ඇමරිකාවෙන් ‘ජාත්‍යන්තර පරීක්ෂණ’ යෝජනාවක්

අවසාන යාවත්කාලීන කිරීම :  2014 ජනවාරි 7 අඟහරුවාදා - 18:33 GMT

යුද අපරාධ චෝදනා ප්‍රතික්ෂේප කරන රජය පවසන්නේ තමන් 'මානුෂික මෙහෙයුමක්' දියත් කළ බවයි.

ශ්‍රී ලංකාවේ රජය එල්ටීටීඊ සංවිධානය පරදවා ලූ යුද්ධයේ දී සිදු වූ යුද අපරාධ පිළිබඳ චෝදනා ස්වාධීන ජාත්‍යන්තර පරීක්ෂණයකින් විභාග කිරීමේ යෝජනාවක් එක්සත් ජාතීන් හමුවට ගෙන ඒමට ඇමරිකා එක්සත් ජනපදය තීරණය කොට ඇතැයි දෙමළ ජාතික සන්ධානය පවසයි.

මාර්තුවේ රැස්වන එක්සත් ජාතීන්ගේ මානව හිමිකම් මණ්ඩලයේ දී යෝජනාව ගෙන ඒම සඳහා තවත් රටවල් 47ක් සමග සාකච්ඡා කරන වග යුද අපරාධ සම්බන්ධ ඇමෙරිකා එක්සත් ජනපද තානාපති මෙතැන ඔබන්න​ ස්ටීවන් ජේ රැප් අඟහරුවාදා තමන් සහ මාවයි සේනාධිරාජා මන්ත්‍රීවරයා සමග කොළඹ පැවති සාකච්ඡාවක දී ප්‍රකාශ කළ බවයි එම් ඒ සුමන්දිරන් මන්ත්‍රීවරයා බීබීසී සංදේශය සමග කියා සිටියේ.

දමිළ ජාතික සන්ධාන මන්ත්‍රීවරයා වැඩි දුරටත් ප්‍රකාශ කළ පරිදි ඉකුත් මාර්තුවේ දී මානව හිමිකම් මණ්ඩලය සම්මත කර ගත් යෝජනාවෙන් ඉල්ලා තිබුණු පරිදි ශ්‍රී ලංකාවේ රජය යුද අපරාධ චෝදනා සම්බන්ධයෙන් විශ්වසනීය පරීක්ෂණයක් පැවැත්වීමට පියවර නො ගත් බව ඇමරිකා එක්සත් ජනපදය ඇතුළු ජාත්‍යන්තර ප්‍රජාවේ පිළිගැනීමයි.

ජාත්‍යන්තර ස්වාධීන පරීක්ෂණයක් සඳහා යෝජනාවක් ගෙන ඒමට එක්සත් ජනපදය පෙළඹී ඇත්තේ ඒ නිසා බවයි සුමන්දිරන් මන්ත්‍රී වරයා ප්‍රකාශ කළේ.

එල්ටීටීඊ යට එරෙහි චෝදනා

ශ්‍රී ලංකාවේ රජයට මෙන් ම එල්ටීටීඊ සංවිධානයට ද එල්ල වන යුද අපරාධ පිළිබඳ චෝදනා එවැනි පරීක්ෂණයකින් විමර්ශනය කළ හැකි බව ඔහු ප්‍රකාශ කරයි.

2009 මැයි මාසයෙන් පසු උතුරේ දෙමළ ජනතාවට එරෙහිව සිදු වන පීඩා පිළිබඳ ව විභාග කිරීමට යොමු වන ලෙස ද දමිළ ජාතික සන්ධානය යුද අපරාධ සම්බන්ධ ඇමෙරිකා එක්සත් ජනපද තානාපති වරයා ගෙන් ඉල්ලා සිටි බවත් සුමන්දිරන් මන්ත්‍රී වරයා කියා සිටියේය.

එම් ඒ සුමන්දිරන් මන්ත්‍රීවරයා සමග පැවැත්වූ සාකච්ඡාවට සවන් දෙන්න බදාදා සංදේශයෙන්.

වැඩි තොරතුරු සඳහා

BBC © 2014 බීබීසී නොවන වෙබ් අඩවිවල අන්තර්ගතය පිළිබඳව බීබීසීය වගකීමෙන් නොබැඳේ

මෙම වෙබ් අඩවිය හොඳින්ම කියවිය හැක්කේ style sheets (CSS) ක්‍රියාත්මක කොට තිබෙන අලුත්ම වෙබ් බ්‍රවුසරයක් හරහාය. ඔබේ වත්මන් වෙබ් බ්‍රවුසරය මඟින් ඔබට මේ වෙබ් අඩවිය කියවිය හැකිමුත් එහි අඩංගු සියලු අංග පැහැදිලිව නැරඹීමට ඔබට අවස්ථාව නොලැබෙනු ඇත. ඔබේ වෙබ් බ්‍රවුසරයේ මෘදුකාංග යාවත්කාලින කිරීම හෝ ඔබට හැකිනම්  style sheets (CSS) ක්‍රියාත්මක කිරීම පිළිබඳව සලකා බලන්න.