භීතිය පතුරවන SMS කෙටි පණිවුඩ

අවසාන යාවත්කාලීන කිරීම :  2014 අගෝස්තු 6 බදාදා - 17:05 GMT

ශ්‍රව්‍ය දෘශ්‍ය වාදනය

මුස්ලිම් ප්‍රජාව අතර භීතිය පැතිර යන SMS පණිවුඩ යැවූ බවට සැක පිට අඩංගුවට ගත් හතර දෙනකු රිමාන්ඩ් භාරයේ තැබීමට අධිකරණය නියෝග කරයි.

නරඹන්න​mp4

මෙය වාදනය කිරීම සඳහා අලුත්ම Flash Player බාගතකලයුතු අතර Java Script අනිවාර්යයෙන්ම ක්‍රියාත්මක කළයුතුය

Windows player යොදාගෙන වාදනය කරන්න

භීතිය පතුරවන SMS කෙටි පණිවුඩ

00:01:42

මුස්ලිම් ප්‍රජාව අතර භීතිය පැතිර විය හැකි ආකාරයේ කෙටි පණිවුඩ (SMS ) යැවූ බවට එල්ල කෙරුණු චෝදනා මත අත් අඩංගුවට ගැනුණු මුස්ලිම් ජාතිකයින් හතර දෙනෙකු රිමාන්ඩ් භාරයේ තැබීමට කොළඹ මහේස්ත්‍රාත් අධිකරණය නියෝග කරයි.

සැකකරුවන් අධිකරණයට ඉදිරිපත් කරමින් කරුණු දැක්වූ රහස් පොලිසිය කියා සිටියේ මුස්ලිම් ජනතාව භීතියට පත් කරවන ආකාරයේ කෙටි පණිවුඩ බෙදා හරිමින් පවතින බවට ලැබුණු තොරතුරක් මත පරීක්ෂණ ආරම්භ කළ බවයි.

අදාළ කෙටි පණිවුඩ, අත්අඩංගුවට පත් වූ සැකකරුවන්ගේ ජංගම දුරකථන වලින් යවා ඇති බව අනාවරණය වී ඇති බව සඳහන් කල පොලිසිය, ඒ සමඟ ජාත්‍යන්තර සම්බන්ධයක් ඇත්දැයි සොයා බලා පරීක්ෂණ පැවැත්වීමට අවශ්‍ය හෙයින් සැකකරුවන් රිමාන්ඩ් භාරයට පත් කරන මෙන් ඉල්ලා සිටියේය.

හිතවතුන් අතර කෙටි පණිවිඩ

ඊට විරෝධය පළ කළ විත්ති පාර්ශවයේ නීතිවේදීන් අධිකරණය හමුවේ කියා සිටියේ විත්තිකරුවන් සිදු කර ඇත්තේ කුවේට් රාජ්‍යයේ සිටින තම මිතුරකු එවූ කෙටි පණිවුඩයක් තම හිතවතුන්ට යොමු කිරීම පමණක් බවයි.

පසුගිය තිස් වනදා 'ලංකා ඊනිව්ස් වෙබ්' අඩවියේ පළ වූ පුවතක් මෙම කෙටි පණිවුඩය සමග අමුණා තිබූ බව සඳහන් කළ විත්ති පාර්ශවයේ නීතිඥ එම්.එම්.සුහයිර් එය වරදක් වන්නේ කෙසේදැයි ප්‍රශ්න කළේය.

‘මේ ප්‍රවෘත්තිය මුලින්ම පළ කර තිබුණේ ලංකා ඊනිවුස් වෙබ් අඩවියේ. එම වෙබ් අඩවියට විරුද්ධව ක්‍රියාමාර්ග නොගන්නා රහස් පොලිසිය මෙම සැකකරුවන් අත් අඩංගුවට ගැනීම නීති විරෝධියි.’ යනුවෙන් පැවසූ නීතිවේදි එම්.එම්.සුහයිර්, රජය මුස්ලිම් ජනතාව මෙසේ පීඩාවට පත් කරන්නේ ඇයි දැයි ප්‍රශ්න කරයි.

බස්නාහිර පළාත් සභා මන්ත්‍රී මුජිබර් රහ්මන් අදහස් දක්වමින් කියා සිටියේ ජාත්‍යන්තර වශයෙන් අප්‍රසාදයට පත් වෙමින් සිටින රජය, සත්‍යය තොරතුරු බෙදා හරින පුද්ගලයන් බිය ගැන්වීම සඳහා මෙවැනි අත්අඩංගුවට ගැනීම් සිදු කරන බවයි.

සැකකරුවන් අගෝස්තු දහඅට වනදා දක්වා රිමාන්ඩ් භාරයේ තැබීමට නියම කල අධිකරණය එදිනට පරීක්ෂණවල ප්‍රගතිය දැක්වෙන වාර්තාවක් ඉදිරිපත් කරන මෙන් පොලිසියට නියම කළේය.

BBC © 2014 බීබීසී නොවන වෙබ් අඩවිවල අන්තර්ගතය පිළිබඳව බීබීසීය වගකීමෙන් නොබැඳේ

මෙම වෙබ් අඩවිය හොඳින්ම කියවිය හැක්කේ style sheets (CSS) ක්‍රියාත්මක කොට තිබෙන අලුත්ම වෙබ් බ්‍රවුසරයක් හරහාය. ඔබේ වත්මන් වෙබ් බ්‍රවුසරය මඟින් ඔබට මේ වෙබ් අඩවිය කියවිය හැකිමුත් එහි අඩංගු සියලු අංග පැහැදිලිව නැරඹීමට ඔබට අවස්ථාව නොලැබෙනු ඇත. ඔබේ වෙබ් බ්‍රවුසරයේ මෘදුකාංග යාවත්කාලින කිරීම හෝ ඔබට හැකිනම්  style sheets (CSS) ක්‍රියාත්මක කිරීම පිළිබඳව සලකා බලන්න.