දකුණු සුඩානයේ දරුණු සාගතයක්

අවසාන යාවත්කාලීන කිරීම :  2014 ජූලි 26 සෙනසුරාදා - 13:26 GMT

ආහාර ලබා ගැනීමට පෝලිමේ සිටින දකුණු සුඩාන මව්වරු

දකුණු සුඩානයේ ආහාර හිඟය ලොව දරුණුතම සාගතය ලෙස හඳුන්වන එක්සත් ජාතීන්ගේ ආරක්ෂක මණ්ඩලය දකුණු සුඩානය සඳහා ලබා දෙන බවට පොරොන්දු වූ ඩොලර් මිලියන හයසීයක ආධාර මුදල් ලබා දීමට පියවර ගන්නා ලෙස පොරොන්දු දුන් රටවලින් ඉල්ලා සිටියි.

දකුණු සුඩාන කැරලිකරුවන් සහ එරට හමුදාව අතර පවතින යුද ගැටුම් නිසා දරුණු ආහාර අහේනියකට රට මුහුණ පානු ඇති බවට ද ආරක්ෂක මණ්ඩලය අනතුරු අඟවයි.

කඩිනම් ක්‍රියාමාර්ගයක් නොගතහොත් මේ වසරේ දී ළමුන් පනස් දහසක් පමණ මන්දපෝෂණයෙන් මිය යා හැකි බවට අනතුරු අඟවන ලෝක ආහාර සංවිධානය තව දුරටත් කියා සිටියේ ලක්ෂ හතළිහක් පමණ ජනතාව ඉතා දරුණු ආහාර හිඟයකට මුහුණ පා සිටින බවයි.

BBC © 2014 බීබීසී නොවන වෙබ් අඩවිවල අන්තර්ගතය පිළිබඳව බීබීසීය වගකීමෙන් නොබැඳේ

මෙම වෙබ් අඩවිය හොඳින්ම කියවිය හැක්කේ style sheets (CSS) ක්‍රියාත්මක කොට තිබෙන අලුත්ම වෙබ් බ්‍රවුසරයක් හරහාය. ඔබේ වත්මන් වෙබ් බ්‍රවුසරය මඟින් ඔබට මේ වෙබ් අඩවිය කියවිය හැකිමුත් එහි අඩංගු සියලු අංග පැහැදිලිව නැරඹීමට ඔබට අවස්ථාව නොලැබෙනු ඇත. ඔබේ වෙබ් බ්‍රවුසරයේ මෘදුකාංග යාවත්කාලින කිරීම හෝ ඔබට හැකිනම්  style sheets (CSS) ක්‍රියාත්මක කිරීම පිළිබඳව සලකා බලන්න.