunisia  v   Japan
Osaka | Fri 14 June | 07.30 BST

  back to top


Second Round
Fixtures
Quarter Final
Fixtures
Semi Final
Fixtures
Final

Second Round Fixtures
Match 1
Winner of Group E v Runner-up Group B
Seogwipo | Sat 15 June | 07.30 BST
Match 2
Winner of Group A v Runner-up of Group F
Niigata | Sat 15 June | 12.30 BST
Match 3
Winner of Group F v Runner-up of Group A
Oita | Sun 16 June | 07.30 BST
Match 4
Winner of Group B v Runner-up of Group E
Suwon | Sun 16 June | 12.30 BST
Match 5
Winner of Group G v Runner-up Group D
Jeonju | Mon 17 June | 07.30 BST
Match 6
Winner of Group C v Runner-up of Group H
Kobe | Mon 17 June | 12.30 BST
Match 7
Winner of Group H v Runner-up of Group C
Miyagi | Tue 18 June | 07.30 BST
Match 8
Winner of Group D v Runner-up of Group G
Daejeon | Tue 18 June | 12.30 BST

  back to top

Second Round
Fixtures
Quarter Final
Fixtures
Semi Final
Fixtures
Final

Quarter Final Fixtures
Quarter Final 1
Winner of Match 2 v Winner of Match 6
Shizuoka | Fri 21 June | 07.30 BST
Quarter Final 2
Winner of Match 1 v Winner of Match 5
Ulsan | Fri 21 June | 12.30 BST
Quarter Final 3
Winner of Match 4 v Winner of Match 8
Gwangju | Sat 22 June | 07.30 BST
Quarter Final 4
Winner of Match 3 v Winner of Match 7
Osaka | Sat 22 June | 12.30 BST
Second Round
Fixtures
Quarter Final
Fixtures
Semi Final
Fixtures
Final

Semi Final Fixtures
Semi-final 1
Winner of Quarter-final 2 v Winner of Quarter-final 3
Seoul | Tue 25 June | 12.30 BST
Semi-final 2
Winner of Quarter-final 4 v Winner of Quarter-final 1
Saitama | Wed 26 June | 12.30 BST
3/4 Place Playoff
Loser of Semi-final 1 v Loser of Semi-final 2
Daegu | Sat 29 June | 12.00 BST

World Cup Final
Winner of Semi-final 1 v Winner of Semi-final 2
Yokohama | Sun 30 June | 12.00 BST

  back to top

Copyright BBC ^^ Back to top
© MMII | News Sources | Privacy