ශ්‍රී ලංකාවේ සෑම පුරවැසියෙක්ම 'ලක්ෂ තුනක් ණයයි'

අවසාන යාවත්කාලීන කිරීම :  2013 නොවැම්බර් 26 අඟහරුවාදා - 12:22 GMT

ශ්‍රව්‍ය දෘශ්‍ය වාදනය

ශ‍්‍රී ලංකාවේ සෑම පුරවැසියෙකුම පසුගිය වසර වන විට රුපියල් තුන් ලක්ෂ විසි එක් දහස් හාර සිය හැත්තෑ දෙකක් ණය බව ශ්‍රී ලංකා ආණ්ඩුව පවසයි.

සවන් දෙන්න​mp3

මෙය වාදනය කිරීම සඳහා අලුත්ම Flash Player බාගතකලයුතු අතර Java Script අනිවාර්යයෙන්ම ක්‍රියාත්මක කළයුතුය

Windows player යොදාගෙන වාදනය කරන්න

ශ‍්‍රී ලංකාවේ සෑම පුරවැසියෙකුම පසුගිය වසර වන විට රුපියල් ලක්ෂ තුනකට වැඩි මුදලක් ණය බව ශ්‍රී ලංකා ආණ්ඩුව පවසයි.

"මේ වසර මැද භාගය වන විට ශ්‍රී ලංකාවේ නොපියවූ ඒක පුද්ගල ණය රුපියල් 321,472 ක්"

නියෝජ්‍ය මුදල් අමාත්‍ය සරත් අමුණුගම ඒ බව කියා සිටියේ පාර්ලිමේන්තුවේ පැවැත්වෙන අය වැය කාරක සභා අවස්ථා විවාදයේ දී එක්සත් ජාතික පක්ෂ පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රි සුජීව සේරසිංහ මතු කළ ප්‍රශ්නයකට පිළිතුරු දෙමින්.

2013 සැප්තැම්බර් මාසය අග වන විට වාණිජ බැංකුවල වත්කම්ද ඇතුලත්ව සම්පූර්ණ දල විදේශ සංචිත ප්‍රමාණය ඩොලර් බිලියන 8.3 ක් බව සඳහන් කළ අමාත්‍යවරයා, 2013 ජුනි අග වන විට රජයේ නොපියවූ රාජ්‍ය ණය ප්‍රමාණය රුපියල් බිලියන 6518 ක් බවද කියා සිටියේය.

ඒ අනුව මේ වසර මැද භාගය වන විට ශ්‍රී ලංකාවේ නොපියවූ ඒක පුද්ගල ණය රුපියල් 321,472 ක්.

'ණය සීලිමට යටත්'

2011 වසරේදී ශ්‍රී ලංකා රජයේ මුළු ණය ප්‍රමාණය රුපියල් බිලියන 5133 ක් බව පවසන අමාත්‍යවරයා, 2012 දී එය රුපියල් බිලියන් 6000 ක් දක්වා ඉහල ගිය බවද සේනසිංහ මන්ත්‍රීවරයාගේ ප්‍රශ්නයට පිළිතුරු දෙමින් සඳහන් කළේය.

නියෝජ්‍ය අමාත්‍ය අමුණුගම වෙත එහිදී ප්‍රශ්නයක් මතු කළ ජනතා විමුක්ති පෙරමුණේ පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී සුනිල් හඳුන්නෙත්ති, 2012 වසරේ ලබා ගත් සම්පූර්ණ ණය ප්‍රමාණයට වැඩි ණය මුදලක් මේ වසරේ මැද භාගය වන විට ලබා ගෙන තිබෙන බව පෙන්වා දුන්නේය.

කෙසේ නමුත් එය ශ්‍රී ලංකාවට දරා ගත නොහැකි ණය බරක් බවට මන්ත්‍රීවරයා කළ චෝදනාව ප්‍රතික්ෂේප කළ ඇමතිවරයා, ආණ්ඩුව ණය ලබා ගන්නේ පාර්ලිමේන්තුව විසින් සම්මත කරන ලද ණය සීලිමට යටත්ව බව කියා සිටියේය.

BBC © 2014 බීබීසී නොවන වෙබ් අඩවිවල අන්තර්ගතය පිළිබඳව බීබීසීය වගකීමෙන් නොබැඳේ

මෙම වෙබ් අඩවිය හොඳින්ම කියවිය හැක්කේ style sheets (CSS) ක්‍රියාත්මක කොට තිබෙන අලුත්ම වෙබ් බ්‍රවුසරයක් හරහාය. ඔබේ වත්මන් වෙබ් බ්‍රවුසරය මඟින් ඔබට මේ වෙබ් අඩවිය කියවිය හැකිමුත් එහි අඩංගු සියලු අංග පැහැදිලිව නැරඹීමට ඔබට අවස්ථාව නොලැබෙනු ඇත. ඔබේ වෙබ් බ්‍රවුසරයේ මෘදුකාංග යාවත්කාලින කිරීම හෝ ඔබට හැකිනම්  style sheets (CSS) ක්‍රියාත්මක කිරීම පිළිබඳව සලකා බලන්න.