România la Olimpiada de la Atena

Camelia Potec - medalia de aur

Înotătoarea Camelia Potec a reuşit o victorie surprinzătoare în proba de 200 de metri liber
Seria medaliilor de aur pentru delegaţia României la Olimpiada de la Atena a fost deschisă însă de înotătoarea Camelia Potec, care a furnizat o mare surpriză câştigând medalia de aur în proba de 200 de metri liber.

Ea a terminat cursa cu timpul de un minut, 58 de secunde şi 3 sutimi. Camelia Potec a întors a patra la 50 şi 100 de metri, a şasea la 150 de metri, dar a avut un sprint final senzaţional.

Românca si-a luat revanşa astfel pentru eşecul de la 400 metri liber, unde a terminat a patra, cu toate că a reuşit o cursă în care a doborât recordul naţional.

"Mi-am zis că ar trebui să mă bucur fie şi numai pentru că m-am calificat în finală. Aveam însă ocazia să câştig o medalie, şi n-am ratat-o", a declarat Camelia Potec pentru site-ul oficial al Olimpiadei.