1988 - Seul

1988 - Seul

Waldemar Legień prezentuje medal z Barcelony, gdzie obronił tytuł z Seulu.
Od Igrzysk w Seulu rozpoczął się, trwający do dziś okres chudy w występach polskiej reprezentacji olimpijskiej.

Do stolicy Korei Południowej Polska wysłała dwa razy mniej zawodników niż cztery lata wcześniej do Moskwy.

Polska spadła na 20 miejsce w klasyfikacji medalowej, zdobywając tylko dwa złote medale.

Po raz pierwszy Polacy nie odnieśli żadnego sukcesu w koronnej dyscyplinie igrzysk, czyli w lekkoatletyce.

Uważa się, że generalny kryzys dotknął także boksu, mimo czterech brązowych medali.
Czy wiecie, że…?
Brązowy medal w boksie zdobył Andrzej Gołota, który później zasłynął ze swych walk na ringach zawodowych.

Przyjemne zaskoczenie sprawili polscy judocy, zdobywając złoty i srebrny medal.

Drużyna kolarska (Jaskuła, Halupczok, Leśniewski, Sypytkowski) przegrała złoty medal w wyścigu na 100 km zaledwie o 7 sekund. Wygrała NRD.

Artur Wojdat był rekordzistą świata w pływaniu na 400 m kraulem. W Seulu popłynął jeszcze szybciej, ale starczyło to zaledwie na zdobycie trzeciego miejsca.

Złoto: Waldemar Legień - dżudo, Andrzej Wroński – zapasy.

Medale srebrne: 5, brązowe: 9.