ඔබාමා ජපානයේ පැත්ත ගනියි

අවසාන යාවත්කාලීන කිරීම :  2014 අප්‍රේල් 23 බදාදා - 08:28 GMT

දුපත් පිලිබඳ ප්‍රශ්නය ආරක්ෂක සම්මුතිය මගින් ආවරණය වන බවයි ඔහු පවසන්නේ

ජපානය හා චීනය අතර අමනාපයකට හේතු වී ඇති දුපත්වල අයිතිය පිලිබඳ ප්‍රශ්ණය ද වොෂින්ටනය හා ටෝකියෝව අත්සන් තබා ඇති ආරක්ෂක සම්මුතිය මගින් ආවරණය වන හෙයින් දුපත් පිලිබඳ ප්‍රශ්නයේදී ඇමරිකාවේ සහය ජපානයට ලැබෙන බව ඇමරිකානු ජනාධිපති ඔබාමා පැවසීය.

ආසියානු සංචාරය ඇරඹීමට පෙර ජපන් පුවත්පතක් සමග කළ සාකච්චාවක දී අදහස් දැක්වූ ජනාධිපති ඔබාමා කියා සිටියේ නැගෙනහිර චීන මුහුදේ ඇති ජනශුන්‍ය දුපත් වල අයිතිය පිලිබඳ ජපානයට ඇති අයිතිය සුළු කොට තැකීමේ ඕනෑම උත්සාහයකට ඇමරිකාව විරුද්ධ වන බවයි.

ටෝකියෝව හා බෙයිජිං අතර අමනාපකම් වැඩි දියුණු වූ අවස්ථාවල ඇමරිකාව සහය පළ කළ අවස්ථා තිබුණ ද ඇමරිකානු ජනාධිපතිවරයා විසින් මෙසේ විශේෂ සහයෝගය පළ කිරීමක් සිදු වූ ප්‍රථම අවස්ථාව මෙයයි.

ජනාධිපතිවරයා මෙම සංචාරයේ දී දකුණු කොරියාවේ, පිලිපීනයේ හා මැලේසියාවේ ද සංචාරය කිරීමට නියමිතය.

වැඩි තොරතුරු සඳහා

සබැඳි තේමා

BBC © 2014 බීබීසී නොවන වෙබ් අඩවිවල අන්තර්ගතය පිළිබඳව බීබීසීය වගකීමෙන් නොබැඳේ

මෙම වෙබ් අඩවිය හොඳින්ම කියවිය හැක්කේ style sheets (CSS) ක්‍රියාත්මක කොට තිබෙන අලුත්ම වෙබ් බ්‍රවුසරයක් හරහාය. ඔබේ වත්මන් වෙබ් බ්‍රවුසරය මඟින් ඔබට මේ වෙබ් අඩවිය කියවිය හැකිමුත් එහි අඩංගු සියලු අංග පැහැදිලිව නැරඹීමට ඔබට අවස්ථාව නොලැබෙනු ඇත. ඔබේ වෙබ් බ්‍රවුසරයේ මෘදුකාංග යාවත්කාලින කිරීම හෝ ඔබට හැකිනම්  style sheets (CSS) ක්‍රියාත්මක කිරීම පිළිබඳව සලකා බලන්න.