BBC Audio Drama Awards 2016 Short List

Best Actress in an Audio Drama

  • Eve Myles in Frank and the Bear
  • Helen McCrory in The Pumpkin Eater
  • Monica Dolan in Vincent in Brixton
  • Sorcha Cusack in Juno and the Paycock
  • Sue Johnston in Love in Recovery
  • Susan Wokoma in Cuttin’ It

Best Scripted Comedy with a Live Audience

  • Andrew O’Neill: Pharmacist Baffler, by Andrew O’Neill
  • Dead Ringers, by Bill Dare, Jim Farthing, Jon Culshaw, Debra Stephenson, Lewis MacLeod
  • John Finnemore’s Souvenir Programme, by John Finnemore
  • Reluctant Persuaders Ep 3, by Chris Pye
  • The Big Broadcast: Snow, by Neil Brand
  • The Penny Dreadfuls Present: Macbeth Rebothered, by David Reed with Humphrey Ker

Best Online Only Audio Drama

  • Dark Shadows: Bloodlust, by Big Finish
  • Hood: King’s Command, by Spiteful Puppet Entertainment Ltd
  • Survivors: The Hunted, by Big Finish
  • The Judgement of Sherlock Holmes, by Big Finish
  • The Kindness of Time, by Rosie Boulton
  • The Omega Factor: The Old Gods, by Big Finish

Best Audio Drama (Adaptation)

  • A Place of Greater Safety, by Hilary Mantel, dramatized by Melissa Murray, producer Marc Beeby
  • Between the Ears: Mr Rainbow, dramatized by Sebastian Baczkiewicz from Franz Kafka, producer Joby Waldman
  • King Charles III, by Mike Bartlett, producer Toby Swift
  • The Last Days of Troy, dramatized from Homer by Simon Armitage, producer Sue Roberts
  • The Master and Margarita, by Mikhail Bulgakov, dramatized by Lucy Catherine, producer Sasha Yevtushenko
  • The Sea, the Sea, by Iris Murdoch, dramatized by Robin Brooks, producer Fiona McAlpine
  • The Song of Hiawatha, by Henry Wadsworth Longfellow, adapted and produced by Pauline Harris

Best Actor in an Audio Drama

  • Alfred Molina in A View from the Bridge
  • Anton Lesser in Vampyre Man
  • David Benson in Frankie Takes a Trip
  • John Hurt in Jeffrey Bernard Is Unwell
  • Nico Mirallegro in Orpheus and Eurydice
  • Roger Allam in Cabin Pressure – Finale (Zurich)
  • Simon Russell Beale in Dead Girls Tell No Tales

Best Audio Drama (Original Single)

  • Cuttin’ It, by Charlene James, producer Jessica Brown
  • Dream of White Horses, by Linda Marshall Griffiths, producer Nadia Molinari
  • Monster, by Tony Pitts, producer Sally Harrison
  • Our Sea, by Ronan Bennett, producer Jenny Thompson
  • The Churchill Barriers, by Emma Spurgin Hussey, producer David Hunter
  • The Electrical Venus, by Julie Mayhew, producer Emma Harding
  • The Len Continuum, by Peter Strickland, producer Polly Thomas

Best Use of Sound in an Audio Drama

  • Fight Club, sound by Wilfredo Acosta, producer Heather Larmour
  • Fright Night: Ring, sound by Catherine Robinson, producer James Robinson
  • Fugue State, sound by Julian Simpson and David Thomas, producer Karen Rose
  • Good Omens, sound by Dirk Maggs, producer Heather Larmour
  • Mayday Mayday, composer Aaron May, producer Becky Ripley
  • Unmade Movies: Orson Welles’ Heart of Darkness, sound by Wilfredo Acosta, producer Laurence Bowen

Best Scripted Comedy Drama

  • Cabin Pressure – Finale (Zurich), by John Finnemore, producer David Tyler
  • Dot, by Ed Harris, producer Jessica Brown
  • In and Out of the Kitchen, by Justin Edwards, producer Sam Michell
  • John Finnemore’s Double Acts – A Flock of Tigers, by John Finnemore, producer David Tyler
  • The Dad Who Fell to Earth, by Toby Hadoke, producer Charlotte Riches
  • The Man Who Wore Sanitary Pads, by Jon Sen, producer Sarah Bradshaw

Best Audio Drama (Series or Serial)

  • A Fine Balance, by Rohinton Mistry, dramatized by Ayeesha Menon & Kewel Karim, producer John Dryden
  • Children in Need: D for Dexter, by Amanda Whittington, producer Mary Ward-Lowery
  • Good Omens, by Terry Pratchett & Neil Gaiman, dramatized by Dirk Maggs, producer Heather Larmour
  • Home Front, by Katie Hims, Sarah Daniels, Shaun McKenna, producer Jessica Dromgoole
  • Undercover Mumbai, by Ayeesha Menon, producer John Dryden
  • War and Peace, by Leo Tolstoy, dramatized by Timberlake Wertenbaker, producer Celia de Wolff

Best Supporting Actor or Actress in an Audio Drama

  • Anton Lesser in The Master and Margarita
  • Billy Kennedy in Home Front
  • Jane Horrocks in Shakespeare’s Fire
  • Mark Strong in Unmade Movies: Harold Pinter’s Victory
  • Neil Maskell in Monster
  • Susan Wokoma in Three Strong Women

Best Debut Performance In An Audio Drama

  • Eleanor Tomlinson in Dead Girls Tell No Tales
  • Farshid Rokey in The Boy from Aleppo Who Painted the War
  • Karen Bartke in My Name Is…
  • Melissa Benoist in A View from the Bridge
  • Phoebe Fox in War and Peace
  • Richard Hawley in Monster