ආගමික ප්‍රචණ්ඩතා 'වැලැක්වීමට දඬුවම් කරන්න'

අවසාන යාවත්කාලීන කිරීම :  2013 අගෝස්තු 11 ඉරිදා - 11:06 GMT

ශ්‍රව්‍ය දෘශ්‍ය වාදනය

ආගමික ප්‍රචණ්ඩත්වය වැළැක්වීම පිණිස ග්‍රෑන්ඩ්පාස් මුස්ලිම් පල්ලියට එල්ලවූ ප්‍රහාරයට සම්බන්ධ වැරදිකරුවන්ට දඬුවම් කරන්නැයි ඇමෙරිකා එක්සත් ජනපදය ශ්‍රී ලංකාවෙන් ඉල්ලයි.

නරඹන්න​mp4

මෙය වාදනය කිරීම සඳහා අලුත්ම Flash Player බාගතකලයුතු අතර Java Script අනිවාර්යයෙන්ම ක්‍රියාත්මක කළයුතුය

Windows player යොදාගෙන වාදනය කරන්න

ග්‍රෑන්ඩ්පාස් මුස්ලිම් පල්ලියට එල්ල වූ ප්‍රහාරය ගැන සිය බරපතල අවධානය පළ කරන ඇමෙරිකා එක්සත් ජනපදය, ආගමික ප්‍රචණ්ඩත්වය වැළැක්වීම පිණිස ප්‍රහාරයට සම්බන්ධ වැරදිකරුවන්ට දඬුවම් කරන්නැයි ශ්‍රී ලංකා ආණ්ඩුවෙන් ඉල්ලා සිටියි.

සෙනසුරාදා රාත්‍රියේ එල්ල වූ ප්‍රහාරය පිළිබඳව හදිසි නිවේදනයක් නිකුත් කරන කොළඹ පිහිටි එක්සත් ජනපද තානාපති කාර්යාලය, විශේෂයෙන්ම මෑත දී ශ්‍රී ලංකාවේ මුස්ලිම් ජනතාවට එල්ල වූ ප්‍රහාර මාලාවට තවත් ප්‍රහාරයක් එකතුවීම 'වඩාත් වියවුල්කාරී' බවයි, සඳහන් කරන්නේ.

"සියලුම ශ්‍රී ලංකාවාසීන්ගේ ආගම් ඇදහීමේ අයිතිය ආරක්ෂා කළ යුතුයි"

ඇමෙරිකානු තානාපති කාර්යාලය

ශ්‍රී ලංකා මුස්ලිම් කවුන්සිලය ප්‍රකාශ කරන පරිදි ගතව ගිය වසර ඇතුලත ප්‍රහාරවලට ලක් වී තිබෙන ශ්‍රී ලංකාවේ මුස්ලිම් දේවස්ථාන සංඛ්‍යාව විස්සකට අධිකයි.

"සියලුම ශ්‍රී ලංකාවාසීන්ගේ ආගම් ඇදහීමේ අයිතිය ආරක්ෂා කළ යුතු" බවත් ඇමෙරිකානු තානාපති කාර්යාලය නිකුත් කළ නිවේදනයේ සඳහන්.

පොලිස් ඇඳිරි නීතිය නිමා වී තිබුණත්, ඉරිදා දිනයේත් ග්‍රෑන්ඩ්පාස් හි නොසන්සුන් වාතාවරණයක් පැවති අතර, ඉරිදා සවස් යාමයේ යලිත් වරක් ගැටුම් හට ගැනීම හේතුවෙන් ග්‍රෑන්ඩ්පාස් පොලිස් වසම තුල ඉරිදා රාත්‍රියේ සිට සඳුදා උදෑසන දක්වා පොලිස් ඇඳිරි නීතිය පණවා තිබේ.

BBC © 2014 බීබීසී නොවන වෙබ් අඩවිවල අන්තර්ගතය පිළිබඳව බීබීසීය වගකීමෙන් නොබැඳේ

මෙම වෙබ් අඩවිය හොඳින්ම කියවිය හැක්කේ style sheets (CSS) ක්‍රියාත්මක කොට තිබෙන අලුත්ම වෙබ් බ්‍රවුසරයක් හරහාය. ඔබේ වත්මන් වෙබ් බ්‍රවුසරය මඟින් ඔබට මේ වෙබ් අඩවිය කියවිය හැකිමුත් එහි අඩංගු සියලු අංග පැහැදිලිව නැරඹීමට ඔබට අවස්ථාව නොලැබෙනු ඇත. ඔබේ වෙබ් බ්‍රවුසරයේ මෘදුකාංග යාවත්කාලින කිරීම හෝ ඔබට හැකිනම්  style sheets (CSS) ක්‍රියාත්මක කිරීම පිළිබඳව සලකා බලන්න.