Ultima actualizare: 07 Aprilie, 2006 - Published 03:53 GMT

Trimite unui prieten Versiune pentru tipărire
UEFA: meciul Steaua-Rapid s-a terminat la egalitate, 0-0

Steaua merge în semifinalele Cupei UEFA
Steaua şi Rapid au terminat la egalitate, 0-0, partida retur din cadrul sferturilor de finală ale Cupei UEFA, însă steliştii s-au calificat în faza următoare a competiţiei datorită golului marcat în deplasare, în tur scorul fiind 1-1.

Următorul adversar al Stelei va fi formaţia engleză Middlesbrough, care i-a eliminat pe elveţienii de la FC Basel cu scorul general de 4-3.

Comportarea suporterilor

Suporterii stelişti şi-au întâmpinat echipa favorită cântând şi fluturând mii de steaguri şi eşarfe roşu-albastre.

Însă, dincolo de spectacolul realizat de tribune, mai important a fost fair-play-ul de care au dat dovadă fanii stelişti, care au înţeles că orice manifestări rasiste sau violente ar putea dăuna propriei echipe.

Nu acelaşi lucru se poate spune şi despre suporterii rapidişti care, deşi şi-au încurajat în mod civilizat echipa pe durata întregii partide, au fost nemulţumiţi de rezultatul final şi au început să arunce cu diverse obiecte în teren, fiind necesară intervenţia jandarmilor.

O partidă echilibrată

Partida s-a desfăşurat într-o notă de echilibru, ocaziile de gol aparţinând ambelor echipe. În prima repriză Rapidul a avut mai multe şanse de a deschide scorul, însă atât Mugurel Buga cât şi Ionuţ Rada au ratat cadrul porţii steliste.

În repriza a doua, steliştii au fost cei care au irosit ocazii importante de a marca, însă până la urmă scorul a rămas 0 la 0 spre bucuria antrenorului Cosmin Olăroiu.

În schimb antrenorul Rapidului, Răzvan Lucescu, era foarte afectat de rezultat. El a precizat doar că echipa sa nu merita să fie eliminată şi a refuzat să răspundă la întrebările jurnaliştilor prezenţi la conferinţa de presă de după partidă.

Calificarea Stelei în semifinalele Cupei UEFA a fost sărbătorită de suporteri atât pe stadion cât şi în Piaţa Universităţii, gândul fanilor îndreptându-se acum spre finala de la Eindhoven.