Boxing schedule and results 2014

JULY

26: Manchester, England, Dereck Chisora v Tyson Fury (European/vacant British/WBO heavyweight eliminator), Billy Joe Saunders v Emanuel Blandamura (vacant European middleweight), Liam Smith v TBA (British light-middleweight), Liam Walsh v TBA (Commonwealth super-featherweight), Chris Eubank Jr v Jez Wilson, Tom Stalker v Ben Wager

New York, USA, Gennady Golovkin v Daniel Geale (WBA middleweight)

AUGUST

1: Wolverhampton, England, Leonard Bundu v Frankie Gavin (European welterweight)

2: Atlantic City, USA, Sergey Kovalev v Blake Caparello (WBO light-heavyweight)

16: Carson, USA, Shawn Porter v Kell Brook (IBF welterweight)

SEPTEMBER

6: Belfast, Northern Ireland, Kiko Martinez v Carl Frampton (IBF super-bantamweight)

Hamburg, Germany, Wladimir Klitschko v Kubrat Pulev (IBF/WBO/WBA heavyweight)

13: Las Vegas, USA, Floyd Mayweather v Marcos Maidana (WBC/WBA welterweight)

Manchester, England, Scott Quigg v TBA (WBA super-bantamweight)

27: Kiel, Germany, Arthur Abraham v Paul Smith (WBO super-middleweight)

OCTOBER

11: London, England, James DeGale v TBA, Kevin Mitchell v TBA, Lee Selby v Joel Brunker (IBF featherweight eliminator)

RESULTS

JANUARY

3: Minneapolis, United States, Rances Barthelemy bt Argenis Mendez by second-round KO (IBF super-featherweight)

25: New York, United States, Mikey Garcia bt Juan Carlos Burgos by unanimous decision (WBO super-featherweight)

Washington DC, United States, Lamont Peterson bt Dierry Jean by unanimous decision (IBF light-welterweight)

Stuttgart, Germany, Marco Huck bt Firat Arslan by sixth-round stoppage (WBO cruiserweight), David Price bt Istvan Ruzsinszky by first-round KO (heavyweight)

FEBRUARY

1: Monte Carlo, Gennady Golovkin bt Osumanu Adama by seventh-round TKO (WBA super-middleweight)

Cardiff, Wales, Lee Selby bt Rendall Munroe by sixth-round stoppage (British featherweight), Gary Buckland bt Gavin Rees by split-decision, Anthony Joshua bt Dorian Darch by second-round KO

5: Haikou, China, Oswaldo Novoa bt Xiong Zhao Zhong by fifth-round stoppage (WBC strawweight)

8: Huixquilucan, Mexico, Adrian Hernandez bt Janiel Rivera by third round TKO (WBC super-flyweight)

15: London, England, Dereck Chisora bt Kevin Johnson by unanimous decision (European heavyweight), Tyson Fury bt Joey Abell by fourth-round KO, Thomas Stalker bt Dan Carr on points

22: Macau, China, Miguel Vazquez bt Denis Shafikov by unanimous decision (IBF lightweight)

Hull, England, Curtis Woodhouse bt Darren Hamilton by split-decision (British light-welterweight), Gavin McDonnell bt Leigh Wood by sixth-round stoppage (British super-bantamweight), Luke Campbell bt Scott Moises by eighth-round stoppage

London, England, Tony Conquest bt Daniel Ammann by unanimous decision (Commonwealth cruiserweight)

MARCH

1: Glasgow, Scotland, Terence Crawford bt Ricky Burns by unanimous decision (WBO lightweight)

Magdeburg, Germany, Arthur Abraham bt Robert Stieglitz by split decision (WBO super-middleweight)

San Antonio, United States, Orlando Salido bt Vasyl Lomachenko by split decision (WBO featherweight)

Bristol, England, James DeGale bt Gevorg Khatchikian by 11th-round stoppage

8: Las Vegas, United States, Las Vegas, Leo Santa Cruz bt Cristian Mijares by unanimous decision (WBC super-bantamweight)

Liverpool, England, Kevin Satchell bt Isaac Quaye by unanimous decision (Commonwealth flyweight)

15: Bayamon, Puerto Rico, Danny Garcia bt Mauricio Herrera by split decision (WBC/WBA light-welterweight)

Liverpool, England, Tony Bellew bt Valery Brudov by seventh-round stoppage, Kell Brook bt Alvaro Robles by eighth-round stoppage

21: Buenos Aires, Argentina, Juan Carlos Reveco bt Manuel Vides by second-round stoppage (WBA flyweight)

22: Monterrey, Mexico, Francisco Rodriguez bt Merlito Sabilo by 10th-round stoppage (WBO strawweight)

Panama City, Panama, Anselmo Moreno bt Javier Chacon by unanimous decision (WBA bantamweight)

Sheffield, England, Kid Galahad bt Sergio Prado by unanimous decision (European super-bantamweight)

26: Tokyo, Japan, Kohei Kono bt Denkaosen Kaovichit by eighth-round stoppage (WBA super-flyweight )

29: Newcastle, England, Stuart Hall bt Martin Ward by second-round technical draw (IBF bantamweight), Frankie Gavin bt Sacky Shikukutu by unanimous decision (Commonwealth welterweight), Jon Lewis Dickinson bt Neil Dawson by tenth-round stoppage (British cruiserweight)

Atlantic City, USA, Sergey Kovalev bt Cedric Agnew by seventh-round stoppage (WBO light-heavyweight)

APRIL

4: Belfast, Northern Ireland, Carl Frampton bt Hugo Cazares by second-round knock-out (WBC super-bantamweight eliminator)

5: Rostock, Germany, Juergen Brahmer bt Enzo Maccarinelli by fifth-round stoppage (WBA light-heavyweight)

6: Tokyo, Japan, Akira Yaegashi bt Odilon Zaleta by ninth-round knockout (WBC flyweight), Naoya Inoue bt Adrian Hernandez by sixth-round technical knockout (WBC light-flyweight)

12: Las Vegas, USA, Manny Pacquiao bt Timothy Bradley by unanimous decision (WBO welterweight), Jessie Vargas bt Khabib Allakhverdiev by unanimous decision (WBA light-welterweight)

19: Washington DC, United States, Bernard Hopkins bt Beibut Shumenov by split decision (IBF/WBA light-heavyweight), Shawn Porter bt Paulie Malignaggi by fourth-round stoppage (IBF welterweight), Peter Quillin bt Lukas Konecny by unanimous decision (WBO middleweight)

Manchester, England, Scott Quigg bt Tshifiwa Munyai by second-round stoppage (WBA super-bantamweight), Anthony Crolla bt John Murray by 10th-round stoppage

23: Osaka, Japan, Shinsuke Yamanaka bt Stephane Jamoye by TKO (WBC bantamweight), Kiko Martinez bt Hozumi Hasegawa by seventh-round stoppage (IBF super-bantamweight)

26: Oberhausen, Germany, Wladimir Klitschko bt Alex Leapai by fifth-round knock out (WBO/IBF/WBA heavyweight)

Carson, United States, Keith Thurman bt Julio Diaz by third-round TKO (WBA interim welterweight), Omar Figueroa bt Jerry Belmontes by split-decision (WBC lightweight)

Puerto Penasco, Mexico, Juan Francisco Estrada bt Richie Mepranum by 10th round stoppage (WBA/WBO flyweight)

MAY

2: Jesus Cuellar bt Rico Ramos by unanimous decision (WBA interim featherweight)

3: Las Vegas, United States, Floyd Mayweather bt Marcos Maidana by majority decision (WBC/WBA welterweight), Amir Khan bt Luis Collazo by unanimous decision, Adrien Broner bt Carlos Molina by unanimous decision, Anthony Ogogo bt Jonel Tapia by third-round stoppage

Cebu City, Philippines, Johnreil Casimero bt Mauricio Fuentes by first-round KO (IBF light-flyweight)

7: Osaka, Japan, Amnat Ruenroeng bt Kazuto Ioka by split decision (IBF flyweight), Katsunari Takayama bt Shin Ono by unanimous decision (IBF strawweight)

10: Sheffield, England, Kid Galahad bt Fred Mundraby by fourth-round retirement (vacant Commonwealth super-bantamweight)

Liverpool, England, Derry Mathews bt Martin Gethin by split decision (British lightweight), Chris Eubank Jr bt Robert Swierzbinski by seventh-round stoppage, Tom Stalker bt Ryan Hardy on points

Los Angeles, USA, Bermane Stiverne bt Chris Arreola by sixth-round stoppage (vacant WBC heavyweight)

Pasay City, Philippines, Donnie Nietes bt Moises Fuentes by ninth-round stoppage (WBO light-flyweight)

17: Cardiff, Wales, Lee Selby bt Romulu Koasicha by unanimous decision (WBC featherweight eliminator), Nathan Cleverly bt Sean Corbin by second-round stoppage, Gavin Rees bt Gary Buckland by split-decision, Callum Smith bt Tobias Webb by second-round stoppage

Villa Maria, Argentina, Omar Narvaez bt Antonio Garcia by fifth-round stoppage (WBO super-featherweight)

21: First Direct Arena in Leeds, Kal Yafai bt Yaqub Kareem by third-round stoppage (Commonwealth super-flyweight), Josh Warrington bt Martin Lindsay by unanimous decision (Commonwealth featherweight), Gavin McDonnell bt Josh Wale by split decision (British super-bantamweight)

24: Montreal, Canada, Adonis Stevenson bt Andrzej Fonfara by unanimous decision (WBC light-heavyweight)

Acapulco, Mexico, Jhonny Gonzalez bt Clive Atwell by 10th-round stoppage (WBC featherweight)

Tuxtla Gutierrez, Mexico, David Sanchez bt Breilor Teran by unanimous decision (WBA super-featherweight)

30: Moscow, Russia, Eduard Troyanovsky bt Anton Bekish by total knock out (WBA lightweight)

31: London, England, Carl Froch bt George Groves by 8th-round knockout (IBF/WBA super-middleweight), James DeGale bt Brandon Gonzales by fourth-round stoppage (IBF super-middleweight eliminator), Jamie McDonnell bt Tabtimdaeng Na Rachawat by tenth-round knockout (WBA bantamweight), Anthony Joshua bt Matt Legg by first-round knockout

Macau, China, Nonito Donaire bt Simpiwe Vetyeka by fourth-round technical decision (WBA featherweight), Nicholas Walters bt Vic Darchinyan by fifth-round knockout (WBA featherweight), Evgeny Gradovich bt Alexander Miskirtchian by unanimous decision (IBF featherweight)

Krefeld, Germany, Sam Soliman bt Felix Sturm by unanimous decision (IBF middleweight)

Mexico City, Mexico, Carlos Cuadras bt Srisaket Sor Rungvisai by technical decision (WBC super-flyweight)

JUNE

7: New York, USA, Miguel Cotto bt Sergio Martinez by 10th-round TKO (WBC middleweight)

Newcastle, England, Paul Butler bt Stuart Hall by split-decision (IBF bantamweight)

14: New York, USA, Chris Algieri bt Ruslan Provodnikov by split decision (WBO light-welterweight), Demetrius Andrade bt Brian Rose by seventh-round stoppage (WBO light-middleweight)

21: Los Angeles, USA, Vasyl Lomachenko bt Gary Russell Jr by majority decision (vacant WBO featherweight)

Monte Carlo, Martin Murray bt Max Bursak by unanimous decision, Hekkie Budler bt Pigmy Muangchaiyaphum Kokietgym by eighth-round KO (WBO strawweight)

27: Glasgow, Dejan Zlaticanin bt Ricky Burns by split decision (WBC international lightweight), Willie Limond bt Curtis Woodhouse by majority decision (British/Commonwealth light-welterweight)

28: Omaha, USA, Terence Crawford bt Yuriorkis Gamboa by ninth-round KO (WBO lightweight)

JULY

6: Grozny, Russia, Ruslan Chagaev bt Fres Oquendo by majority decision (vacant WBA 'regular' heavyweight)

10: Miami, USA, Rances Barthelemy bt Argenis Mendez by unanimous decision (IBF super-featherweight)

12: Las Vegas, USA, Saul Alvarez bt Erislandy Lara by split decision (non-title light-middleweight), Tomoki Kameda bt Pungluang Sor Singyu by seventh-round KO (WBO bantamweight)

Liverpool, England: Nathan Cleverly bt Alejandro Emilio Valori by fourth-round KO, Tony Bellew bt Julio Cesar dos Santos by fifth-round KO, Callum Smith bt Vladine Biosse by unanimous decision (WBC international super-middleweight), Rocky Fielding bt Noe Gonzalez by fifth-round KO (WBC inter-continental super-middleweight), Anthony Joshua bt Matt Skelton by second-round KO, Anthony Ogogo bt Wayne Reed by fifth-round KO, Luke Campbell bt Craig Woodruff on points.

London, Richard Commey bt Gary Buckland by unanimous decision (vacant Commonwealth lightweight)

19: Macau, China, Guillermo Rigondeaux bt Sod Kokietgym by first-round KO (WBA/WBO super-bantamweight)