Ultima actualizare: 09 Iulie, 2006 - Published 20:47 GMT

Trimite unui prieten Versiune pentru tipărire
Italia câştigă Cupa Mondială la fotbal

Italia Campioană mondială
Italia a devenit pentru a patra oară campioană mondială la fotbal, învingând Franţa în finală, după prelungiri şi executarea loviturilor de departajare.

Franţa a deschis scorul repede, în minutul 5, din penalti, acordat în urma unui fault al lui Materazzi asupra lui Malouda. Zidane a transformat lovitura cu măiestrie: 1 - 0.

Bucuria francezilor a fost de scurtă durată. La un corner, Materazzi s-a revanşat, înălţându-se peste întreaga apărare franceză şi marcând cu capul.

Până la pauză italienii au dominat, iar Toni a lovit bara porţii dintr-o lovitură cu capul.

Franţa pierde cei mai buni jucători

Momentul de "nebunie" al lui Zidane care a dus la eliminarea sa de pe teren

După pauză însă, francezii au intrat pe teren mult mai hotărâţi şi au dominat, uneori categoric, fără însă a putea marca.

Viera şi Henry accidentaţi au fost schimbaţi, iar Zidane a fost eliminat de pe teren, ca urmare a loviturii cu capul aplicate lui Materazzi.

Scorul după 120 de minute a rămas 1- 1. Lipsiţi de cei mai buni trei jucători, francezii au cedat la penaltiuri.

A fost suficient ca Trezeguet să rateze un singur penalti, deoarece italienii nu au ratat nici o singură lovitură, câştigând cu 5 - 3.