යාපනය සරසවි ඇදුරෝ උද්ඝෝෂණයක

අවසාන යාවත්කාලීන කිරීම :  2014 මැයි 9 සිකුරාදා - 16:40 GMT

යාපනය විශ්ව විද්‍යාලයේ ආචාර්යවරුන් පිරිසක් යාපනය විශ්ව විද්‍යාලය ඉදිරිපිටදී අද සිකුරාදා උද්ඝෝෂණයක නිරත වුනේ තම ආරක්ෂාව සම්බන්ධයෙන් විශාල තර්ජනයක් මේ වන විට විවිධ පාර්ශව වලින් එල්ල වෙමින් තිබෙන බව පවසමින්.

යාපනය විශ්වවිද්‍යල‍යේ ආචාර්යවරුන් එල්.ටී.ටී.ඊ. ක්‍රියාකාරකම් වලට සම්බන්ධ වෙමින් එල්.ටී.ටී.ඊ.යට යළි පණදීමට සූදානම් බව පැවසෙන පත්‍රිකා මීට දින දෙකකට ඉහතදී විශ්ව විද්‍යාලය හා ඒ අවට පළාත්වල කිසියම් පිරිසක් විසින් බෙදා හැර තිබේ.

ජීවිත තර්ජන

මේ නිසා තම ජීවිතවලට විශාල තර්ජනයක් එල්ලවී ඇති බව ප්‍රකාශ කරන විශ්ව විද්‍යාල ආචාර්යවරු මෙම පත්‍රිකා ව්‍යාපාරයට රජය හා රජයට සම්බන්ධ දේශපාලන පක්ෂද ආරක්ෂක අංශද සම්බන්ධ බවට තමන් සැකකරන්නේ යැයිද පවසති.

යාපනය විශ්ව විද්‍යාල ආචාර්යවරු වහාම මේ තත්ත්වය නතර කිරීමට පියවර ගන්නා ලෙස විශ්වවිද්‍යාල බලධාරීන් ඇතුලු වගකිව යුත්තන්ගෙන් ඉල්ලා සිටිති.

අසාධාරණ ක්‍රියාවක්

මේ අතර ලබන මැයි මස 16 වෙනිදා සිට 20 වෙනිදා දක්වා යාපනය විශ්ව විද්‍යාලය කිසිදු හේතුවක් නොමැතිව වසා දැමීමට පියවර ගෙන තිබීම අසාධාරණ ක්‍රියාවක් ලෙසද ඔවුහු පෙන්වා දෙති.

යාපනය විශ්ව විද්‍යාලය මෙම කාලය තුළ වසාදැමීමට හේතුව කුමක්දැයි කොළඹ බී.බී.සී.වාර්තාකරු අසාම් අමීන් කෙහෙළිය රඹුක්වැල්ල ඇමතිවරයාගෙන් විමසුවිට ඔහු කියා සිටියේ බුද්ධි අංශ විසින් සිදුකළ දැණුම් දීමකට අනුව විශ්ව විද්‍යාලය වසා දමා ඇති බවයි.

බුද්ධි අංශ දැනුම්දීම්

අවසන් යුද සැමරුම් කාලයේදී මියගිය එල්.ටී.ටී.ඊ.සාමාජිකයින් සිහි කිරීම පිණිස මේ කාලය තුල සංවිධානාත්මක උත්සව පැවැත්විය හැකි බවට බුද්ධි අංශ දැනුම් දී ඇති බවයි ඇමතිවරයා පැවසුවේ.

පසුගිය වසරේද යාපනය විශ්වවිද්‍යල‍ය තුල එවැනි සිදුවීම් ඇතිවූ බවද ඇමතිවරයා සඳහන් කළේය.

වැඩි තොරතුරු සඳහා

BBC © 2014 බීබීසී නොවන වෙබ් අඩවිවල අන්තර්ගතය පිළිබඳව බීබීසීය වගකීමෙන් නොබැඳේ

මෙම වෙබ් අඩවිය හොඳින්ම කියවිය හැක්කේ style sheets (CSS) ක්‍රියාත්මක කොට තිබෙන අලුත්ම වෙබ් බ්‍රවුසරයක් හරහාය. ඔබේ වත්මන් වෙබ් බ්‍රවුසරය මඟින් ඔබට මේ වෙබ් අඩවිය කියවිය හැකිමුත් එහි අඩංගු සියලු අංග පැහැදිලිව නැරඹීමට ඔබට අවස්ථාව නොලැබෙනු ඇත. ඔබේ වෙබ් බ්‍රවුසරයේ මෘදුකාංග යාවත්කාලින කිරීම හෝ ඔබට හැකිනම්  style sheets (CSS) ක්‍රියාත්මක කිරීම පිළිබඳව සලකා බලන්න.