Date: 09.01.2012Last updated: 23.01.2012 at 10.04

Category: Radio

The shortlist for the first ever BBC Audio Drama Awards has been announced. The awards aim to celebrate and recognise the cultural importance of audio drama, on air and online, and to give recognition to the actors, writers, producers, sound designers, and others who work in the genre.

The winners will be announced at a ceremony to be held on Sunday 29 January 2012 in the Radio Theatre at BBC Broadcasting House in central London and presented by actor David Tennant. In conjunction with the Society of Authors and The Writers’ Guild of Great Britain, The Imison and Tinniswood Awards will also be announced and presented by playwright and Guild President, David Edgar.

The BBC Audio Drama Awards shortlist for each category is:

Best Audio Drama

(Judges: Lord Hall, Razia Iqbal, Sarah Sands)

• A Shoebox Of Snow by Julie Mayhew

Producer: Justine Potter, Red Production Company for Radio 4

• Lost Property – The Year My Mother Went Missing by Katie Hims

Producer: Jessica Dromgoole, BBC Radio Drama for Radio 4

• The First Domino by Jonathan Cash

Producer: Frank Stirling, Unique Broadcasting Company for Radio 3

 

Best Actor in an Audio Drama

(Judges: Ian Brown, Lisa Campbell, Dame Harriet Walter CBE)

• Damian Lewis, Giovanni’s Room dramatised by Neil Bartlett

Producer: Turan Ali, Bona Broadcasting for Radio 3

• David Tennant, Kafka: The Musical by Murray Gold

Producer: Jeremy Mortimer, BBC Radio Drama for Radio 3

• Rory Kinnear, Flare Path by Terence Rattigan

Producer: Jeremy Herrin, Catherine Bailey Productions Ltd for Radio 3

• *Special Commendation* Tom Riley, Henry’s Demons by Patrick and Henry Cockburn

Producer: Karen Rose, Sweet Talk Productions for Radio 4

 

Best Actress in an Audio Drama

(Judges: Michael Billington, Kate Harwood, Robin Lustig)

• Candis Nergaard, Atching Tan by Dan Allum

Producer: Charlotte Riches, BBC Audio Drama North for Radio 4

• June Whitfield, A Montrous Vitality by Andy Merriman

Producer: David Hunter, BBC Radio Drama for Radio 4

• Rosie Cavaliero, Lost Property: A Telegram From The Queen by Katie Hims

Producer: Jessica Dromgoole, BBC Radio Drama for Radio 4

 

Best Supporting Actor/Actress in an Audio Drama

(Judges: Daniel Evans, Gillian Reynolds, Imogen Stubbs)

• Andrew Scott, Referee by Nick Perry

Producer: Sasha Yevtushenko, BBC Radio Drama for Radio 4

• Carl Prekopp, The History of Titus Groan dramatised by Brian Sibley

Producers: David Hunter, Gemma Jenkins and Jeremy Mortimer, BBC Radio Drama for Radio 4

• Rupert Penry-Jones, Flare Path by Terence Rattigan

Producer: Jeremy Herrin, Catherine Bailey Productions Ltd for Radio 3

 

Best Scripted Comedy Drama

(Judges: Andrew Davies, Christopher William Hill, Miranda Sawyer)

• Cabin Pressure by John Finnemore

Producer: David Tyler, Pozzitive for Radio 4

• Ed Reardon’s Week by Christopher Douglas and Andrew Nickolds

Producer: Dawn Ellis, BBC Radio Comedy for Radio 4

• Floating by Hugh Hughes

Producer: James Robinson, BBC Radio Drama for Radio 4

 

Best Online Only Audio Drama

(Judges: Nicolas Kent, Julie Myerson, Jane Thynne)

• Rock by Tim Fountain

Producer: Iain Mackness, Made in Manchester for The Independent Online

• Wild Hackney

Producer: Francesca Panetta and Russell Finch for Hackney Podcast

Best Adaptation:

(Judges: Viv Gardner, Maxine Peak, Fiammetta Rocco)

• Alone In Berlin dramatised by Shelagh Stephenson

Producer: Eoin O’Callaghan, BBC Northern Ireland for Radio 4

• Five Days In May by Matthew Solon

Producer: John Dryden, Goldhawk Productions for Radio 4

• The History of Titus Groan dramatised by Brian Sibley

Producers: David Hunter, Gemma Jenkins and Jeremy Mortimer, BBC Radio Drama for Radio 4

 

Best Use of Sound in an Audio Drama

(Judges: Kevin Brew, John Hardy, Elisabeth Mahoney)

• Bad Memories by Julian Simpson

Producer: Karen Rose, Sweet Talk Productions for Radio 4

• Can You Hear Me? by Margaret Wilkinson

Producer: Nadia Molinari, BBC Audio Drama North for Radio 4

• The History of Titus Groan dramatised by Brian Sibley

Producers: David Hunter, Gemma Jenkins and Jeremy Mortimer, BBC Radio Drama for Radio 4

 

Innovation Award

(Judges: Susannah Clapp, Rupert Goold, Stephen Wright)

• Blue Eyed Boy by Helen Cross

Producer: Mary Ward-Lowery, BBC Bristol for Radio 4

• The Unfortunates adapted by Graham White

Producer: Mary Peate, BBC Radio Drama for Radio 3

• Wild Hackney

Producer: Francesca Panetta and Russell Finch for Hackney Podcast 

 

The shortlist for the Imison Award for Best Radio Drama Script broadcast in 2010 by a new writer is:

• Atching Tan by Dan Allum

• The Pursuit by Matt Hartley

• The Barber and the Ark by Marcia Layne

• Amazing Grace by Michelle Lipton

(Society of Author’s Broadcasting Committee: Alison Joseph, Mike Bartlett, Lucy Caldwell, Nazrin Choudhury, Christopher William Hill, Karen Liebreich, Sue Limb, Karl Sabbagh, Colin Teevan and John Taylor)

 

The Tinniswood Award shortlist for Best Radio Drama Script broadcast in 2010 is:

• The Climb by Andrea Earl

• Sarah and Ken by Rebecca Lenkiewicz

• Setting a Glass by Nick Warburton

• Gerontius by Stephen Wyatt

(Judges: Robert Bathurst, Paul Donovan, Nell Leyshon)



Notes to Editors (BBC Audio Drama Awards):

• The BBC Audio Drama Awards cover audio dramas first broadcast in English in the UK between 1st October 2010 and 30th September 2011 – or first uploaded/published for free listening online in the UK during the same period

• Entries were welcome from all makers of audio drama, and were not restricted to BBC broadcasts

• Each programme producer could enter up to three categories (one entry only per category)

• The audio drama had to be submitted exactly as broadcast or uploaded

• There was no entry fee

• The panel of judges taken from within and outside the BBC are:

Michael Billington, Theatre Critic, The Guardian

Kevin Brew, Producer, RTE

Ian Brown, Artistic Director, West Yorkshire Playhouse

Lisa Campbell, Editor, Broadcast

Susannah Clapp, Theatre Critic, The Observer

Andrew Davies, British Author and Screenwriter

Daniel Evans, Artistic Director, Sheffield Cruciblea

Viv Gardner, Professor of Theatre Studies, Manchester

Rupert Goold, Artistic Director, Headlong Theatre and Associate Director, RSC

Lord Hall of Birkenhead, Chief Executive, Royal Opera House

John Hardy, Composer

Kate Harwood, Controller, Series and Serials TV Drama

Christopher William Hill, Radio Dramatist and Playwright

Razia Iqbal, Journalist, BBC News

Nicolas Kent, Artistic Director, Tricycle Theatre

Robin Lustig, Journalist, BBC World Service and BBC Radio 4

Elisabeth Mahoney, Radio Critic, The Guardian

Julie Myerson, Author and Critic

Maxine Peake, Actress

Gillian Reynolds, Radio Critic, The Daily Telegraph

Fiammetta Rocco, Editor of Books and Arts, The Economist

Miranda Sawyer, Radio Critic, The Observer

Sarah Sands, Deputy Editor, Evening Standard

Imogen Stubbs, Actress and Playwright

Jane Thynne, Radio Critic, The Independent

Dame Harriet Walter CBE

Stephen Wright, Head of Drama, BBC Northern Ireland

VW

BBC © 2014 The BBC is not responsible for the content of external sites. Read more.

This page is best viewed in an up-to-date web browser with style sheets (CSS) enabled. While you will be able to view the content of this page in your current browser, you will not be able to get the full visual experience. Please consider upgrading your browser software or enabling style sheets (CSS) if you are able to do so.