හිජාබ් ඇඳුමට පාසල් දොරටු විවෘත වෙයි

අවසාන යාවත්කාලීන කිරීම :  2014 ජූලි 24 බ්‍රහස්පතින්දා - 11:06 GMT

ශ්‍රව්‍ය දෘශ්‍ය වාදනය

හිජාබ් ඇඳුමින් පාසලකට ඇතුළු වීමේ වරද කුමක්දැයි ප්‍රශ්න කළ අගවිනිසුරුවරයා අනවශ්‍ය ගැටුම් ඇති කර නොගන්නා ලෙසයි කියා සිටියේ.

නරඹන්න​mp4

මෙය වාදනය කිරීම සඳහා අලුත්ම Flash Player බාගතකලයුතු අතර Java Script අනිවාර්යයෙන්ම ක්‍රියාත්මක කළයුතුය

Windows player යොදාගෙන වාදනය කරන්න

හිජාබ් ඇඳුමට පාසල් දොරටු විවෘත වෙයි

00:00:58

මුස්ලිම් මවු වරුන්ට ඔවුන්ගේ පාරම්පරික හිජාබ් ඇඳුමින් පාසල්වලට ඇතුළු වීම තහනම් නො කරන මෙන් ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණය අධ්‍යාපන බලධාරීන්ට නියෝග කළේය.

මෙම නියෝගය කඩ කරන විදුහල්පතිවරුන්ට එරෙහිව දැඩි ක්‍රියාමාර්ග ගැනීමට සිදුවන බවයි තීන්දුව ප්‍රකාශයට පත් කරමින් අගවිනිසුරු මොහාන් පීරිස් කියා සිටියේ.

රාජගිරිය, ජනාධිපති බාලිකා විදුහලේ ඉගෙනුම ලබන මුස්ලිම් ජාතික දැරියකගේ මවකට පාරම්පරික හිජාබ් ඇඳුම ඇඳ පාසලට ඇතුළු වීම තහනම් කරමින් එහි විදුහල්පතිවරිය විසින් කරන ලද නියෝගයක් අභියෝගයට ලක් කරමින් ගොනු කළ පෙත්සමක තීන්දුව දෙමින් අගවිනිසුරුවරයා ඉහත කී තීන්දුව ප්‍රකාශය කල බව පෙත්සම්කාර පාර්ශවයේ නීතිවේදී එම්.එම්.සුහයිර් බීබීසී සංදේශයට ප්‍රකාශ කළේය.

“අධිකරණ පිළිබඳව අපි සතුටු වෙනවා. හිජාබ් ඇඳුම පිළිබඳව සමාජයේ දුර්මත රාශියක් පැතිරී තිබුණා. මේ තින්දුවත් සමගම ඒ සියල්ල බිඳ වැටුණා”යි කියා සිටි නීතිවේදී සුහයිර් එය මුස්ලිම් ජනතාවගේ අයිතීන් තහවුරු කෙරුණ නඩු තීන්දුවක් ලෙසයි හඳුන්වා දුන්නේ.

පෙත්සම විභාගයට කැඳවන ලද අවස්ථාවේ කරුණු දැක්වූ බස්නාහිර පළාත් අධ්‍යාපන අධ්‍යක්ෂකවරයා පෙත්සම්කාරියට හිජාබ් ඇඳුමින් රාජගිරිය,ජනාධිපති බාලිකා විදුහලට ඇතුළු වීමට පනවා තිබුණ තහනම ඉවත් කරන බව දැනුම් දුන්නේය.

මුස්ලිම් සංස්කෘතිය

එහෙත් පාසලට ඇතුළුවීමේ දී සිය අනන්‍යතාවය තහවුරු කර ගැනීමට පෙත්සම්කාරිය සහාය දිය යුතු බවට කොන්දේසියක් පනවන මෙන් ඔහු ඔහු අධිකරණයෙන් ඉල්ලීමක් කළේය.

එම ඉල්ලීමට අවසර ලබා දුන් අධිකරණය පෙත්සම්කාරියට හිජාබ් ඇඳුමින් පාසලට ඇතුළු වීමට ඉඩ දෙන ලෙසයි නියෝග කළේ.

පාරම්පරික හිජාබ් ඇඳුම ඇඳ පාසලකට ඇතුළු වීමේ වරද කුමක්දැයි ප්‍රශ්න කළ අගවිනිසුරුවරයා අනවශ්‍ය ගැටුම් ඇති කර නො ගැනීමට සියලු පාර්ශව වගබලා ගත යුතු බවයි කියා සිටියේ.

සියලු ජාතීන්ගේ සංස්කෘතික වටිනාකම් වලට ගරු කරන මෙන් අධ්‍යාපන බලධාරීන්ට උපදෙස් දෙන මෙන් නීතිපතිවරයාට නියම කල අගවිනිසුරුවරයා, නීති ගරුක පුරවැසියන්ට පමණක් සැම විටම අධිකරණයේ ආරක්ෂාව හිමි වන බවයි කියා සිටියේ.

BBC © 2014 බීබීසී නොවන වෙබ් අඩවිවල අන්තර්ගතය පිළිබඳව බීබීසීය වගකීමෙන් නොබැඳේ

මෙම වෙබ් අඩවිය හොඳින්ම කියවිය හැක්කේ style sheets (CSS) ක්‍රියාත්මක කොට තිබෙන අලුත්ම වෙබ් බ්‍රවුසරයක් හරහාය. ඔබේ වත්මන් වෙබ් බ්‍රවුසරය මඟින් ඔබට මේ වෙබ් අඩවිය කියවිය හැකිමුත් එහි අඩංගු සියලු අංග පැහැදිලිව නැරඹීමට ඔබට අවස්ථාව නොලැබෙනු ඇත. ඔබේ වෙබ් බ්‍රවුසරයේ මෘදුකාංග යාවත්කාලින කිරීම හෝ ඔබට හැකිනම්  style sheets (CSS) ක්‍රියාත්මක කිරීම පිළිබඳව සලකා බලන්න.