විශ්මිත ද්‍රව්‍යයකින් සංවේදී උපත් පාලන කොපුවක්?

අවසාන යාවත්කාලීන කිරීම :  2013 නොවැම්බර් 23 සෙනසුරාදා - 17:39 GMT
GRAPHENE

ග්රෆීඒන් (Graphene) ඉතා විශ්මිත ගුණාංග වලින් සමන්විත ද්‍රව්‍යයක් සේ සැලකේ.

මෙම ද්‍රව්‍යය යොදා උපත් පාලන කොපු නිෂ්පාදනය කල හැකි දැයි පර්යේෂණ කිරීම සඳහා බිල් ගේට්ස් සහ බිලින්ඩා ගේට්ස් විසින් ඩොලර් ලක්ෂයක් බ්‍රිතාන්‍යයේ මැන්චෙස්ටේර් හි පිහිටි ජාතික ග්රෆීඒන් පර්යේෂණ මධ්‍යස්ථානය වෙත ලබාදී තිබේ.

ග්රෆීඒන් ඉතා ශක්තිමත් සහ සංවේදී ද්‍රව්‍යයක් සේ හඳුනාගෙන ඇත.මෙම ද්‍රව්‍යය සොයාගත් මැන්චෙස්ටේර් විශ්ව විද්‍යාලයේ ශ්‍රීමත් ආන්ද්රේ ගෙඉම් සහ ශ්‍රීමත් කොස්තයා නොවෙසොලොවේ වෙත 2010 වසරේ නොබෙල් ත්‍යාගය හිමිවිය.

මෙම ද්‍රව්‍යය සහ රබර් මිශ්‍ර කොට නිෂ්පාදනය කෙරෙන උපත් පලාන කොපු ලිංගික හැසිරීම වඩාත් ප්‍රිය ජනක කරන හෙයින් කෙරෙන ඒ තුලින් වඩාත් යහපත් ලිංගික සෞඛයයක් ඇති කර ගැනීමට පිටිවහලක් ලැබෙන බවයිඒ පිළිබඳව පර්යේෂණ පවත්වන ආචාර්ය අරවින්ද් විජයරාගවන් කියා සිටියේ.

‘ දැනට තිබෙන තත්වයන් යටතේ ග්රෆීඒන් මිල අධිකයි. ඒ නිසා පහසු මිලට කොන්ඩම් සහ නිෂ්පාදනය කරන්න අමාරුයි.එත් විශාල ප්‍රමාණයක් නිෂ්පාදනය කෙරෙනවා නම් මිල පහත වැටෙන්න පුළුවන්' යැයි ආචාර්ය අරවින්ද් විජයරාගවන් වැඩි දුරටත් ප්‍රකාශ කළේය.

BBC © 2014 බීබීසී නොවන වෙබ් අඩවිවල අන්තර්ගතය පිළිබඳව බීබීසීය වගකීමෙන් නොබැඳේ

මෙම වෙබ් අඩවිය හොඳින්ම කියවිය හැක්කේ style sheets (CSS) ක්‍රියාත්මක කොට තිබෙන අලුත්ම වෙබ් බ්‍රවුසරයක් හරහාය. ඔබේ වත්මන් වෙබ් බ්‍රවුසරය මඟින් ඔබට මේ වෙබ් අඩවිය කියවිය හැකිමුත් එහි අඩංගු සියලු අංග පැහැදිලිව නැරඹීමට ඔබට අවස්ථාව නොලැබෙනු ඇත. ඔබේ වෙබ් බ්‍රවුසරයේ මෘදුකාංග යාවත්කාලින කිරීම හෝ ඔබට හැකිනම්  style sheets (CSS) ක්‍රියාත්මක කිරීම පිළිබඳව සලකා බලන්න.