Entertainment & Arts

Oscar winners and nominees in full

The King's Speech picked up best actor for Colin Firth, director for Tom Hooper, picture and original screenplay

BEST PICTURE

The King's Speech - WINNER

127 Hours

Black Swan

The Fighter

Inception

The Kids Are All Right

Winter's Bone

True Grit

The Social Network

Toy Story 3

BEST DIRECTOR

Tom Hooper - The King's Speech - WINNER

Darren Aronofsky - Black Swan

David O Russell - The Fighter

David Fincher - The Social Network

Joel Coen and Ethan Coen - True Grit

BEST ACTOR

Colin Firth - The King's Speech - WINNER

Jesse Eisenberg - The Social Network

James Franco - 127 Hours

Javier Bardem - Biutiful

Jeff Bridges - True Grit

BEST ACTRESS

Natalie Portman - Black Swan - WINNER

Annette Bening - The Kids Are All Right

Nicole Kidman - Rabbit Hole

Jennifer Lawrence - Winter's Bone

Michelle Williams - Blue Valentine

BEST SUPPORTING ACTOR

Christian Bale - The Fighter - WINNER

John Hawkes - Winter's Bone

Jeremy Renner - The Town

Mark Ruffalo - The Kids Are All Right

Geoffrey Rush - The King's Speech

BEST SUPPORTING ACTRESS

Melissa Leo - The Fighter - WINNER

Amy Adams - The Fighter

Helena Bonham Carter - The King's Speech

Hailee Steinfeld - True Grit

Jacki Weaver - Animal Kingdom

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

In a Better World - Denmark - WINNER

Biutiful - Mexico

Dogtooth - Greece

Incendies - Canada

Outside the Law (Hors-la-loi) - Algeria

BEST ORIGINAL SCREENPLAY

David Seidler - The King's Speech - WINNER

Mike Leigh - Another Year

Scott Silver, Paul Tamasy and Eric Johnson (screenplay), Keith Dorrington & Paul Tamasy & Eric Johnson (story) - The Fighter

Christopher Nolan - Inception

Lisa Cholodenko and Stuart Blumberg - The Kids Are All Right

BEST ANIMATION

Toy Story 3 - WINNER

How to Train Your Dragon

The Illusionist

BEST ADAPTED SCREENPLAY

Aaron Sorkin - The Social Network - WINNER

Danny Boyle and Simon Beaufoy - 127 Hours

Michael Arndt - Toy Story 3

Joel Coen and Ethan Coen - True Grit

Debra Granik & Anne Rosellini - Winter's Bone

BEST ART DIRECTION

Alice in Wonderland - WINNER

Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1

Inception

The King's Speech

True Grit

BEST CINEMATOGRAPHY

Inception - WINNER

Black Swan

The King's Speech

The Social Network

True Grit

BEST SOUND MIXING

Inception - WINNER

The King's Speech

The Social Network

Salt

True Grit

BEST SOUND EDITING

Inception - WINNER

Toy Story 3

Tron: Legacy

True Grit

Unstoppable

BEST ORIGINAL SONG

We Belong Together (from Toy Story 3) by Randy Newman - WINNER

Coming Home (from Country Strong) by Tom Douglas, Troy Verges and Hillary Lindsey

I See the Light (from Tangled) by Alan Menken and Glenn Slater

If I Rise (from 127 Hours) by AR Rahman, Dido and Rollo Armstrong

BEST ORIGINAL SCORE

The Social Network - Trent Reznor and Atticus Ross - WINNER

How to Train Your Dragon - John Powell

Inception - Hans Zimmer

The King's Speech - Alexandre Desplat

127 Hours - AR Rahman

BEST COSTUMES

Alice in Wonderland - WINNER

I Am Love

The King's Speech

The Tempest

True Grit

BEST DOCUMENTARY FEATURE

Inside Job - WINNER

Exit Through the Gift Shop

Gasland

Restrepo

Waste Land

BEST DOCUMENTARY SHORT

Strangers No More - WINNER

Killing in the Name

Poster Girl

Sun Come Up

The Warriors of Qiugang

BEST FILM EDITING

The Social Network - WINNER

Black Swan

The Fighter P

The King's Speech

127 Hours

BEST ANIMATED SHORT FILM

The Lost Thing - WINNER

Day & Night

The Gruffalo

Let's Pollute

Madagascar, Carnet de Voyage (Madagascar, a Journey Diary)

BEST LIVE ACTION SHORT FILM

God of Love - WINNER

The Confession

The Crush

Na Wewe

Wish 143

BEST VISUAL EFFECTS

Inception - WINNER

Alice in Wonderland

Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 1

Hereafter

Iron Man 2

BEST MAKE-UP

The Wolfman - WINNER

Barney's Version

The Way Back

Related Internet links

The BBC is not responsible for the content of external Internet sites