Commonwealth Games schedule

The 20th Commonwealth Games will be 11 days of top competition hosted in Glasgow in July and August 2014.

Having previously hosted the 1970 and 1986 Commonwealth Games in Edinburgh, this will be the largest multi-sport event ever held in Scotland.

Over the last decade the country has also staged World, Commonwealth, European or British events in all 17 sports in the 2014 Games roster.

BBC Sport will be right at the heart of the action with coverage across BBC television, radio, and via the BBC iPlayer Radio app, BBC Sport website and BBC Sport app.

Further details of specific disciplines and schedules the Games are available on the official Glasgow 2014 site. 

Wednesday 23 July

Opening ceremony at Celtic Park

The ceremony will include the Parade of Nations - a formal procession by 4,500 athletes and their coaches - and the end of the Queen's Baton Relay, the conclusion of an epic journey which has included visiting the 71 Commonwealth nations and territories.

Thursday 24 July

Aquatics (Tollcross National Swimming Centre)

Swimming heat: 10:30-12:30

Swimming semi-final, final: 19:00-21:00

Badminton (Emirates Area)

Preliminaries: 09:00-12:30, 14:00-17:30 & 19:00-22:30

Cycling (Sir Chris Hoy Velodrome)

Track qualification & semi-final: 11:00-13:45

Track qualification & final: 16:00-18:45

Gymnastics (The SSE Hydro)

Rhythmic qualification: 12:00-15:30

Rhythmic final: 18:00-21:30

Hockey (Glasgow National Hockey Centre)

Preliminaries: 09:00-12:30, 14:00-17:30 & 19:00-22:30

Judo (Scottish Exhibition and Conference Centre Precinct)

Preliminary: 10:00-16:00

Final: 18:00-20:45

Lawn Bowls (Kelvingrove Lawn Bowls Centre)

Preliminary: 08:45-14:00 & 15:45-21:00

Netball (Scottish Exhibition and Conference Centre Precinct)

Preliminaries: 11:30-15:00 & 17:00-20:30

Squash (Scotstoun Sports Campus)

Preliminaries: 11:00-15:00 & 16:30-21:00

Table Tennis (Scotstoun Sports Campus)

Qualification: 09:30-14:30 & 16:00-21:00

Triathlon (Strathclyde Country Park)

Final: 11:00-18:00

Weightlifting (Clyde Auditorium)

Preliminary: 10:00-12:00

Finals: 15:30-18:00 & 19:30-22:00

Swimming

Friday 25 July

Aquatics (Tollcross National Swimming Centre)

Swimming heat: 10:30-12:00

Swimming semi-final, final: 19:00-21:15

Badminton (Emirates Area)

Preliminaries: 09:00-12:30, 14:00-17:30 & 19:00-22:30

Boxing (Scottish Exhibition and Conference Centre Precinct)

Preliminaries: 13:00-17:00 & 18:30-22:30

Cycling (Sir Chris Hoy Velodrome)

Track qualification & quarter-final: 11:00-13:30

Track semi-final & final: 16:00-18:30

Gymnastics (The SSE Hydro)

Rhythmic final: 13:30-17:30

Hockey (Glasgow National Hockey Centre)

Preliminaries: 09:00-12:30, 14:00-17:30 & 19:00-22:30

Judo (Scottish Exhibition and Conference Centre Precinct)

Preliminary: 10:00-16:00

Final: 18:00-20:45

Lawn Bowls (Kelvingrove Lawn Bowls Centre)

Preliminary: 08:45-14:00

Preliminary, semi-final: 15:45-21:45

Netball (Scottish Exhibition and Conference Centre Precinct)

Preliminaries: 09:30-13:00 & 15:00-20:30

Shooting (Barry Buddon Shooting Centre)

Qualification, final: 08:45-18:00

Squash (Scotstoun Sports Campus)

Preliminaries: 12:30-16:30 & 18:00-21:00

Table Tennis (Scotstoun Sports Campus)

Qualification: 09:30-14:30

Classification, preliminary: 16:00-21:00

Weightlifting (Clyde Auditorium)

Preliminary: 10:00-12:00

Finals: 15:30-18:00 & 19:30-22:00

Badminton

Saturday 26 July

Aquatics (Tollcross National Swimming Centre)

Swimming heat: 10:30-12:00

Swimming semi-final, final: 19:00-21:15

Badminton (Emirates Area)

Preliminary: 09:00-12:30

Quarter-final: 18:30-22:30

Boxing (Scottish Exhibition and Conference Centre Precinct)

Preliminaries: 13:00-17:00 & 18:30-22:30

Cycling (Sir Chris Hoy Velodrome)

Track qualification, quarter-final & semi-final: 11:00-13:30

Track semi-final & final: 16:00-19:30

Gymnastics (The SSE Hydro)

Rhythmic final: 09:30-12:30

Hockey (Glasgow National Hockey Centre)

Preliminaries: 09:00-12:30 & 14:00-17:30

Judo (Scottish Exhibition and Conference Centre Precinct)

Preliminary: 10:00-16:00

Final: 18:00-20:45

Lawn Bowls (Kelvingrove Lawn Bowls Centre)

Preliminary, final: 08:45-15:00

Quarter-final: 16:45-19:45

Netball (Scottish Exhibition and Conference Centre Precinct)

Preliminaries: 09:30-13:00 & 15:00-20:30

Rugby Sevens (Ibrox Stadium)

Preliminaries: 10:30-15:00 & 18:00-22:30

Shooting (Barry Buddon Shooting Centre)

Qualification, final: 08:45-18:00

Squash (Scotstoun Sports Campus)

Preliminaries, quarter-final: 12:30-16:30

Quarter-final: 18:00-21:00

Table Tennis (Scotstoun Sports Campus)

Classification, quarter-final: 09:30-14:30

Classification, quarter-final, semi-final: 16:00-21:00

Triathlon (Strathclyde Country Park)

Final: 12:30-14:30

Weightlifting (Clyde Auditorium)

Preliminary: 10:00-12:00

Finals: 15:30-18:00 & 19:30-22:00

Boxing

Sunday 27 July

Aquatics (Tollcross National Swimming Centre & Royal Commonwealth Pool)

Swimming heat: 10:30-12:30

Swimming semi-final, final: 19:00-21:15

Athletics (Glasgow City Marathon Course & Hampden Park Stadium)

Marathon final: 09:00-13:00

Track & field preliminary, final: 14:30-18:00

Badminton (Emirates Area)

Semi-finals: 09:00-13:00 & 18:30-22:30

Boxing (Scottish Exhibition and Conference Centre Precinct)

Preliminaries: 13:00-17:00 & 18:30-22:30

Cycling (Emirates Arena & Sir Chris Hoy Velodrome)

Track qualification, semi-final & final: 15:00-19:30

Hockey (Glasgow National Hockey Centre)

Preliminaries: 09:00-12:30, 14:00-17:30 & 19:00-22:30

Lawn Bowls (Kelvingrove Lawn Bowls Centre)

Preliminary, semi-final & final: 08:45-15:45

Preliminary, final: 17:30-20:45

Netball (Scottish Exhibition and Conference Centre Precinct)

Preliminaries: 09:30-13:00 & 17:00-20:30

Rugby Sevens (Ibrox Stadium)

Classification, quarter-final: 10:30-14:15

Classification, semi-final. final: 17:15-22:30

Shooting (Barry Buddon Shooting Centre)

Qualification, final: 09:00-18:00

Squash (Scotstoun Sports Campus)

Preliminaries, semi-final: 13:00-16:30

Semi-final: 18:00-20:30

Table Tennis (Scotstoun Sports Campus)

Final: 09:30-15:00

Semi-final: 16:30-21:30

Weightlifting (Clyde Auditorium)

Preliminary: 10:00-12:00

Finals: 15:30-18:00 & 19:30-22:00

Lawn bowls

Monday 28 July

Aquatics (Tollcross National Swimming Centre)

Swimming heat: 10:30-12:00

Swimming semi-final, final: 19:00-21:15

Athletics (Hampden Park Stadium)

Track & field preliminary, final: 10:00-13:00

Track & field preliminary, semi-final, final: 19:00-22:00

Badminton (Emirates Area)

Finals: 09:00-13:00 & 15:00-19:15

Boxing (Scottish Exhibition and Conference Centre Precinct)

Preliminaries: 13:00-17:00 & 18:30-22:45

Gymnastics (The SSE Hydro)

Artistic qualification: 13:30-16:00

Artistic qualification: 19:00-21:30

Hockey (Glasgow National Hockey Centre)

Preliminaries: 09:00-12:30, 14:00-17:30 & 19:00-22:30

Lawn Bowls (Kelvingrove Lawn Bowls Centre)

Preliminary, final: 08:45-16:00

Preliminary: 17:45-20:00

Netball (Scottish Exhibition and Conference Centre Precinct)

Preliminaries: 09:30-13:00 & 17:00-20:30

Shooting (Barry Buddon Shooting Centre)

Qualification, final: 08:30-18:30

Squash (Scotstoun Sports Campus)

Final: 12:00-17:00

Table Tennis (Scotstoun Sports Campus)

Final: 11:00-16:30

Weightlifting (Clyde Auditorium)

Preliminary: 10:00-12:00

Finals: 15:30-18:00 & 19:30-22:00

Gymnastics artistic

Tuesday 29 July

Aquatics (Tollcross National Swimming Centre)

Swimming heat: 10:30-11:45

Swimming final: 19:00-21:30

Athletics (Hampden Park Stadium)

Track & field preliminary, final: 10:00-13:15

Track & field semi-final, final: 19:00-22:30

Badminton (Emirates Area)

Preliminaries: 09:00-15:00 & 16:30-22:30

Boxing (Scottish Exhibition and Conference Centre Precinct)

Preliminary, quarter-finals: 13:00-17:00 & 18:30-22:45

Cycling (Cathkin Braes Mountain Bike Trail)

Mountain bike final: 11:30-16:00

Gymnastics (The SSE Hydro)

Artistic qualification: 12:00-14:30

Artistic final: 16:30-19:30

Hockey (Glasgow National Hockey Centre)

Preliminaries: 09:00-12:30 & 14:00-17:30

Lawn Bowls (Kelvingrove Lawn Bowls Centre)

Preliminary: 08:45-14:00

Preliminary: 15:45-21:00

Netball (Scottish Exhibition and Conference Centre Precinct)

Preliminaries: 09:30-13:00 & 17:00-20:30

Shooting (Barry Buddon Shooting Centre)

Qualification, final: 08:30-18:30

Squash (Scotstoun Sports Campus)

Preliminaries: 11:30-16:00 & 17:30-21:00

Table Tennis (Scotstoun Sports Campus)

Qualification: 09:30-14:30 & 16:00-21:00

Weightlifting (Clyde Auditorium)

Finals: 15:30-18:00 & 19:30-22:00

Wrestling (Scottish Exhibition and Conference Centre Precinct)

Preliminaries: 10:00 - 12:30

Finals: 16:30 - 18:30

Diving

Wednesday 30 July

Aquatics (Royal Commonwealth Pool)

Diving preliminary, final: 10:00-12:45

Diving final: 18:00-20:45

Athletics (Hampden Park Stadium)

Track & field preliminary, semi-finals, finals: 10:00-13:00 & 19:00-22:15

Badminton (Emirates Area)

Preliminaries: 09:00-15:00 & 16:30-22:00

Boxing (Scottish Exhibition and Conference Centre Precinct)

Quarter-finals: 13:00-17:15 & 18:30-22:45

Gymnastics (The SSE Hydro)

Artistic final: 13:00-16:30

Artistic final: 18:30-22:00

Hockey (Glasgow National Hockey Centre)

Preliminaries: 09:00-12:30 & 14:00-17:30

Lawn Bowls (Kelvingrove Lawn Bowls Centre)

Preliminary: 08:45-14:00

Preliminary, quarter-final & semi-final: 15:45-18:45

Netball (Scottish Exhibition and Conference Centre Precinct)

Preliminaries: 09:30-13:00 & 17:00-20:30

Squash (Scotstoun Sports Campus)

Preliminaries: 11:30-16:00 & 17:30-21:00

Table Tennis (Scotstoun Sports Campus)

Preliminaries: 09:30-14:30 & 16:00-21:30

Weightlifting (Clyde Auditorium)

Finals: 15:30-18:00 & 19:30-22:00

Wrestling (Scottish Exhibition and Conference Centre Precinct)

Preliminaries: 10:00 - 12:30

Finals: 16:30 - 18:30

Field hockey

Thursday 31 July

Aquatics (Royal Commonwealth Pool)

Diving preliminary: 10:00-13:00

Diving final: 18:00-21:30

Athletics (Hampden Park Stadium)

Track & field preliminary, semi-final, final: 19:00-22:30

Badminton (Emirates Area)

Preliminaries: 13:00-17:00 & 18:30-22:30

Cycling (Glasgow City Cycling Time Trial & Road Race Courses)

Time trial final: 10:00-15:30

Gymnastics (The SSE Hydro)

Artistic final: 15:00-19:00

Hockey (Glasgow National Hockey Centre)

Preliminaries: 09:00-12:30 & 14:00-17:30

Classification: 19:00-23:00

Lawn Bowls (Kelvingrove Lawn Bowls Centre)

Quarter, semi-final & final: 08:45-15:45

Semi-final & final: 17:30-20:45

Netball (Scottish Exhibition and Conference Centre Precinct)

Classification: 17:00-21:00

Squash (Scotstoun Sports Campus)

Preliminary, quarter-finals: 11:30-16:00 & 17:30-21:00

Table Tennis (Scotstoun Sports Campus)

Preliminary: 09:30-14:30

Preliminary, quarter-final: 16:00-21:30

Weightlifting (Clyde Auditorium)

Final: 15:30-18:00

Wrestling (Scottish Exhibition and Conference Centre Precinct)

Preliminaries: 10:00-12:30

Finals: 16:30-18:30

Netball

Friday 1 August

Aquatics (Royal Commonwealth Pool)

Diving preliminary, final: 10:00-12:15

Diving final: 18:00-20:30

Athletics (Hampden Park Stadium)

Track & field preliminary, final: 19:00-22:30

Badminton (Emirates Area)

Quarter-finals: 13:30-16:30 & 18:30-21:30

Boxing (Scottish Exhibition and Conference Centre Precinct)

Semi-finals: 13:00-16:30 & 18:30-22:30

Gymnastics (The SSE Hydro)

Artistic final: 14:00-18:00

Hockey (Glasgow National Hockey Centre)

Classification, semi-final: 10:00-16:15

Classification: 18:00-22:00

Lawn Bowls (Kelvingrove Lawn Bowls Centre)

Finals: 08:45-16:00 & 17:45-21:00

Netball (Scottish Exhibition and Conference Centre Precinct)

Classification: 09:30-13:30

Squash (Scotstoun Sports Campus)

Preliminary, semi-finals: 11:30-16:00 & 17:30-21:00

Table Tennis (Scotstoun Sports Campus)

Preliminary, quarter-final, semi-final: 09:30-14:30

Quarter-final, final: 16:00-21:30

Weightlifting

Saturday 2 August

Aquatics (Royal Commonwealth Pool)

Diving preliminary, final: 10:00-13:00

Diving final: 18:00-21:15

Athletics (Hampden Park Stadium)

Track & field final: 19:00-22:30

Badminton (Emirates Area)

Semi-final: 09:00-14:00

Final: 17:00-22:00

Boxing (Scottish Exhibition and Conference Centre Precinct)

Finals: 14:00-17:30 & 19:00-22:00

Cycling (Glasgow City Cycling Time Trial & Road Race Courses)

Road Race final: 08:30 - 17:00

Hockey (Glasgow National Hockey Centre)

Classification, semi-final: 10:00-16:15

Final: 18:00-22:30

Netball (Scottish Exhibition and Conference Centre Precinct)

Semi-final: 10:00-14:00

Squash (Scotstoun Sports Campus)

Semi-final, final: 11:30-17:00

Table Tennis (Scotstoun Sports Campus)

Semi-final, final: 09:30-14:30

Final: 16:00-20:30

Weightlifting (Clyde Auditorium)

Powerlifting finals: 10:00-12:30, 14:00-16:30 & 18:00-20:30

Squash

Sunday 3 August

Closing ceremony

Eleven days after it all started, the closing ceremony will celebrate all that has been achieved. And in the process, Glasgow intends show the world a thing or two about how to throw a great party.

The theme of the ceremony is friendships - Glasgow's chance to say 'thank you' and hand over to the next Commonwealth city.

Badminton (Emirates Area)

Final: 10:00-16:00

Cycling (Emirates Arena & Sir Chris Hoy Velodrome)

Time trial & road race final: 08:30-17:00

Hockey (Glasgow National Hockey Centre)

Final: 10:00-14:30

Netball (Scottish Exhibition and Conference Centre Precinct)

Final: 10:00-15:00

Squash (Scotstoun Sports Campus)

Final: 11:30-16:00