Class Clips is changing
We will be introducing the new Knowledge and Learning Beta website over the coming months. Clips for use in the classroom are now available on your phone, tablet or PC.


Alternatively, you can still browse or search by keyword or clip number on this site.

CLIP 670

Pricing a product - how much should it cost?

Pricing a product - how much should it cost?
Play

Did you know?

All Class Clips content is available to watch on mobile, tablet and desktop devices on our new Knowledge & Learning BETA website.

Key Info
  • Pricing a product - how much should it cost?
  • Duration: 04:26
  • How does a manufacturer decide how much to charge for a product? Dyed scarves are used as an example. Simple addition, multiplication and percentages are used as part of the process.
  • Subject:

    Maths

       Topic:

    Functional Maths

  • Keywords: retail, percentages, VAT, profit, margins, manufacturing, price
Ideas for use in class
  • As part of a topic on using mathematics in everyday life. More advanced students may want to critique the amounts being charged, and try to update them for today's prices. Others may want to go on to consider their own products and what they should charge for them.
Background details
  • Clip language : English
  • Aspect ratio : 4x3

BBC navigation

BBC © 2014 The BBC is not responsible for the content of external sites. Read more.

This page is best viewed in an up-to-date web browser with style sheets (CSS) enabled. While you will be able to view the content of this page in your current browser, you will not be able to get the full visual experience. Please consider upgrading your browser software or enabling style sheets (CSS) if you are able to do so.