ශ්‍රී ලංකාවේ ආයෝජනයට දොර විවෘතයි - මහ බැංකු අධිපති

අවසාන යාවත්කාලීන කිරීම :  2014 මැයි 30 සිකුරාදා - 17:13 GMT

ශ්‍රව්‍ය දෘශ්‍ය වාදනය

වාර්ෂිකව ඩොලර් මිලියන 900 කට වැඩි විදේශ ආයෝජනයක් සිදුවන බව ශ්‍රී ලංකා මහ බැංකු අධිපති අජිත් නිවාඩ් කබ්රාල් ප්‍රකාශ කරයි.

සවන් දෙන්න​mp3

මෙය වාදනය කිරීම සඳහා අලුත්ම Flash Player බාගතකලයුතු අතර Java Script අනිවාර්යයෙන්ම ක්‍රියාත්මක කළයුතුය

Windows player යොදාගෙන වාදනය කරන්න

ශ්‍රී ලංකාවේ ආයෝජනයට දොර විවෘතයි - මහ බැංකු අධිපති

00:03:26

ශ්‍රී ලංකාවේ ඍජු විදේශ ආයෝජන වලට එක්තරා බලබෑමක් දක්නට ඇතත් පසුගිය වසර හතර තුළ වාර්ෂිකව ඩොලර් මිලියන 900 කට වැඩි විදේශ ආයෝජනයක් සිදු වන බව ශ්‍රී ලංකා මහ බැංකු අධිපති අජිත් නිවාඩ් කබ්රාල් ප්‍රකාශ කරයි.

නමුත් ඊට කලින් 2006 වසර දක්වා ශ්‍රී ලංකා ආර්ථිකයේ වාර්තා වූයේ වසරකට ඩොලර් මිලියන 200 ක විදේශ ආයෝජන පමණක් බවයි ඔහු බීබීසී යේ ව්‍යපාර කටයුතු පිලිබඳ අංශය සමඟ සාකච්ජාවකට එක්වෙමින් ප්‍රකාශ කළේ.

විදේශ ආයෝජනවලින් වැඩි ප්‍රමාණයක් ශ්‍රී ලංකාවට ලැබෙන්නේ චීනයෙන් බවත් ශ්‍රී ලංකාව චීන ආර්ථික අධිරාජ්‍යයේ කොටසක් බවට පත්වෙමින් සිටින බවට කෙනෙකුට තර්ක කරන්නට නොහැකිදැයි ශ්‍රී ලංකා මහ බැංකු අධිපති වරයා වෙත ප්‍රශනයක් ඉදිරිපත් කළ විට ඔහු කියා සිටියේ ණය දෙන රටවල් සමඟ ආර්ථික සම්බන්ධතා ඇතිවීම හැමතැනකම සිදුවෙන බවයි.

මීට සති දෙකකට කලින් ඇමරිකාවේ ධවල මන්දිරයේ ප්‍රවෘත්ති සාකච්ඡාවක් පැවතී බව සඳහන් කළ ඔහු, ඇමරිකා එක්සත් ජනපදයේ ඉදිරි කාලය තුළ සිදු කෙරෙන යටිතල පහසුකම් වැඩි දියුණු කිරීම් සඳහා ඩොලර් ට්‍රිලියන 11 වැය කෙරෙන බවත් එම මුදලින් වැඩි ප්‍රමාණයක් ඇමරිකාව චීනයෙන් බලාපොරොත්තුවන බව එහිදී ප්‍රකාශ වූ බවත් සඳහන් කළේය.

“ශ්‍රී ලංකාවට හැකිවෙලා තියෙනවා චීන ආයෝජන ගෙන්වා ගන්න. ඒත් එක්කම ඇමරිකා එක්සත් ජනපදය, යුරෝපා සංගමය සහ බ්‍රිතාන්‍යයෙන් භාණ්ඩාගාර බිල්පත් සහ බැඳුම්කර මගින් ශ්‍රී ලංකාවට බොහෝ ආයෝජන ලැබිල තියෙනවා” ඔහු ප්‍රකාශ කළේය.

BBC © 2014 බීබීසී නොවන වෙබ් අඩවිවල අන්තර්ගතය පිළිබඳව බීබීසීය වගකීමෙන් නොබැඳේ

මෙම වෙබ් අඩවිය හොඳින්ම කියවිය හැක්කේ style sheets (CSS) ක්‍රියාත්මක කොට තිබෙන අලුත්ම වෙබ් බ්‍රවුසරයක් හරහාය. ඔබේ වත්මන් වෙබ් බ්‍රවුසරය මඟින් ඔබට මේ වෙබ් අඩවිය කියවිය හැකිමුත් එහි අඩංගු සියලු අංග පැහැදිලිව නැරඹීමට ඔබට අවස්ථාව නොලැබෙනු ඇත. ඔබේ වෙබ් බ්‍රවුසරයේ මෘදුකාංග යාවත්කාලින කිරීම හෝ ඔබට හැකිනම්  style sheets (CSS) ක්‍රියාත්මක කිරීම පිළිබඳව සලකා බලන්න.